5,5 Kw 18,5 Kw Motor

Şahsi görüşüm bant kaymasına karşı birer switch takılmıştır kenarlarına. Arkadaşın söylemek istediği şey daha basitinden acaba çekim silindirlerinin bantı döndürmemesi gibi bir durumda devrenin kesilmesi mi ?
Başımıza bazen geliyor ; banttan gelen ürün ıslak ya da kaygan olursa bant tamburu boşa dönüp bant dönme hareketi yapmıyor ; ya da bant ek yerinden kopup alıp başını gidiyor. Gerçi bant patinajına karşı bant tambur yüzeyini kertikli hale getirip çözüm üretilebiliyor ; bandın sağa ya da sola kaçmasına karşı da job sviçlerle önlem alınabiliyor ama bandın koptuğu anda nasıl bir çözüm uygulanabilir ben hiç görmedim....

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.
Bandin kaymasina karsi bant kaydi kollari ve swicleri mevcut devir icinde kuyruk kismindaki tambura metal sensorunden devir algilayici yapilabilir

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.
Bandin kaymasina karsi bant kaydi kollari ve swicleri mevcut devir icinde kuyruk kismindaki tambura metal sensorunden devir algilayici yapilabilir
yardimlariniz icin tesekkurler yarin resim koyarim daha açıklayıcı olur sistemde tambur kısımlarında metal çıkıntı var bu çıkıntı devir algilayici sensor bağlı bu sensor her dönüşte tetikleme yapıyor bu sen sorun uçları plc ye gidiyor biz plc yi iptal edip role kullanmak istiyoruz

yardimlariniz icin tesekkurler yarin resim koyarim daha açıklayıcı olur sistemde tambur kısımlarında metal çıkıntı var bu çıkıntı devir algilayici sensor bağlı bu sensor her dönüşte tetikleme yapıyor bu sen sorun uçları plc ye gidiyor biz plc yi iptal edip role kullanmak istiyoruz
Tamburdaki çıkıntılara bağladığın sensor bant kopmalarinda işine yaramaz :) ama bant kopması gibi bir durumda sana ne yardımcı olur bilemiyorum. Başına operatör koyun :D

Başımıza bazen geliyor ; banttan gelen ürün ıslak ya da kaygan olursa bant tamburu boşa dönüp bant dönme hareketi yapmıyor ; ya da bant ek yerinden kopup alıp başını gidiyor. Gerçi bant patinajına karşı bant tambur yüzeyini kertikli hale getirip çözüm üretilebiliyor ; bandın sağa ya da sola kaçmasına karşı da job sviçlerle önlem alınabiliyor ama bandın koptuğu anda nasıl bir çözüm uygulanabilir ben hiç görmedim....
Simdiye kadar bende birçok bantlı sistemde sviçlerle önlem alındığını gördüm fakat kopan banta çözüm görmedim. Bant tam anlamıyla kaymayacak bir sekilde sabit dönüyorsa , belki bir fotoselle falan çözüm getirilebilir. Bant görmeyen fotosel makineyi durdurur ama bant kayması gibi bir problem varsa fotosel çözüm değil çile olur.

İşim devamlı elevatörlerle,
Madem plc ye gidiyor neden iptal edip röle koymak istiyorsunuz.Bence plc ye yazılımı eklettirip daha kolay ve profesyonel olarak halledersiniz.Zaten deviri
sayıyordur belli bir devirin altına düşerse motoru durdur dersiniz olur biter.

http://forumtr.schneider-electric.com/showthread.php?253-rotasyon-kontrol-(hız-bekçisi)
Google de hız bekçisi yazdıgınızda bir çok adres çıkıyor Yukardakı bunlardan biriidir.
Siz kontrolu karsı (serbest) tanburdan yapacaksınızki, bant koparsa, motor kyıs koparır, kaplın kırarsa vs. algılasın ve durdurma işlemi yapsın. Bu işlem esnasında uretım zıncırınde ne aksama olur takibi size kalmıs, alarm caldırabılırsınız.

http://forumtr.schneider-electric.com/showthread.php?253-rotasyon-kontrol-(hız-bekçisi)
Google de hız bekçisi yazdıgınızda bir çok adres çıkıyor Yukardakı bunlardan biriidir.
Siz kontrolu karsı (serbest) tanburdan yapacaksınızki, bant koparsa, motor kyıs koparır, kaplın kırarsa vs. algılasın ve durdurma işlemi yapsın. Bu işlem esnasında uretım zıncırınde ne aksama olur takibi size kalmıs, alarm caldırabılırsınız.
Bu da güzel bir fikir ama mesela kullandığımız 400 metre boyunda bantlar var , o kadar mesafedeki tamburdan bilgi almak çok da pratik olmaz , dediğim gibi belki istikamet makaralarından istifade edilebilir , kısa mesafe bantlarda @zeybek ustadın fikri de güzel ....

Slm Arkadaşlar.
Bu tip bir uygulama yaptım Fakat plc ile...
Siz otomatik umanda olarak yapmak istiyorsanız önerim şudur.
Tekerlekli rotary encoder ve hızlı sayıcı rölesi ile röleyi programlayarak röle çıkışına bağlanacak 2 zaman rölesi ile durum rahatlıkla çözülür.
High-precision-counter-meter-font-b-timer-b-font-with-400P-R-or-600P-R-encoder.jpg indir.jpg
Encoderi bandın uygun bir noktasına örneğin alt kısmına hafif bastırarak sabitle bant döndüğünde encoder tekeri de dönecek.
encoder rölesi ise şu şekilde programlanmalı 10 pulsten büyük ise röle çıkışı aktif 20 pulsten büyük ise sayıcı reset.
dolayısı ile 10 pulste 1 sinyal aldın. röle çıkışını ise zaman rölesi ne bağlayıp sinyal 5 sn den fazla geliyor yada gelmiyor ise çıkış ver ve o çıkışı hata olarak kullan.
fakat kuracağın devrenin kumanda beslemesi motor kontrolünde olmalı motor aktif ise kumanda devren aktif olacak.
zaman rölesine alacağın encoder rölesinin kabiliyetine göre gerek bile kalmaya bilir.

Umarım yardımcı olmuşumdur. iyi çalışmalar dilerim.

Slm Arkadaşlar.
Bu tip bir uygulama yaptım Fakat plc ile...
Siz otomatik umanda olarak yapmak istiyorsanız önerim şudur.
Tekerlekli rotary encoder ve hızlı sayıcı rölesi ile röleyi programlayarak röle çıkışına bağlanacak 2 zaman rölesi ile durum rahatlıkla çözülür.
Ekli dosyayı görüntüle 27691 Ekli dosyayı görüntüle 27692
Encoderi bandın uygun bir noktasına örneğin alt kısmına hafif bastırarak sabitle bant döndüğünde encoder tekeri de dönecek.
encoder rölesi ise şu şekilde programlanmalı 10 pulsten büyük ise röle çıkışı aktif 20 pulsten büyük ise sayıcı reset.
dolayısı ile 10 pulste 1 sinyal aldın. röle çıkışını ise zaman rölesi ne bağlayıp sinyal 5 sn den fazla geliyor yada gelmiyor ise çıkış ver ve o çıkışı hata olarak kullan.
fakat kuracağın devrenin kumanda beslemesi motor kontrolünde olmalı motor aktif ise kumanda devren aktif olacak.
zaman rölesine alacağın encoder rölesinin kabiliyetine göre gerek bile kalmaya bilir.

Umarım yardımcı olmuşumdur. iyi çalışmalar dilerim.
Güzel uygulama , ellerinize sağlık....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri