aşırı induktif - yardım lütfen

Faz sırası ters olursa kendi kendine reaktif yazar l1 l2 l3 lambaları yanıp yanıp söner faz sırası ters dir cevir sayaç köhlerse

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Faz sırası ters olursa kendi kendine reaktif yazar l1 l2 l3 lambaları yanıp yanıp söner faz sırası ters dir cevir sayaç köhlerse

faz sırası ters olduğunda sayaçta 1 2 3 rakamları ve kondansator ve bobin sembolleri sürekli flaş yapar Ama bu sayacın reaktif ve kapasitif endeks kayıt durumunu hiç ama hiç etkilemez.Tek zararı sistemin durumunun sayaç ekranından takip edilmesi mümkün olmaz. Sistem indüktif olduğunda sayaç ekranındaki bobin işaretini gorerek sayaç ekranından durumu teşhis etme şansı var. Ama faz sırası ters olduğunda sayaç ekranında hem kapasitif indüktif semboller hemde 1 2 3 faz sembolleri sureklı flaş halınde mevcut olur Bu da kompanzasyon kontrolunu zorlaştırır.

Son düzenleme:
yeni sayaç cozum olmadı. artık sorunumuzun sayac dısında bişey oldugu kesin...

70 kVAr sabit grup baglandıgında oranlar aşağıdadır.
sistemdeki motorlar(190 kw'lık) durmuş sadece 1-2 lamba belki 1 tv ve belki 1 klima calısıyor iken; induktif %110, kapasitif %66
motorlar calısırken; indüktif %1, kapasitif %7

80 kVAr sabir grup varken oranlar aşağıdadır.
sistemdeki motorlar(190 kw'lık) durmuş sadece 1-2 lamba belki 1 tv ve belki 1 klima calısıyor iken; indüktif %33, kapasitif %220

hadi sabit gruplar buyuk diye kapasitif oluyor diyelim, peki ama induktifi baska nasıl engelleyebilirim, oluşan bu dengesiz reaktif induktif etkinin sebebi nedir?
ek bilgi= ag tarafı akım trafoları 1200/5(class 0.5), reaktif güç koruma rolesi bununla irtibatlı.
og tarafı akım trafosu 15/5(class0.5), gerilim trafosu(34.5/0.1)
dagıtım trafomuz 630 kVA
yardımlarınız için tesekkurler...

Son düzenleme:
Akımınız çok küçük olduğundan,röleniz,akımı algılayamadığı için,tesisi kontrol edemiyor gözü-
küyor.Alron veya Dykom tipli bir kompanzasyon yapmanız halinde,sorununuz çözülmesi ge-
rekir.Trafo için de, deneyerek,uygun bir sabit kondansatör bağlamanız gerekecek.

iYİ çalışmalar.Gittiğim fabrikada 4 aydır hem endüktif hem de kapasitif ceza yiyordum.En son hatayı buldum.sayaç akım trafolarının ikisinde ölçüm hassasiyeti bozulmuş,biri eksik biri fazla akım oranı dönüştürüyordu,ayriyeten diğer akım trafosununda sayaç bağlanan kablosunu klemes girişinde kablo kırıklığı varmış.tedaş ta bağlı olan sayaçın harmoniklere duyarlılığının az oldugunu söyledi.hem akım trafolarını hem de sayacı değiştirdik.şimdi oranlar %11 e % 6 .inşallah böyle devam eder.Kompanzasyon panosunun ideal çalıştıgını varsayıyorum.kolay gelsin

tesekkurler yardımlarınız için. zaten bakmadıgımız bir tek muhurlu hucredeki akım trafoları kaldı. yalnız og tarafındaki akım trafolarının ölçüm hassasiyetinin bozulup bozulmadıgını yük altındayken (gerilim aşırı yüksek) nasıl anlayacagız.

ag tarafındaki trafonun panosu ile motorların panoları arasında yaklasık 60 metre mesafe var ve 3x150/70 nyy kablo kullanılmış. bu kablonun kapasitif veya induktif bir etkisi olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri