Akümülatör ve kaynak

sorun yok test edildi onaylandı :) 90 A dinamo, 72 Ah akü ile gayet düzgün yapılabiliyor ancak dediğim gibi alışkanlık haline getirmemek gerek :)
:) yınede yokum o işte arabamdakı akuyu kullanmaktansa akü bulunur kullanmak için arabaya atarım yedek aküyü o zaman olabılır ama tek arabanın aküsüyle :)olmaz benım goruşum bu hiç sevmem risk e gırmeyı

Enerji dediginiz ortalama 60 amper. Mars Yaninda kat kat fazlasi çekiliyor zaten. Hele ki vincleme yaparken 500 amperi geçtiğimiz cok oluyor. Elektrot devede kulak yani

Sahsen sunu soyleyeyim. Evet aku ile belki kaynak yapilabilir. Teknik olarak.

Ancak burada ikilem sudur.

Bunu yapmayi kabul edebilecek kisiler vardir.

Bunu yapmayi kabul etmeyecek kisiler vardir.

Soyle bir ozlu soz var ya. Zevkler ve renkler tartisilmaz. Buraya geliyor. Kisinin 150000 tl lik araci vardir yapmaz. Kisinin 10000 tl lik araci vardir dusunmez bile. Birkac gun once bir haber vardi. Tofas bir araba yaniyordu. Itfaiye geldi sondurmeye ancak sahibi bas bas bagiriyor mal benim degilmi sondurme arkadas izleyecegim isinacagim diyordu.

Herkese kolay gelsin saygilar.

Bir de ortaklarına kızıp 60 binlik ticariyi uçurçmdan atan vatandaş vardı :), ona da mala zarar vermekten cezai işlem yapılacakmış tofaşı yaktıran veya itfaiyeye engel olana da işlem yapılmalı bence!!!

Enerji dediginiz ortalama 60 amper. Mars Yaninda kat kat fazlasi çekiliyor zaten. Hele ki vincleme yaparken 500 amperi geçtiğimiz cok oluyor. Elektrot devede kulak yani
Siz ne biçim bir araç kullanıyorsunuz, vinç falan ne iş , kurtarıcı , çekici falan mı ?

800 amperi geçtiğimiz bir yaris. Vinc üzeri ampere dayanamiyor nitekim de o gün yakmistik :)

Saygilar...

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1452687037766.jpg
    FB_IMG_1452687037766.jpg
    71.2 KB · Görüntüleme: 16
800 amper !!

O arabada nasil bit aku nasil bir alternator nasil bir Elektrik tesisati var? Merak ettim dogrusu. 12 voltta 800 amper tasiyabilmek icin kablo kesiti ne olmalidir?

70 mm2 kullanıyorum. aşağı yukarı 1.5 metre civarı kablo boyu. aküde iki ölçüt vardır. çoğumuzun bildiği akü kapasitesi saatlik 60 Ah (üzerine yazanı vermiyor tabii ki bir formulü mevcut) bir de cranking amper birimi. bu tür aşırı yüklenmelerde cranking amper denilen gücü kullanıyoruz. marş anında da bu kullanılır. her akünün üzerinde de yazar bu.
bu tür aşırı yüklenmeler için optima jel akü kullanıyorum. genelde çift olur. 75Ah saatlik tüketim kapasitesi, 975 A anlık tüketim kapasitesi var. çift kullandığımız zaman 1950 Amperi yaklaşık 25-30 saniye raahatça kullanabiliyoruz. tabi vinç dayanmıyor o ayrı :)

bu tür bir akü yüklemesinde minimum 120 A dinamo kullanıyorum. kutup başları kesinlikle kurşun olmalı ve skp uçlar lehimlenmeli bu gibi extrem güç çekimlerinde...

mesela warn m8000 vinç giriş seviye sayılan ortalama 4 tonluk bir vinç. önerilen minimum 650 a akü, vincin çektiğiyse tam yükte 435 amper. specleri linkte mevcut.

https://www.warn.com/truck/winches/src/M8000.shtml

saygılar

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri