16F877A termometre

burakk.555

Üye
Merhaba pic 16F877A ile bir termometre devresi yapmaya calıştım program doğru simülasyonda sorunsuz çalışıyor fakat devreyi kurduğumda bir türlü çalıştıramadım. Programı başka pic e atıp denedim yine çalışmadı bağlantıları kontrol ettim onlar da doğru sebebi ne olabilir acaba?

Ekli dosyalar

• 1431964347826.jpg
    1431964347826.jpg
    90.5 KB · Görüntüleme: 45
şema yok progRAM YOK NASIL BİR YARDIM BEKLİYORSUNUZ?

Genel olarak dikkat etmem gereken veya gözden kaçan noktalardan bahsetmekten başlayabilirsiniz mesela

codu compile ederken osilator secenegi yanlis olabilir mesela.

lcd nin baglantisi yanlis olabilir.

picin baglantilari yanlis olabilir.

Sadece lcd calismasa anlarim da ledler de yanmiyor ya. Osilatör seceneği 8MHz kullandığim osilator 8.192MHz bu fark calismasini engeller mi ki

Ya arkadaşlar kimseye karışmayayım diyorum ama karışmadım mı da forumun kalitesi yerle bir oluyor....

Ya Allah rızası için beyin kullanıp 1 dakika düşünün 1 dakika ya fazla değil ;)

Ortada şema yok program yok programı derlediğiniz programın adı yok var olan tek şey delikli plakete yapılmış bir devre ama onun da bağlantıları yok nerden bilelim pic deki 1. pine ne bağladınız şimdi ?

Nerden bilelim lcd nasıl bağlı kristal nasıl bağlı...

Ben genelde yapılan hatalar ve gözden kacanlar hakkında bigi istedim de neyse Buyrun şeması

Ekli dosyalar

• 1432039375551.jpg
    1432039375551.jpg
    138.4 KB · Görüntüleme: 45
Butonu bağladığın direncin ucuna gerilimi yalnış yerden almışsın 7805 regülatör çıkışından alman doğru olur.

7805 regülatör entegresinin 2 ve 3 numaralı ayaklarına 1 tane en az 470 uF kondansatör ve en az 1 tane 100nF kondansatör bağlamalısın 470 uf kondansatörün polaritesine dikkat ederek.

Yaptığın resimin devresinde pic i resetlemek için 1 numaralı pinine buton ve direnç devresi uygulamışsın fakat kullandığın direnç 1K o direnci en az 4,7 K olarak değiştirmelisin ama ben direk 10 k tavsiye ederim.

Ledlere koyduğun dirençleri ne şemada ne de yaptığın devre resminde okuyamadım ama anımsadığım kadarı ile 470 ohm ye benziyor bu dirençleri 220 ohm ile değiştirirsen daha net sonuç alabilirsin.

Ben eskiden lcd ekran kullanır iken potun orta bacağına bağlanan ucu direk şase ye veriyordum net sonuç alınıyordu fakat elime bir ekran geçti direk şaseye verince çalışmadı mecburen pot taktım o yüzden söylüyorum potun minimum 5k olması gerekir orta bacağını lcd ye verip pot ile ayar yapmaya çalışırsın...

Kristal konusuna gelince hangi dil ile yazılım yaptığını bilmiyorum fakat ister pic basic ister proton basic isterse ccs olsun daha doğrusu hangi program ile olursa olsun kristalin değerini tanımlama yapmalısın.

Diyelim ki 8mhz tanımladın fakat kristal gerçekte 8.192 mhz kristal kullandın bu sefer pic gerçekte olan ile yazılımda olan zamanlamalar konusunda sıkıntı çıkartır zannediyorum bu sıkıntıları en belirgin olarak protokol kullanan komutlarda hissedersin mesela i2c yada serin serout yada serin2 serout2 hserin hsrout dtmf pwm hpwm gibi komutlarda kristal frekansı otomatik olarak sıkıntı çıkartır...

Pic kristal frekansını 4 e böler ilk üç tanesini kendisi işlemlerini yapmak için kullanır 1 tanesi ile de kullanıcı işlem yapar 4 mhz yi 4 de bölersek sana 2 mhz kalır bu da protokol iletişimlerinde yazdığın komuttaki ile aynı olmassa protokol sıkıntısı yaşarsın.

Şimdi gelelim yazılım kısmına sana kalk yaptığın yazılımı koy demiyicem çünki kim bilir hangi dilde yazdın :D

Ayrıca yazılımı koysan da ben kalkıp satır satır onu okuyup yorum yapsam programın çalışmasına baksam vs işime gelmez birincisi hem uzun iş hem de yeni program yazmaktan zor ikincisi bi sürü datasheet vs okumam forum forum dolaşmam lazım o kadar zamanım olmaz :D

Belirtmek istediğim konu 16F877a entegresinde analog girişler var eğer kullandığın sensör analog ise yazılımı ona göre yönlendirmen gerekir sensörün ds18b20 gibi bir sensör ise yani dijital sensör ise pic in sensör bağladığın girişleri dijitale göre yönlendirmen gerekir yani adcon1 = 7 olması lazım hatırladığım kadarı ile

Lcd ekranın birleştirip şaseye bağladığın data uçlarını aç boşta kalsın hiç birbirine bağlama öyle de çalışır birleştirip şaseye çekmedim hiç yani denediğim deneyimimi söylüyorum belki tek sebebi de bu olabilir çalışmamasının

Bunlar ilk bakışta göze çarpan ve giderilmesi gereken problemler.

Bunların haricinde eğer yazılımı bir yerden bir şekilde bulup uygulama yapmaya çalışıyorsan muhtemelen hex kodunda silinmiş yerler vardır yani adam projesini yapar internete reklam olsun diye koyar ki bunlar öğrenci iken başımıza defalarca geldi ;)

sonra sen o projeye uğraşırsın kodlar hazır olduğu için güvenirsin ama adam çalışmasın diye bir kısmını siler yada eksik bırakır uğraşır uğraşır çalıştıramassın ve projeyi yapana yönelirsin o da anasının dini kadar para ister :D

işin özü bunlar kardeş saygılarımla...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri