4 adet 11 kw motoru bir panoya şamandıra basınç şalteri ile bağlamak

bu şekilde yaptım 4 adet motor için en üst sağdaki şamadıra kontaktörü,şamandıra önce faz koruma kontağı üzerinden geçerek şamandıra kontaktörünü çektiriyor.açık kontaklarından termik kapalı kontağı üzerinden basınç şalteri üzerinden pako şalterine onların üzerinden1 motor ......2.motor 3.motor ve 4 motor çalışıyor.bu konuda uzman değilim ..eleştiri yaparken ona göre yaparsanız memnun olurum...tek kafama takılan yıldız üçgen bağlantı yaparken piyasada geneldeşu mantık var 3 ucu kısa devre edersen yıldız karşılıklı uçları kısa devre edersen üçgen bağlantı....şimdi sormak istediğim şu her motorun sarım mantığı aynı olmak zorundamı yoksa bağlantı varsa sökerken dikkat edip aynı mantıklamı bağlamak.yoksaölçü aleti ile uçları tespit edip ona göremi bağlamak piyasada karşılıklı uçlar üçgene geçtiğinde karşılıklı uçlaraaynı fazın gelmesi doğru bağlantımı oluyor.lütfen açıklama yaparken sen elektrikçimisin gibi yorumlar yazmayın lütfen...
sistemimizde 130 tonluk depo var bu depoyu dolduran 7.5 kw bir motor var..onun panosu ayrı...o motor depoyu dolduruyor...4 motor ise 2 si çalışıp yani 2 motor ancak sisteme yetiyor.2 motor ise yedek..bizhaftada yada 15 günde 2 motoru değiştirerek çalıştırıyoruz ..depo ile hidrafor motorları arası 30 mt ..şamandıra kablosunu cat6 kablo kullansam 8 ucu 2şer kısa devre ederek 4 ucu kullansam sıkıntı olurmu kabloda yanma olurmu?neden cat6 dersen elimde olan kabloyu kullanmak istiyorum

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    63.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 2.jpg
    2.jpg
    154.3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
her motorun sarım mantığı aynı olmak zorunda yoksa siz bir şamandıra kesme problemini çözememişken herkes kafasına göre motor sarımı yaparsa işin işinden hiç çıkamazsınız

her motorun sarım mantığı aynı olmak zorunda yoksa siz bir şamandıra kesme problemini çözememişken herkes kafasına göre motor sarımı yaparsa işin işinden hiç çıkamazsınız
Şimdi bu cevapmı oluyor

Burası forum degil anlaşılan herkes sizin kadar bilmiyor sahada yazmıyorum

Burası forum degil anlaşılan herkes sizin kadar bilmiyor sahada yazmıyorum

elinde 2.5 mm2 kablo olmadığı için priz sortisinde 1.5 mm2 kablo kullananlar gördüm,

elinde farklı renk kablolar olmadığı için faz ve nötürde sarı-yeşil kablo kullananlar gördüm,

elinde kablo olmadığı için koruma topraklamasını çekmeyenler gördüm,

elinde kablo olmadığı için priz sortilerinde cat6 kablo kullananlar gördüm.

foruma yazmama tercihinize karışmam ama elinizde kablo yoksa yapmayın bu işi. nereye baksak ibretlik tesisatlar hep bu zihniyetin eseri. telefon kablosundan 230 V geçirecekmiş...

Arkadaşım yazımı okumuyorsunuz galiba şamandıra kumanda üzerinde çalışan bir eleman yükmü geçiyor hayır açma kapama yaparak kontaktor çektirecek bu kadar büyütmenin anlamı ne 2x0.75 ceksem normal derdiniz cat6kablosu 0.25bir teli 2sini birleştiren 0.50 olur bu kadar kasmayın olmazsa nedenlerini söyleyin mantıklı bir açıklaması olsun

Kendine yönetmelik ! hazırlama mo-
da.Bi yönetmelikte siz hazırlayın ba-
ri.;)Fazla kasmamışın panosu.:rolleyes:

Ekli dosyalar

• FAZLA KASMAMIŞ !.jpg
    FAZLA KASMAMIŞ !.jpg
    344.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
  • pano üstünde gerektiğinde enerjinin kesilebileceği bi şalter olmalıydı.
  • panoda topraklama klemensi kullanılmamış. besleme ve motor kablolarında tasarruf yapmak için 3 damarlı kablo mu kullandınız?
  • güç kablolarına yapılacak bi şey yok ama kontrol kablolarında riskleri azaltmak adına düşük gerilim kullanma neredeyse standart haline geldi. tabi bunun sizin için önemli olmadığı aşikar.
  • panoda kaçak akım koruma şalteri kullanılmamış.

pano değil bomba yapmışsınız fitil olarakta cat6 kablo kullansam olur mu diye soruyorsunuz.

EVET, OLUR!

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri