380 ile 154 kv hat arasındaki farklar

154 kv da hat faz başına tek tel gider ama 380kv' da ise 2 yada 3 iletken gider varya aralarında üçgen bağlantı olur

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba,sn.gaggos2323;
Pantograf tipi kesici olmaz bu mekanizma sadece ayırıcılarda kullanılır ve 154 sistemlerdede mevcuttur.Sanıyorum burada yazım hatası yaptınız.

Yazdığınız mesaj üzerine hemen dolabımı açtım ve 380 kV Hilvan Trafo Merkezindeki kesici ve ayırıcıların fiziki konumuna baktım!
Her faz için ayrı ayrı motor kullanılmış!Bunun sebebi ise motor millerinin 380 kv merkezde 6 metrelik bir uzunlukta (faz FAz arası) açma kapama yapması zor olacağından her faz için ayrı ayrı motor kullanılmış!Bu sistem hem ayırıcıda hem de kesici de kullanılmış!Eğer bu tipin adı pantograf tip değilse nedir peki?gerçekten merakla cevabınızı bekliorum!
Ayrıca baktığım proje 2008 yılına ait!

Ölçü aletiyle ölçersen bulursun:p:p:p:p

Evet büyük bir yanlışlık var orada!
Arkadaşlardan özür dilerim kesit arttıkça gerilim düşümü azalır!
Uyardığınız için teşekkür ederim!
Fakat pantograf tip konusunda hala yönetici arkadaşın msjını beklemekteyim!

Yazdığınız mesaj üzerine hemen dolabımı açtım ve 380 kV Hilvan Trafo Merkezindeki kesici ve ayırıcıların fiziki konumuna baktım!
Her faz için ayrı ayrı motor kullanılmış!Bunun sebebi ise motor millerinin 380 kv merkezde 6 metrelik bir uzunlukta (faz FAz arası) açma kapama yapması zor olacağından her faz için ayrı ayrı motor kullanılmış!Bu sistem hem ayırıcıda hem de kesici de kullanılmış!Eğer bu tipin adı pantograf tip değilse nedir peki?gerçekten merakla cevabınızı bekliorum!
Ayrıca baktığım proje 2008 yılına ait!

Merhaba;
Konuyu yakından incelemeniz üzerine pantograf ayırıcı mekanizmasının videosunu ekliyorum.
https://www.teknikvideo.net/380-kv-makas-ayirici-animasyonu.html

Şimdi konunun esas niteliklerine değinecek olursak.
Bilindigi üzere kesiciler kendi aralarında sınıflara ayrılırlar.Bunlar sırası ile şu şekildedir.

1-Havalı kesiciler
2-Vakumlu kesiciler
3-Sf6 gazlı kesiciler
4-Yağlı kesiciler

Ayırıcılar da kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadır.Bunlar ise;

1-Bıçaklı ayırıcı ( adi ayırıcı )
2-Döner ayırıcı
3-Pantograf ayırıcı
4-Yük ayırıcıları

Çeşitli Y.G. Ayırıcılar;

Diye kısaca sıralaya biliriz.Sizin verdiginiz bilgilerde ise pantograf kesici ibaresi geçmektedir.Burada şunu belirtmeliyim ki kesiciye bağlı bulunan ayırıcısının pantograf olması kesici için böyle bir sınıflandırmaya gidebileceginizi belirtemez.
Ayrıca mesaj yazdıgım konulara tekrar bakma olasılığım zaman alabiliyor bu tarz konularda yanlış yazdığımı düşünen arkadaşlarım varsa özel mesaj atmalarını rica ediyorum.

Kolay gelsin...

154 kv gölbaşı temelli eih çift devre ve ikili bandıl 954mcm iletkenlidir. yani her fazda iki iletken vardır.istanbul boğaz atlama direğinde çift devre 380 kv hat vardır. ve her fazda tek iletken vardır.1272mcm iletkendir.yani 154kv ve380 kv hatlarda belirli bir standart vardır diyemeyiz.eski 380 kv hatlar ikili bandık fakat yeni 380 kv hatlar üçlü bandıldır.iletken kesitleri artmıştır.tamamen çekeceği yükle alakalı olarak hatlar projelendirilirler.

154___170kV .... 380-- 420kV arada ki fark 380 nominal seviyedir. 420 max rated voltage degeridir. 2 si de tabir olarak kullanilir.

154kV tek swallow demek yanlis olur en anlasilir yolu, faz aralari mesafe fazla ise 380dir.
aslen en emin yolu direk tiplerini bilmekten geciyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri