Akümülatör ve kaynak

onur1016

Üye
Akümülatörler ile kaynak yapılabileceği konusunda bir şeyler duydum. Bilgisi olan var mi?

Tehlikeli iş ayrıca tek değil 3 akü onun da masrafı şarjı derken kaynak makinası fiyatına gelir tekrar değerlendir düşün.
hqdefault5682.jpg

selamlar
3 aküye gerek yok biraz efsane olmuş. 60 amperden hesaplarsak 180 amper eder, onunla da 4-5 mm elektrot yakarsınız. 10 mm üzeri bir sac kaynatmayacaksanız gerek yok :) . 60 amper ve ya üzeri bir akünüz var ise aracınız çalışırken rahatça 2.5 mm elektrot ile kaynak yapabilirsiniz.
aracımda da sürekli birkaç elektrot ve sağlam takviye kablosu bulundururum. arazide kayaya çarpıp kırılan arka tandır kolunu bu şekilde kaynatıp sanayiye gitmiştim.

3 akü seri bağlandığında amper yükselmez. Seri bağlı güç kaynaklarında voltaj yükselir.

Aküleri 12 volt 60 amper olduğunu düşünseniz ,

36 volt 60 amper yapar. Akr oluşumu daha kolay olur.

Ama şu var. Aküler kısa devre olmaya ne kadar dayanıklıdır. Kimyasal yapıları gereği sulu aküler uzun süre kısa devre akımı vermeye uygun değil diye biliyorum. O nedenle start aküleri olarak geçiyor.

selamlar
3 aküye gerek yok biraz efsane olmuş. 60 amperden hesaplarsak 180 amper eder, onunla da 4-5 mm elektrot yakarsınız. 10 mm üzeri bir sac kaynatmayacaksanız gerek yok :) . 60 amper ve ya üzeri bir akünüz var ise aracınız çalışırken rahatça 2.5 mm elektrot ile kaynak yapabilirsiniz.
aracımda da sürekli birkaç elektrot ve sağlam takviye kablosu bulundururum. arazide kayaya çarpıp kırılan arka tandır kolunu bu şekilde kaynatıp sanayiye gitmiştim.
Peki kaynaktan sonra tekrar nasıl arabayı çalıştırdınız aynı aküyle onu merak ettim ben ; aküler böyle uzun deşarjdan sonra yumruk yemiş boksör gibi olur. Arabayı yokuşa bırakıp vurdurdum - bayılıyorum bu kelimeye - diyeceksiniz diye korkuyorum.

Son düzenleme:
selamlar

küçük bir noktayı atlamışsınız ''aracınız çalışırken'' diye belirtmiştim yukarıda. bu sadece acil durumlar için ve ya ufak tefek işler için kullanılabilecek bir yöntem. demir doğrama işiyle uğraşanlara yetersiz gelir :)

3 akü seri bağlandığında amper yükselmez. Seri bağlı güç kaynaklarında voltaj yükselir.

Aküleri 12 volt 60 amper olduğunu düşünseniz ,

36 volt 60 amper yapar. Akr oluşumu daha kolay olur.

Ama şu var. Aküler kısa devre olmaya ne kadar dayanıklıdır. Kimyasal yapıları gereği sulu aküler uzun süre kısa devre akımı vermeye uygun değil diye biliyorum. O nedenle start aküleri olarak geçiyor.

kusura bakmayın gecenin bir vakti nasıl okuduysak görseli... meslek oto elektrik bir de. rezil olduk rezil...:D:D

Olur böyle durumlar. Bende baska okuyan uyeler yanlış anlamasın diye düzeltmek istedim.

Saygılar

:) akuyu kullanmak hele yardım alınamıyacak yerde doğrusu araç çalışır durumdada olsa ben guvenemem :)

:) akuyu kullanmak hele yardım alınamıyacak yerde doğrusu araç çalışır durumdada olsa ben guvenemem :)

sorun yok test edildi onaylandı :) 90 A dinamo, 72 Ah akü ile gayet düzgün yapılabiliyor ancak dediğim gibi alışkanlık haline getirmemek gerek :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri