akım farkı

alaaddin

Üye
arkadaşlar 3 fazlı motorlarda neden 1 fazdan çekilen akım farklıdır örneğin çalıştığım işletmede 132 kw yıldız üçgen bir komresör var R fazı=220A S fazı=220A T fazı=210A açıklarmısınız

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
senin ölçtügün yine iyi denk gelmiş.bazılarında 200-220-210 da ölçülebilir.yada dahada farklı olabilir.bunun sebebi motorun sarımı ile ilgili bobin omajı.ayrıca şebekenin fazlarının o anki gerilimleri.tabi bunlar benim fikirlerim.

her fazın akımını ölçerken fazları da ölç faz faz arası ve fazların tek tek nötr arası volt eşit değilse akımda eşit olmaz
bu durum trafo yüklerinin eşit yükleme olmadığı durumlarda gözükür.
bu benim tesbitim değişik sebsplerden de olabilir.

büyük ihtimalle motorunuz daha önce sarılmış ama bu tür konuların birden çok sebebi vardır, faz düşüklüğüde buna etkendir mesela T fazını baza alalım genelde fabrika vb. büyük işletmelerde tek fazlı(220V) çalışan ünütelere sadece bir fazdan(T) güç alınır.diğer iki faz(RS) kullanılmaz .bu da fazlar arası dengesizliğe neden olur ,ben bu sistemin yanlış olduğu düşüncesindeyim.bence 220v dağıtımlarda tek bir faz kullanılmamalı.bütün fazlar(RST) eşit miktarda kullanılmalı.Sizin durumunuz bu tür bir sorunda olabilir düşüncesindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri