Akü ve akü şarj etme hakkında sorularım var lütfen yardım...

deneyeceğim malzemecide baktım bu ürünler çok ucuz hepsi kuruş hesabı breadboard üzerinde denerim olursa plakete lehimlerim.

bana devredeki malzemelerin listesini yazarmısın?
dirençlerin yönü olur mu?yani renkli tarafı ile altın gümüş tarafın hangisi hangi yöne takılmalı?
devredeki Q1 elemanının adı nedir ve "e" bacağı nereye gidiyor? R4 de aynı şekil

yani anlayacağınız 10 üzerinden 2 alan bir elektronik meraklısına bu devreyi tarif etmenizi istiyorum sizden :))

100 ohm
220 ohm
47k ohm
4.7k ohm
4.7k ohm
1 Ohm
Bc639 transistör
1n4001

Söylediğin yerleri giriş kısmında bağlayacağın güç kaynağının eksi ucunda toplayabilirsin kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Lm317 almayı da unutma:)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Elinizdeki mevcut adaptöre taş direnç ekleyerek elinizdeki aküyü şarj etmeniz mümkün. Zaten kapasitesi çok küçükmüş.

Saygılar...
Nasıl yapacağımıda anlatırsanız çok sevinirim.direnç kaç ohm olmalı?
Direnci nereye bağlamalıyım?

Nasıl yapacağımıda anlatırsanız çok sevinirim.direnç kaç ohm olmalı?
Direnci nereye bağlamalıyım?

+ uca bir adet diyot ve 22 ohm 11 Watt taş direnç ile bağlayabilirsiniz. Yalnız birde elektrik kesildiğinde aküye geçmesini sağlamanız lazım. Kameraları direnç üstünden besleyemezsiniz.

Saygılar...

Sorun çözülmüştür cevap veren tüm üstadlara sonsuz teşekkür ediyorum.karaköy selanik pasajında bir dükkanda istek üzerine devre hazırlattım.sistem Şebeke elektriği kullanıyor aynı anda gerekli ise akü şarj oluyor.elektrik kesilirse akü sistemi beslemeye başlıyor.akü şarj olurken kırmızı led yanıyor.yeşil led kulanımın şebeke olduğunu belirtiyor.sarı led ise beslemenin aküden olduğunu belirtiyor.

malzemesi 11,50 tl tuttu adam montajına 30 tl aldı. orada avometre ile kontrol ettik prize takınca aküden çıkış yapmadı aküde 13,8 e kadar şarj oldu.prizden gücü kestik akü beslemeye başladı.akü 10,25v düşünce şarj olmaya başladı.

tam istediğim gibi oldu ama inş.fiyat konusunda kazık yememişimdir :))

tekrar tüm cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim..

Sakıncası yoksa resimli paylaşım yapar mısın işlemci/reg nedir?

Sakıncası yoksa resimli paylaşım yapar mısın işlemci/reg nedir?
Sakıncası elbette yok da şu an devre kutusunda anca hafta sonu sökebilirim.Söktüğümde foto koyarım.

İşlemci / reg olayını bilmiyorum resimden umarım anlarsınız zaten ben elekktronikten de pek anlamıyorum yaa neyse :))

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri