Autocad te Nesne Sayılarını Bulma Yardım

Kablo metrajı konusunda bende TB komutunu kullanıyorum. herkese tavsiye ederim. (arc ve polyline lara dikkat edin onları hesaplamıyor da)

yanlız her açılışta appload yapmak gerekiyor. bunu halletmenin bir yolu yok mu?

yanlız her açılışta appload yapmak gerekiyor. bunu halletmenin bir yolu yok mu?

Her açılşta yüklemek istemiyorsanız yine appload penceresinde "content" yazan yere tıklayarak dosyalarınızı işaretleyip "add" butonuna basın ve pencereyi close ile kapatın. autocad i kapatıp tekrar açtığınızda işaretlemiş olduğunuz lisplerin yüklü olduklarını göreceksiniz.

blokları resimleri ile yapmasa da listeleyerek sayan bir yazılım mevcut. yalnız blokların patlatılmamış olması gerek. autocad'e yine appload ile yüklenir. komut ismi "blksay" dır.

iyi günler arkadaşlar benim projede toplam armatür sayısı .. vs gibi toplam nesne sayısını bulmam gerekli metraj için .. .. ne filter komutuyla ne da yazılım la yapamadım çünkü filter komutuyla saydırdığımda hep eksik buluyor linyeleri yok edip sadece isteğim nesneyi sayıyorum yine filter komutundaki sayı çıkıyor yani tek çare tek tek saymak... lütfen bilen biri yardım etsin ....

bende filter komutuyla yapıyorum blokları eksik sayıyor yada bloklarda farklıklıklar oluyor.daha farklı nasıl olabilir

arkadaşlar metraj çıkarama konusunu buldum. autolisp ile hallettim ilgilenenler olusa diye formatınıda veriyorum.
FORMAT.

(defun c:tb (/ secim sayi topboy cizsay say ata ata1 ata2 tip nok1 nok2 uzun ort)
(print " Çizgilerin Toplam Boyu...")
(prompt "Uzunlıkları Toplanacak Çizgileri Seçiniz <Tümü>: ")
(setq secim (ssget))
(if (= secim nil)
(progn
(command "select" "all" "")
(setq secim (ssget "p"))
)
)
(setq sayi (sslength secim))
(setq topboy 0)
(setq cizsay 0)
(setq say 0)
(while (> sayi say)
(setq ata1 (ssname secim say))
(setq ata2 (entget ata1))
(setq tip (cdr (assoc 0 ata2)))
(if (= tip "LINE")
(progn
(setq ata (entget ata1))
(setq nok1 (cdr (assoc 10 ata)))
(setq nok2 (cdr (assoc 11 ata)))
(setq uzun (distance nok1 nok2))
(setq cizsay (1+ cizsay))
(setq topboy (+ uzun topboy))
)
)
(setq say (1+ say))
)
(setq ort (/ topboy cizsay))
(prompt (strcat "Seçilen Nesne: <" (itoa sayi) ">/Çizgi Sayısı: <" (itoa cizsay) ">/ Ortalama Boy: <" (rtos ort) ">."))
(prompt (strcat "Toplam Çizgi Boyu:*<" (rtos topboy) ">*"))
(princ)
)
(princ "Komutu Çalıştırmak İçin TB Yazınız!

bunu lispinize eklerseniz toplam metraj ve bu metrajda kaç layer olduğunu yazıyor.
Nasıl ekleneceğini öğrenmek isteyen varsa onuda anlatabilirim.

saygılar kolay gelsin

hocam bunun autocad'e nasıl kaydedildiği konusunda biraz daha açıklama yaparmısın.benimde başıma bela blok sayma işi.autocadden bcount komutuda çalışmıyor anlamadım tüm ayarlarmı yüklü değil nedir bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler

lsp çalışmıyor

Komut satırına filter yazdığınızda object selection filter penceresi açılır. Açılan pencerede select filter bölümünden block name bulup işaretleyin, select butonuna tıklayarak saymak istediğiniz block'un adını seçin, add to list butonuna tıklayın ardından apply butonuna tıklayıp sayım yapacağınız bölgeyi projenizde tarayın. Taramayı yaptığınız an istediğiniz block'lu çizilmiş nesnelerin sayısı komut satırında çıkar. Örneğin 500found gibi...

Teklif hazırlarken dikkat edin işverenler özellikle bazı nesneleri eksik saymanız için bloklamaz :D Bahsettiğim şekilde yapılan sayımda bloklu olmayıp sayılmayan objeler belli olur sadece bunları sayıp mevcutun üzerine eklemeniz yeterli. Hepsini deli pöstekesi gibi tek tek saymak zor iş.

Yok ben illa da tek tek sayacağım derseniz find komutunu kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Elimdeki projede priz, lamba , topraklı priz falan bloklu değil, normal olarak çizgilerle çizilmiş ve kopyala yapıştır yapılmış, autocad bunu direk sayamıyor mu? Böyle bir durumda projedeki benim belirttiğim şekilden kaç tane olduğunu sayıp ve onları işaretleyerek gösterilmesini nasıl yapıcam. Bu kadar basit bişiyi neden yapamıyor ki?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri