1600 kva trafo için sabit kondastör

bende konu ile alakalı diyorum ki:

trafoların sekonder kısmına konacak sabit kondansatör üçgen bağlı olmamalıdır.
kullandığımız trifaze kondansatörlerdense faz nötr üç adet kondansatörle daha sağlıklı sonuç alırız.

sebep olarak ta trifaze bağlanması durumunda her üç fazın faz açısının farklı olacağı yönünde görüşüm var

(ha bu arada tristörlü sistem kesin çözüm tamam. o bi kenarda dursun. )

yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar sabit kondansatör uygulaması trafoların boştaki reaktif kayıplarını karşılamak için yapılır. Bu sebepten dolayı sayaçtan önce konur. Ve trafo gücüne ve primer gerilimine göre belirlenir (15kV üstü 1000kVA için 50kVAr) . Sayaçtan sonra sabit kondansatör bağlamak çok doğru değildir.

Kolay gelsin..........

Arkadaşlar sabit kondansatör uygulaması trafoların boştaki reaktif kayıplarını karşılamak için yapılır. Bu sebepten dolayı sayaçtan önce konur. Ve trafo gücüne ve primer gerilimine göre belirlenir (15kV üstü 1000kVA için 50kVAr) . Sayaçtan sonra sabit kondansatör bağlamak çok doğru değildir.

Kolay gelsin..........

murat kardeş sen bambaşka yerdesin:

bu bahsedilen yerler 400 kva üstü og den ölçüm yapılan yerler. sayactan önce konma ihtimali yok.

Adil adil arkadaşım haklısın... Yazdıklarım çok anlaşılır olmamış . Ben ifadeyi şöyle düzelteyim. Ölçmeyi nerden yaparsanız yapın trafonun çıkışına ilk bağlayacağınız cihaz sabit kondansatör olsun..Kompazasyon için ölçüm yaptığınız noktadan sonra bağlayacağınız sabit kondansatör sıkıntı yaratabilir.

Kolay gelsin..........

deneme yanılma yöntemi ile sabit kondastörümüzü tesbit ettim.sabah 08:00 da işletme çalışmaya başlıyor akşam saat 17:00 a kadar ortalama 100amper çekiyor bu sırada sabit kondastörümüz 5kvar saat 17.00 da işletme durunca yük yok bu sırada zaman saati yardımıyla sabit kondastörümüzü 2.5kvar a düşürüyoruz.yani gece 2.5kvar gündüz 5 kvar.
işletme tam kapasite çalışana kadar böyle idare edecez
ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler.

arkadasım trafoya sabit kompanzasyon yapacaksan toplam gücünün %3-5 arasında kondansatör koyacaksın
örneğin bizim trafo gücü 2000kva 2000*3/100=60kvar
60kvar lık sabit kompanzasyon kullanıyoruz

arkadasım trafoya sabit kompanzasyon yapacaksan toplam gücünün %3-5 arasında kondansatör koyacaksın
örneğin bizim trafo gücü 2000kva 2000*3/100=60kvar
60kvar lık sabit kompanzasyon kullanıyoruz

ramazan kardeş senin trafo yüktedir bizim trafo 1600kva çekilen akım 100amper bile değil.trafonun yüklenme oranına göre kompanzasyon ihtiyacıda değişiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,119
Son üye
FurkanTurani1995

Yeni konular

Geri