Aydınlatma teknik şeması nasıl olacak 3 lambalı 4 anahtarlı

a1=1.anahtar
a2=2.anahtar
a3=3.anahtar
X=ORTAK ANAHTAR
L1=1.lamba
L2=2.lamba
L3=3.lamba

selam arkadaşlar
bir sorum olacak yardımcı olursanız savinirim
a1 anahtarı L1 lambasını yakıp söndürecek
a2 anahtar L1ve L 2 lambalarını yakacak L2 lambasını söndürecek
a3 anahtarı L1, L2 ve L3 lambalarını yaklacak L3 lambasını söndürecek
X ANAHTARI BÜTÜN LAMBALARI YAKIP SÖNDÜRECEK
bu sistemin çalışması nasıl olur teknik şema ile paylaşırsanız sevinirim anahtar olması şart değil herhangi 1 elektrik malzemesi kullanılabilir iyi günler

Merhaba, forumda gezerken konuyu gördüm. lisede bize verilen basit otomasyon ödevleri gibi fakat anlamadığım yerler var.a2 anahtar L1ve L 2 lambalarını yakacak L2 lambasını söndüreceka3 anahtarı L1, L2 ve L3 lambalarını yaklacak L3 lambasını söndürecekşu kısımda a2 anahtarı l1 ve l2 yi yakacak ama anahtar eski konumuna dönünce sadece l2 sönecek,l1 yanmaya devam edecek öyle mi ?

kardeş çizimini yaptım ama buraya kopyalayamadım özr

Son düzenleme:
veysel28 bir upload sitesine upload eder buraya link verirsen bizlerde görebiliriz sanırım

tamam yüklemeye çalışıyorum

Son düzenleme:
Ekts proğramıyla çizmiş olduğum kumanda devresini bir inceleyin
anlayışınız için teşekkürler.

Hocam verdiğiniz linkteki şemaya baktım fakat kafam karıştı,uygulama mantıklı görünüyor ama 1den fazla l1 l2 ve l3 var,uygulamasını yapmaya karar verdiğimizde bunları nasıl düzenleyeceğiz? l1,l2 ve l3 ü birer tane olarak aldığımızda sizin çizdiğiniz şemaya uygulayamadım.

SN Babeko1 konuyu açan arkadaşımızın isteği doğrultusunda devreyi hazırladım yani A1 anahtarı L1 lambasını yakıp söndürecek,A2 ahahtarı L1 ve L2 lambalarını yakacak L2 lambasını söndürecek,A3 anahtarı L1 L2 L3 lambalarını yakacak L3 lambasını söndürecek,X anahtarı ise L1 L2 L3 lambalarını yakıp söndürecek saygılar.

O konuda bi sıkıntı yok zaten sn veysel28,benim anlatmak istediğim,tabiki arkadaşı yanlış anlamadıysam 3 lamba var ve bunları 4 anahtarla kullanacağız,mesela sizin çizdiğinizde 4 farklı l1 var,tek l1 lambasını 4 anahtarla kontrol etmekten bahsetmiştim ben. tabi l2 ve l3 te aynı şekilde 1er tane olacak. kolay gelsin...

Kardeş kumanda devresi gösterimi böyledir.Yani anlayacağımız sadece 3 lamba kullanılacak

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri