1000w İnvertere kaç amper sigorta kullanmalıyım?

Kilicbey53

Üye
Karavanda kullanmak üzere 1000 watt'lık bir inverter aldım. Bu inverter Girişi için kaç amper DC sigorta kullanmam gerektiği konusunda kafam karışık. İnternette 100 amper sigorta önerileri gördüm, ancak bunun fazla olup olmadığını merak ediyorum.

Kullanacağım 220 voltluk cihazlar:

• Buzdolabı: 100-150 watt
  • Saç kurutma makinesi: 1000-2000 watt
  • Laptop: 50-100 watt
  • Kettle: 1000 watt
  • Tente: 100-200 watt
Tüm cihazları aynı anda kullandığım da 100A sigorta yeterli olacak mıdır? İnverter için sigorta hesabını nasıl yapmalıyım?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
100 Amper mi? O inverterin girişi için verilen sigorta değeri olmasın? 1000W inverter ile yazdığınız cihazların hepsini birlikte kullanmayacaksınız sanırım? Ayrı ayrı kullanılacak? 2000W saç kurutma makinesi zaten kullanılamaz, 1000 W inverter 1000W kettleıda çalıştırmayacaktır.

100 Amper mi? O inverterin girişi için verilen sigorta değeri olmasın? 1000W inverter ile yazdığınız cihazların hepsini birlikte kullanmayacaksınız sanırım? Ayrı ayrı kullanılacak? 2000W saç kurutma makinesi zaten kullanılamaz, 1000 W inverter 1000W kettleıda çalıştırmayacaktır.
İnverterin girişinde ki DC sigortadan bahsediyordum zaten yanlış aktardım galiba. Kullanacağım cihazların watt değerlerini internetten ortalama olarak aldım. Kullanacağım cihazlar ne kadar watt çeker bilmiyorum.
Hepsini aynı anda kullanmayacağım elbette.

Karavanda kullanmak üzere 1000 watt'lık bir inverter aldım. Bu inverter Girişi için kaç amper DC sigorta kullanmam gerektiği konusunda kafam karışık. İnternette 100 amper sigorta önerileri gördüm, ancak bunun fazla olup olmadığını merak ediyorum.

Tüm cihazları aynı anda kullandığım da 100A sigorta yeterli olacak mıdır? İnverter için sigorta hesabını nasıl yapmalıyım?
ya hepsini aynı anda çalıştırmanız gerektiğinde napacaksınız tüm elektronik ihtiyacınız 1000 watt ise ve sizde 1000 wattlık bir inverter satın alırsanız mutlaka problem yaşarsınız. Bu sebepten dolayı elektrik ihtiyacınız toplamda hepsi çalışşa 2450 watt siz min 3000 watt inverter satın almalısınız. Her zaman inverterlerde elektrik gereksinimlerinizin üzerinde satın almalısınız.

böyle bir seneryo olamaz mı yani hocam hemen kuruyorum senaryoyu

Buzdolabı çalışıyor sürekli yiyecekler bozulmasın diye ;
Duşa girdiniz , hanım Laptop şarja taktı birde telefon sarjıda azaldı onu taktı sonra Duştan çıktınız
Saç kurutma makinası ile saçlarınızı kurutmanız gerek . Dur ben duşa saç kurutana kadar Kettle da suyu ısıtayım bir çay içelim demez misiniz :)))

böyle bir seneryo olamaz mı yani hocam hemen kuruyorum senaryoyu

Buzdolabı çalışıyor sürekli yiyecekler bozulmasın diye ;
Duşa girdiniz , hanım Laptop şarja taktı birde telefon sarjıda azaldı onu taktı sonra Duştan çıktınız
Saç kurutma makinası ile saçlarınızı kurutmanız gerek . Dur ben duşa saç kurutana kadar Kettle da suyu ısıtayım bir çay içelim demez misiniz :)))
Dediğimiz anda :) DC sigorta atmaz mı? Atıyorum bu senaryoda inverter girişinde 100A bir DC sigorta var diyelim. Watt/Volt ile hesapladığım da 83,3 Amper değeri çıkıyor. Ama bir çok karavan projesinde 100A DC sigorta kullanılmış. 1000W inverteri değiştirmeyi düşünmüyorum alındı bir kere. Sistemi koruyayım yeter sigorta atması sorun değil.

Son düzenleme:
Üstat şimdi senin meselede buna döndü aslan besliyecem ama et ile değil ıspanakla :))

Ne yapacan peki üstat dur ben buzdoalbı fişten çıkarıp saçımı kurutayım tamam saçımı kuruttum buzdoalbı takayım dur çay içecem kettle takayım dolabı çıkarayım karanvan işi zevk işi zevk bunun neresinde kaldı eziyet oldu sana :)))

Üstat şimdi senin meselede buna döndü aslan besliyecem ama et ile değil ıspanakla :))

Ne yapacan peki üstat dur ben buzdoalbı fişten çıkarıp saçımı kurutayım tamam saçımı kuruttum buzdoalbı takayım dur çay içecem kettle takayım dolabı çıkarayım karanvan işi zevk işi zevk bunun neresinde kaldı eziyet oldu sana :)))
Şebekeden kullanacağım fazla watt çeken cihazları o zaman şimdilik bu şekilde bir denerim. Baktım olmuyor sizin tavsiyenize uyarım gidip inverteri yükseltirim :) Çok fazla gezen bir karavan olmayacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri