amonyaklı sistemlerle ilgili bir soru

Bunları daha önce başka bir bölümde yazmıştım ama size bilgi olsun dedim. Doğaya zararı hiç yoktur. Zaten doğada bulunan bir gazdır. Zehirlidir. Suya absorbe olur. Sistem tamamen demirden oluşmak zorundadır. (Bakır ve sarı malzemeleri amonyak eritir.) Sistem genelde merkezi olarak kurulur. verim açısından freon gazlarından daha iyidir. kurulum aşamasında daha pahalıdır fakat freonlu sistemlerden çok daha dayanıklıdır. Sistem kararlı çalışır. kolay kolay arıza vermez. Kapasite kontrolü daha kolaydır. Sadece büyük sistemler için kurulumu uygundur. küçük sistemlerde maliyet açısından uygun olmaz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaslar elinde amonyakli sistem bakimiyla ilgili katalog olan varmi.varsa benim mailime yollayabilirmi.bulundugum yerde yani yurt disinda bir amonyakli sistem bakimi geldi randiman dusmus ayrica pistonlu kompresor ve vidali kompresor kullanmislar,bu kompresorlerde degismesi gereken parcalar ve bu kompresore amonyak verilmesiyle ilgili katalog lari olan arkadaslar yardiminizi bekliyorum.hotmail adresim "******@hotmail.com"

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım kompresor markası belirtmemişşin ayrıca manuel olsa bile parça değiştirmek tecrube ister. ilk sökümü tecrubeli iyi teknik elamanın gözetiminde yapmanda yarar var yoksa yapacağın hatalar çok maaliyetlere sebeb olur

arkadaşlar bizde 70 li yıllardan bir buzdolabı vardı ve ben onu amonyaklı diye biliyorum fakat onda kompresör yoktu .dolap küçük olduğu için büyüğünü aldık ve onu birisine verdik.keşke şimdi elimde olsa sistemini çok merak ediyorum 80w rezistansla çalışıyordu
bununla ilgili bilgisi olan varsa merakımı gidermek isterim.

arkadaşlar bizde 70 li yıllardan bir buzdolabı vardı ve ben onu amonyaklı diye biliyorum fakat onda kompresör yoktu .dolap küçük olduğu için büyüğünü aldık ve onu birisine verdik.keşke şimdi elimde olsa sistemini çok merak ediyorum 80w rezistansla çalışıyordu
bununla ilgili bilgisi olan varsa merakımı gidermek isterim.
Arkadaşların bahsettiği sistem normal buzdolapları gibi sıkıştırmalı sistem olup,freon gazı yerine amonyak ,karbondioksit gibi farklı gazları kullanır.
Sizin bahsettiğiniz absorbsiyonlu soğutucular olup amonyak, bütan gibi gazları su gibi bir çözücü ile kullanır, bu şekilde araştırırsanız çeşitli kaynaklardan merakınızı giderebilirsiniz, iki amonyaklı sistemi birbiriyle karıştırmayalım
Ayrıca,
https://www.kontrolkalemi.com/forum/iklimlendirme/18867-gunes-enerjisi-sogutma.html

arkadaşım sanırım sen elektrik motorunun etiketine baktın. şimdiye kadar amonyak kompresör bu marka duymadım motor ve motor sürücüsü üretimi yapan firma olabilir.kolay gelsin

arkadaşlara katılıyorum bir beyez et uretıcısı fırmada calısıyorum gaz kacmadıgı sorece hiçbir sıkıntı yok freon gıbı içinde dogaya zarar veren hıdro cloro florık asıt bulundurmaz ıyıbır sogutucu akışkandır

sistemi birkere kurduktan sonra daha arkanıza bakmanıza gerek yoktur amonyak sıstemı calıştıran bır arkadaşınız olarak tavsıyemdır

Forum istatistikleri

Konular
128,319
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri