Akü ve akü şarj etme hakkında sorularım var lütfen yardım...

12 volt 4 ah yazmış arkadaşımız..
http://www.sahibinden.com/150791819

bu ürünü satan adama sürekli aküye bağlı kalsa ne olur dedim.
akü dolunca akım keser dedi sizce doğru olabilir mi?
bu fiyata biraz tereddüt ettim de

Üründen hiç görmedim ancak üzerinde şarj cihazı yazıyor. Değerleri çerçevesinde şarj yapacaktır ancak şarjı kesip kesmediğini ya ölçmek yada içini açıp incelemek lazım. Kesmiyor ancak şarj akımı düşüyor olabilir.

Üründen hiç görmedim ancak üzerinde şarj cihazı yazıyor. Değerleri çerçevesinde şarj yapacaktır ancak şarjı kesip kesmediğini ya ölçmek yada içini açıp incelemek lazım. Kesmiyor ancak şarj akımı düşüyor olabilir.
şarj akımını azaltsa örn: 20ma o zaman nasıl olur?
birde http://www.simple-electronics.com/2011/10/simple-12v-ups-circuit.html
bu adresteki devreyi 13,8volt ile beslesem şarj yapar mı?17-18volt giriş yazılmış ama ?

bu devreyi yapabilirim sanırım.

Dostum bir önceki sayfada verdeiğim devreyi yapabilirsin. O sabit akım devresidir ancak şarjı kesmez.

Şarj kesen bir devre istersen aşağıdakini yapabilirsin. Akün için direnç hesaplarını tekrar yapmalısın.

7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-1.png

Dostum bir önceki sayfada verdeiğim devreyi yapabilirsin. O sabit akım devresidir ancak şarjı kesmez.

Şarj kesen bir devre istersen aşağıdakini yapabilirsin. Akün için direnç hesaplarını tekrar yapmalısın.

7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-1.png
bunu 13,8v 7 a ile beslesem olur mu?
birde bu devrede hiç değişiklik yapmasam hangi aküye uygun
12v 7 a mi?

malesef olmaz en az 17 volt dc ile beslemelisiniz. Değerlerde oynama yapılmazsa 7 amper akü şarj edebilir.

malesef olmaz en az 17 volt dc ile beslemelisiniz. Değerlerde oynama yapılmazsa 7 amper akü şarj edebilir.
Dediğim gibi elektronik bilgim sizin kadar yok ama sanırım sayenizde bu konuyu anladım ;
önceki sayfadaki devre 12v 7 amper enerjiyi 12v 500ma gibi amperi düşürüyor direnç değerlerine göre,
bu sayfadaki devre ise 17 volt verdiğim zaman aynı şekilde düşük akımla şarj ediyor ve akü dolduğunda şarjı kesiyor.peki 17 volt için amper önemlimi kaç olmalı?

Çok amaçlı kullanacaksanız 1 amper verebilecek bir güç kaynağı kullanın. Yok sadece ben akü şarj edecek bir cihaz düşünüyorum bundan başka işte kullanmam derseniz 600 - 700 ma veren bir güç kaynağı olsun bir kısım enerji voltaj regülatörü üzerinde harcanacaktır.

Bu arada devre üzerindeki LM 317 entegresini mutlaka bir soğutucuya takın. Isınacaktır.

deneyeceğim malzemecide baktım bu ürünler çok ucuz hepsi kuruş hesabı breadboard üzerinde denerim olursa plakete lehimlerim.

bana devredeki malzemelerin listesini yazarmısın?
dirençlerin yönü olur mu?yani renkli tarafı ile altın gümüş tarafın hangisi hangi yöne takılmalı?
devredeki Q1 elemanının adı nedir ve "e" bacağı nereye gidiyor? R4 de aynı şekil

yani anlayacağınız 10 üzerinden 2 alan bir elektronik meraklısına bu devreyi tarif etmenizi istiyorum sizden :))

Elinizdeki mevcut adaptöre taş direnç ekleyerek elinizdeki aküyü şarj etmeniz mümkün. Zaten kapasitesi çok küçükmüş.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri