16F877A termometre

Yardım amaçlı cevaplar için teşekkürler.
Mclr ucunu 7805 in cikisindan aldim burda yanlis olmus :D
direnci 1k onu 10k yapiyim.
Ledlere seri direncler 330ohm. Programı mikroC yle yazıldı.
Pil kullnacam diye 7805
cikisina k.lu kondanstor baglamadim 100nf var zaten.
Lcd kontrast ta 10k pot var . Sensorum lm35 A portu analog giris yapildi.
Kodu kitaptan mikroc olarak yazdik orda da eksik olabilir mi bilmiyorum.
Kristal için ise bu kadar farkdan dolayi hiç çalismama ihtimali var midir ki

Kardeş ben bildiklerimi yazdım gördüklerime yorum yaptım 220 ohm direnç ledlerde biraz daha parlak yanar ama 470 taksan da yanar sıkıntı olmaz....

Kitapta yazılmış programlar genellikle similasyonda çalışır şekilde olduğu için gerçek devrede pek çalıştıklarını söyleyemem ( tecrübeme nazaran )

MikroC gerçekten güzel bir programdır ben de arm işlemcilerinden olan 32F407 işlemcisine mikroc ile programlar yazmıştım birkaç defa güzel programdır ama programın güzel olması her kişinin yaptığı proje çalışacak diye bir kavram yok similasyonda çalıştırır yazar geçer kitaba ;)

Kristal frekansı devrenin kalbi gibidir ne kadar sağlam olursa o kadar düzenli çalışır bunlar benim yorumlarım tavsiyelerim ama dünya sadece benim etrafımda dönmüyor her ağızdan ses çıkar ne diyim şimdi ;)

Ledler ters bağlanmış olabilir. Pic 1 ayağına 10k fazla 1-2 k stabilite sağlar. Önce ledleri yak söndür sonra LCD ye yönel

Ledler doğru test ettim.

Devre bağlantım kontrol ettim doğru diyorsan

Ekran bu kadar kara olmasının bir nedeni kontrast ayarı hatalı . potu çevirdikçe şeffaflaşıyor ise kontrast devresi sağlam demektir. Sorun yazılıma gider.

Siz potansiyometreyi kıstığınızda ekran kontrastı değişiyor mu?

Herkese çok teşekkürler sorun sigorta ayarlarından mış rc iç osilatör seçiliymiş onu düzelttim wdt ı kapattım tekrar yükledim çalıştı

Ekli dosyalar

• 1432194132814.jpg
    1432194132814.jpg
    100.5 KB · Görüntüleme: 15

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular