Autocad te Nesne Sayılarını Bulma Yardım

arkadaslar merhaba,:confused:
seçili alanda bulunan tüm objelerin (blocklu) sayılarını resimli olarak çıkarmak için hangi komutu kullanırız.hani list ekranı gibi çıkıyor ve resimlerin karşılarında sayıları yazıyor.
ve birde seçili alandaki hat metrajları icin hangi komutu kullanırız. yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar
kolay gelsin

arkadaşlar metraj çıkarama konusunu buldum. autolisp ile hallettim ilgilenenler olusa diye formatınıda veriyorum.
FORMAT.

(defun c:tb (/ secim sayi topboy cizsay say ata ata1 ata2 tip nok1 nok2 uzun ort)
(print " Çizgilerin Toplam Boyu...")
(prompt "Uzunlıkları Toplanacak Çizgileri Seçiniz <Tümü>: ")
(setq secim (ssget))
(if (= secim nil)
(progn
(command "select" "all" "")
(setq secim (ssget "p"))
)
)
(setq sayi (sslength secim))
(setq topboy 0)
(setq cizsay 0)
(setq say 0)
(while (> sayi say)
(setq ata1 (ssname secim say))
(setq ata2 (entget ata1))
(setq tip (cdr (assoc 0 ata2)))
(if (= tip "LINE")
(progn
(setq ata (entget ata1))
(setq nok1 (cdr (assoc 10 ata)))
(setq nok2 (cdr (assoc 11 ata)))
(setq uzun (distance nok1 nok2))
(setq cizsay (1+ cizsay))
(setq topboy (+ uzun topboy))
)
)
(setq say (1+ say))
)
(setq ort (/ topboy cizsay))
(prompt (strcat "Seçilen Nesne: <" (itoa sayi) ">/Çizgi Sayısı: <" (itoa cizsay) ">/ Ortalama Boy: <" (rtos ort) ">."))
(prompt (strcat "Toplam Çizgi Boyu:*<" (rtos topboy) ">*"))
(princ)
)
(princ "Komutu Çalıştırmak İçin TB Yazınız!

bunu lispinize eklerseniz toplam metraj ve bu metrajda kaç layer olduğunu yazıyor.
Nasıl ekleneceğini öğrenmek isteyen varsa onuda anlatabilirim.

saygılar kolay gelsin

arkadaşlar slm bu konu hakkında kimsenin bilgisi yokmuuu?

bana bu konuyu biraz detaylı şekilde yada video şeklinde yardımcı olacak bi arkadaş varmı ?

Çok uzun zamandır autıcad kullanmadım. Bunun için lisp yapmıştım ancak bugünkü autoacd de çalışmaz sanırım.
Diğer yol filter kullanmak. Filter yazdıktan sonra filtrelerde blockname seçilir, buradan ya 1 obje seçilir ya da blockname yazılır. Daha sonra çizim sayfasında ya select all ya da windows ile gerekli alan taranır. Ekranda kaç eleman seçildiği yan filtrelendiği görülecektir.

Autocad im olmadığı için aklımda kalanları yazdım. Bazı küçük farklılıklar olabilir.

Kolay gelsin.

Selamlar Arkadaşlar,
Keşif işlemi yaparken elimizdeki projenin içindeki nesnelerin:
Sembol,armatür vb. gibi sayısını bulabilmek için, arada blok özelliği kalmamış nesneleri tek tek değiştirmek yerine aynı cins nesneleri bir seferde blok haline dönüştüren bir komut veya uygulama varmı? Ben saydırma işlemini Bcount komutu ile yapıyorum. Birde bu auto lisp yazılımları nasıl yüklenip kullanılıyor? Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

autocad de appload yaz. açılan pencerede add ile uzantısı lsp olan çalıştırmak istediğiniz programı yükleyin. Örnğin deneme.lsp. daha sonra pencereyi kapatın ve command satırına deneme yazın. sorun yoksa program çalışacaktır.

lisp ı kaydedıyorsun her acılısta aktıf edıyorsun galıba

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri