AG havai hatlarda iletken direge yada toprağa düştüğü zaman sigorta atmaması durum

Sahada yaptığımız ölçümde arıza akımı ile işletme toprak lamasından geçen akım çok farklı sizin dediğiniz şekilde ölçüm yapmadık . Burada merak ettiğim arıza akımı işletmeden trafonun yıldızına doğru akarken dengesiz yük akımı tam tersi yönünde akmıyor mu yanlış mı biliyorum_?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bahsettiğiniz konuyla alakalı ölçüm yapmadık fakat aklıma takılan bir şey var arıza akımları işletme topraklaması üzerinden trafonun yıldızına doğru hareket ederken dengesiz yükler tam tersi yönde hareket etmiyor mu yani yıldızdan toprağa doğru yanlış mı biliyorum ?

Yaptığınız ölçümlerde şunu denediniz mi?

Trafoya hiç yük bağlı değilken yıldız noktasının koruma topraklamasına göre potansiyeli kaç V?
Trafonun 1 fazına yük bağladığınızda yıldız noktası kaç volt ve bu esnada işletme topraklamasından bir akım akıyor mu?

voltaj pek yükselmiyor ama işletmeden geçen akımı ölçmedik.

Bir önceki cümle ile birleştirerek yorumu yaptığım için yanlış anlaşılma olmamıştır umarım.

İşletme topraklaması faz-toprak arıza akımının trafoya dönüş yapacağı bir yol oluşturur. Arıza olmadığı sürece işletme topraklamasından akım akmamalıdır.

İşletme topraklaması yapmaz isen, faz-toprak arızasında yıldız noktası faz gerilimine yükselir ve dolayısıyla diğer 2 fazın nötr'e göre gerilimi faz-faz gerilimi olur.

Bunu önlemek için yıldız noktası topraklanır.

Dengesiz yüklü trafolarda nötr toprak arası gerilim 5 v kadar çıkıyor peki bu gerilim neden oluşuyor _?

Bildiğim kadarıyla,

1-Her fazın geriliminin aynı olmaması yani vektörel büyüklüklerin farklı olması
2-İşletme topraklaması üzerinden yıldız noktasına dönen kaçak akımların toplamının işletme topraklaması üzerinde oluşturduğu gerilim.

sizce?

Olabilir bu konuda benim bi fikrim yok :)
Bu konudan farklı olarak bahsi geçen konuda nötr toprak arasında oluşan gerilim tüm abonelerin nötürün de oluşmaktadır arızalı fazdan enerji alan abonenin faz toprak gerilimi aynı oranda düşmektedir . Örnek veriyorum 230V faz nötr gerilim çıkışlı trafoda arıza anında Nötr toprak arası 30v oluştuğunda abonede faz toprak 200v Faz nötr gerilimi 30 v oluyor bunu AG panodan tespit etme şansımız var mı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri