1000\5 akım trafosu enaz kac amperle saglıklı ölçüm yapar

Arkadaşlar tam olarak neyi tartıştığınızı neden ben anlayamıyorum yok anlıyorum bir incir çekirdeğini belki doldurur.

Şimdi tartıştığınız olaya ben de gireyim.

Örnek olarak bir cihaz düşünelim ve min. akım kapasitesi 30mA olsun. Yani akım trafolarının en çok hatalı çalıştığı bölgede. Tamam Öyle olsun bakalım. Primer akımı ne olursa olsun bana göre sekonder akımı (aksi belirtilmedikçe) 5 amper olduğuna göre şöyle basit bir ortaokul öğrencisinin matematik dersinde öğretilen içler dışlar işlemi yapılarak bu değer hesaplanabilir. Böyle basit bir çözümü bahane ederek neden burada mesaj kirliliği yaratarak üyelerimizide geriyorsunuz.

Lütfen arkadaşlar bu tip basit hesapları yapmak için illede üniversiteyi birincilikle bitirmiş olmak gerekmiyor. Öyle okul okumamış elektrikçiler varki (ki meslek ile alakası olmayan benim bir demirci ustası ) bu tip basit hesaplamaları anında kafadan yapabilen bir insanlar var.

Sn Tossun2008
Mesleki hiç bir konu hafife alınamaz. Mesleki konuyu bir ilkokul mezunu,bir ortaokul mezunu,bir düz lise mezunu hafife alabilir ama bir teknik eleman asla alamaz,almamalıdır.
Olayı sadece ''akım yanılgısı'' olarak algılarsanız ve basit bir doğru orantı derseniz bir teknik elemana hiç yakışmayacak bir yaklaşımda bulunmuş olursunuz.
Teknik bilgisi olmayan,teknik okul okumamış birisi dediğiniz gibi basit bir doğru orantıyı kurabilir,dört işlemi yapabilir,akım yanılgısının ne kadar olduğunu bulabilir,bunu grafikten ve/veya cetvelden okuyabilir ancaaaaak;
1-Kompanzasyonda amacın akım ve gerilim arasındaki faz kaymasını düzeltmek olduğunu bilmez,faz kayması nedir bilmez.
2-Akım trafosunda yük azaltıkça muazzam derecede artan bu faz kaymasının röleye akım bilgisi olarak gittiğini rölenin gerilim bilgisini direk aldığını bilmez, düşünemez.
3-Rölenin; kompanzasyonun can damarı olan bu iki bilgiyi hem değer olarak hem akım(faz kayması) olarak hatalı alması neticesi sağlıklı bir kompanzasyon gerçekleştiremeyeceğini bilmez.
Netice olarak sadece rölenin hassasiyetine takar kafayı,teknolojiden haberiniz yok gibi anlatılmak istenenle alakasız şeyler sayıklar.

Sıradan bir vatandaş ile teknik eleman arasındaki farkta budur.

Saygılar sunarım...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
akım trafonu max çektiğin akım kaç ise ona göre değiştir kardeş.
500 a çekiyorsan 600/5 tak zaten o 700 A e kadar da çalışır.
yoksa az akım çekildiği zamanlarda duymaz ve cezaya sokar ...

1000\5 akım trafosu reaktif G R sine baglı enaz kac amperle saglıklı ölçüm yapar sistem 250 ila 500 amper arasında bir yük cekiyor

Sn. Analizör;

Size şunu hatırlatmak isterim Sn. erdemir celik arkadaşımızın sorusuna burada yazılan tüm cevaplar doğru diye kabul edersek (herkesin doğru anlayışı farklıdır diye söylenir ama gerçek bir tanedir ) 250 ila 500 Amper çekilen bir işletmede 1000/5 lik bir akım trafosunun kaç amper çekilirse en az hata yaparım sorusuna verilebilecek tek cevap vardır. (bana göre) Akım trafosunun teknik özelliklerinde yazan akım eğrisine göre hata oranıdır. Buradaki yazdığınız bilgiler sadece Akım trafosunu üreten firmanın teknik dökümanları bize yardımcı olacaktır. Akım trafolarına neden hata sınıflarını belirten değerler verilir. Çünkü teknik detaylar içinde boğulmadan kurulacak olan sistemdeki ölçme hatalarının ne kadar olacağının bilinebilmesi içindir.

Yani Akım trafosunu bağladığınız cihazında ölçme hataları dikkate alınmalı ve akım trafosunun teknik değerlerine göre ve sistemin gücüne göre hesaplanarak maksimum ve minimum hata oranları çıkartılır. Bu arada sistemin tam gücüne göre yapılmış bir kompanzasyon sistemi bile olsa ki sanıyorum en %20 akım kapasitesi civarında da hata oranlarının sınırına yaklaşıldığı görülüyor.

Burada birbirinizi yemeğe çalışacağınıza arkadaşımıza sizin işletmenizde kullanılan akım trafolarının değerine göre % 20 akımın üzerinde trafolarınızın hata oranlarınen aza indiği kısımdır diye açıklanabilir. Burada bir sürü formül ile arkadaşlara yardım ettiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz diyebilirim. Burada sizin 12 yıl önce öğrenmiş olduğunuz formülleri diğer arkadaşlara göstermenize gerek yok. Burada herkes mühendis olmadığı gerçeğini unutmamak gerek. Benim size anlatmaya çalıştığım şeyde budur. Unutulmaması gereken bir atasözümüz vardır "Çok iyi, iyinin düşmanıdır"

Bu arada ben mesleğimi hiç bir zaman hafife almadığım gibi hiç kimseyide hafife almam. Ve bir başkasınında başka bir kişiyi hafife almasına izin vermem. Umarım zaman yaptığınız gibi burada bir üye polemik yarışına girmenize gerek olmadığıdır.

Size şunu hatırlatmak isterim Sn. erdemir celik arkadaşımızın sorusuna burada yazılan tüm cevaplar doğru diye kabul edersek (herkesin doğru anlayışı farklıdır diye söylenir ama gerçek bir tanedir ) 250 ila 500 Amper çekilen bir işletmede 1000/5 lik bir akım trafosunun kaç amper çekilirse en az hata yaparım sorusuna verilebilecek tek cevap vardır. (bana göre) Akım trafosunun teknik özelliklerinde yazan akım eğrisine göre hata oranıdır. Buradaki yazdığınız bilgiler sadece Akım trafosunu üreten firmanın teknik dökümanları bize yardımcı olacaktır. Akım trafolarına neden hata sınıflarını belirten değerler verilir. Çünkü teknik detaylar içinde boğulmadan kurulacak olan sistemdeki ölçme hatalarının ne kadar olacağının bilinebilmesi içindir.
tamamen dogru ve HAKLISINIZ MUSTAFA BEY

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında bu kadar tartışma sonrası varılması gereken sonuç akım trafolarının üreticilerinin kataloglarında yer almakta. Akım trafolarında %5 altı yük bölgesi doğruluk sınıfı kararsız bölgedir. Dolayısıyla 1000/5 akım trafosuyla 50A altı ölçüm yapmaya çalıştığınızda sekonderde oluşan akımın primer ile alakası olmayacaktır ve bu akımlar altında yapmış olduğunuz kompanzasyon doğru çalışmayabilir. Dolayısıyla kompanzasyon rölesinin kaç amperden başladığı bu durumda teknik olarak bir anlam taşımayacaktır. Zira kararsız bölgede çalışan bir akım trafosunun vermiş olduğu mA ile kompanzasyon yapılmaya çalışılması kompanzasyonun doğru çalışmaması ile neticelenir.

Diğer taraftan akım trafosunun doğruluğunu etkileyen önemli unsurlardan biriside sıcaklıktır. Trafonun bulunduğu ortam sıcaklık değerinin 30 derece olması ile 55 derece olması arasında ciddi farklar olacaktır. Dolayısıyla baradaki oluşabilecek sıcaklıklar akım trafonuzun doğruluk katsayısıylarını etkileyecektir. Aynı şekilde oluşabilecek elektro magnetik alanlar trafonun ölçüm hassasiyetini etkileyecektir. Örneğin lineer bir yükü ölçen akım trafosu ile lineer olmayan bir yükü ölçen akım trafosunun doğruluk değerleri farklı olacaktır. Zira oluşacak yüksek frekanslı akımlar elektromagnetik alanlara sebeb olacak ve akımın tepe noktasını yukarı taşıyacaktır.

Burden değeri en az dikkat edilen noktaların başında. Eğer akım trafosu ile röle arasında ciddi mesafe var ise hattın VA'yi çok yüksek olabilir buda trafonun doğruluğu etkileyecektir. Mesafenin uzun olduğun durumlar x/1 akım trafosu seçilmesi daha doğrudur.Veya bu durumla karşılaştığınızda akım trafosundan gelen kablonun kesidinin yükseltilmesi uygun olabilir.

Trafonuzda önemli olabilecek bir diğer teknik parametre Rating faktör olabilir. Belki dikkat etmişsinizdir bazı sayaçlarda akım giriş classı vardır. Class 2 , Class 10 class 20. Bunun nedeni akım trafolarının genellikle 4x primer akımla çalışabilmesi ve sekonderinden 20A devamlı çekilebilmesi ile alakalıdır. Akım trafonuz %100 altında yüklerde parabolik olarak daha kötü doğruluk değerine sahipken ve %5'in altında kararsız bölgeye girerken , %100'ün üstünde yüklenmesi durumunda daha iyi doğruluk oranına sahiptir. Hatta belli bir noktada hata payı %0 olacaktır.

Aslında bu kadar tartışma sonrası varılması gereken sonuç akım trafolarının üreticilerinin kataloglarında yer almakta. Akım trafolarında %5 altı yük bölgesi doğruluk sınıfı kararsız bölgedir. Dolayısıyla 1000/5 akım trafosuyla 50A altı ölçüm yapmaya çalıştığınızda sekonderde oluşan akımın primer ile alakası olmayacaktır ve bu akımlar altında yapmış olduğunuz kompanzasyon doğru çalışmayabilir. Dolayısıyla kompanzasyon rölesinin kaç amperden başladığı bu durumda teknik olarak bir anlam taşımayacaktır. Zira kararsız bölgede çalışan bir akım trafosunun vermiş olduğu mA ile kompanzasyon yapılmaya çalışılması kompanzasyonun doğru çalışmaması ile neticelenir.

Diğer taraftan akım trafosunun doğruluğunu etkileyen önemli unsurlardan biriside sıcaklıktır. Trafonun bulunduğu ortam sıcaklık değerinin 30 derece olması ile 55 derece olması arasında ciddi farklar olacaktır. Dolayısıyla baradaki oluşabilecek sıcaklıklar akım trafonuzun doğruluk katsayısıylarını etkileyecektir. Aynı şekilde oluşabilecek elektro magnetik alanlar trafonun ölçüm hassasiyetini etkileyecektir. Örneğin lineer bir yükü ölçen akım trafosu ile lineer olmayan bir yükü ölçen akım trafosunun doğruluk değerleri farklı olacaktır. Zira oluşacak yüksek frekanslı akımlar elektromagnetik alanlara sebeb olacak ve akımın tepe noktasını yukarı taşıyacaktır.

Burden değeri en az dikkat edilen noktaların başında. Eğer akım trafosu ile röle arasında ciddi mesafe var ise hattın VA'yi çok yüksek olabilir buda trafonun doğruluğu etkileyecektir. Mesafenin uzun olduğun durumlar x/1 akım trafosu seçilmesi daha doğrudur.Veya bu durumla karşılaştığınızda akım trafosundan gelen kablonun kesidinin yükseltilmesi uygun olabilir.

Trafonuzda önemli olabilecek bir diğer teknik parametre Rating faktör olabilir. Belki dikkat etmişsinizdir bazı sayaçlarda akım giriş classı vardır. Class 2 , Class 10 class 20. Bunun nedeni akım trafolarının genellikle 4x primer akımla çalışabilmesi ve sekonderinden 20A devamlı çekilebilmesi ile alakalıdır. Akım trafonuz %100 altında yüklerde parabolik olarak daha kötü doğruluk değerine sahipken ve %5'in altında kararsız bölgeye girerken , %100'ün üstünde yüklenmesi durumunda daha iyi doğruluk oranına sahiptir. Hatta belli bir noktada hata payı %0 olacaktır.

Adaşım son noktayı koydu. Size açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Teknik izah,teknik açıklama budur. Benden bir +pop daha...(sitenin sistemi gereği ! birdaha pop veremiyormuşum ! borcum olsun)

%10 altı duyarsızlaşır. 1000/5A akım trafosunda bu değer 100A sekonderde 0,5A yani 500mA dolayısıyla makel 50mA'i algılar ABB 20mA'i algılar lafları bağlayıcı olmaz çünkü akım trafonuz duyarlılığını kaybetmiştir,sağırlaşmıştır.

Akım trafonuz %100 altında yüklerde parabolik olarak daha kötü doğruluk değerine sahipken ve %5'in altında kararsız bölgeye girerken , %100'ün üstünde yüklenmesi durumunda daha iyi doğruluk oranına sahiptir. Hatta belli bir noktada hata payı %0 olacaktır.

1.kademeyi 1kvar trifaze seçip birçok uygulama yaptım değerler %3'ü geçmiyor tıkıt tıkır saat gibide çalışıyor.

bu fikirler arasında çelişkiyi goremeyen varmı arkadaslar

Harbi sen zır cahilsin kesin teşhisi koydum artık yorum yapmam ben sana.
1500/5A akım trafona %5 yük durumundaki değerleri yazıyorum sn arkadaşım.
primer 75A sekonder 250mA iyi bak bu değerlere bu değer ve altı eller yukarı
bunu nihayet sende kabukl edebildin :D
şimdi birde bahsettiğin rölenin okuyabildiği değere bak 20mA - 50mA

HAYDİ ŞİMDİ HEP BERABER GÜLELİM :D:D:D

Akım trafosunu sistemine uygun değerde seç arkadaşım bana martaval okuma. Elindeki notlarıda iyi oku faz yanılgısı,faz kayması,hata oranı ne ? nasıl değişir? iyice öğren.

Federal Elektrik'in IEC6044-1 standartlarını belirten, akım trafoları ile ilgili PDF'sini inceledim. Doğruluk sınıfı 0.1 olan akım trafosunda %100 yükte %0.1, %5 yükte %0.4 ölçüm hatası yaptığı görülüyor.
Ayrıca %100 yükte 5dk, %5 yükte ise 15dk yani 4 derece faz hatası yaptığı belirtiliyor.
Dökümandaki bilgiler Sn. "3elibrahim" adlı üyeyi doğruluyor.

İkincisi de her ne sınıfta olursa olsun her ne tipte olursa olsun akım trafosunun çıkışındaki 250mA değeri nasıl olur da 20mA ölçebilen bir röle göremez? Rölenin ölçebileceği minimum değerin 12.5 katı bir sinyal!

Ayrıca normalde 5dk (1,25 derece) faz farkı, %5 yükte 15dk (4 derece) faz farkı olmakta. 4 derece de PF = 0,99756... yapmakta. Yani pratikte 4 derecelik bir faz farkının röle için fazla bir önemi olduğunu zannetmiyorum.

Excel dosyasındaki değerler yoruma açık. Hafta sonu rölenin ölçtüğü reaktif değerler gözlenmeli bu değerler de limitlerin içine sokulabilmesi için kompanzasyon panosundaki en küçük kapasiteli kademenin de yarısı kadar bir kademe daha sisteme takılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu durumda sanırım burada Sn. Analizör kendi paylaştığı dökümanları pek dikkatlice okumadığı görüşündeyim.

Aslında buradaki mevzu bana şu fıkrayı aklıma getirdi. (SN. Analizör hep birlikte gülelim dediğinden dolayı yani)

Papa bir gün Newyork' a ziyarete gider. Uçaktan inerken bir gazeteci sorar " Efendim Newyork taki genelevler için ne düşünüyorsunuz? "

Papa Sorar "Newyork ta genelevmi var? "

Ertesi günü gatelerin manşetinde " PAPA UÇAKTAN İNERİNMEZ GENELEVLERİ SORDU? "

Arkadaşlar Burada bahsedilen olaylar akım trafolarının yada rölelerin hassasiyetlerinden ziyade Kompanzasyon sisteminin alt yapısının doğrumu yanlışmı yapıldığının araştırmasıdır. Çekilen en küçük akım nedir? gibi araştırmalar yapılmadan yapılan her sistemde bu tip problemler oluşabilir. Her türlü malzemenin doğru monte edildiğini düşünecek olursak ta peki rölenin ayarları doğrumu.

Burada tartışılan konu gerçekten bir incir çekirdeğini doldurmayacak kadar büyük bir konudur. Yani burada daha hassas iş yapılabilmesi için CL:0.1 hassasiyetinde bir akım trafosu ile bile sistem değiştirilseydi sorunların düzeleceğine inanmaktayım.

Bu mesajı Fabrikamızın AR-GE bölümü ile birlikte yaptığımız toplantı neticesinde kaleme almış bulunmaktayım. Yani sadece bir kişinin değil bir çok konularında tecrübeli arkadaşlarımızın fikirlerinin toplamıdır.

Son düzenleme:
sayın analizör akım trafoları iyicene okumasını tavsiye ederim iyi analiz ettki analizör ismini öyle koy

Daha öncede sana belirttim ben öğrenim hayatını bırakalı 12 sene oldu. 1988 yılından beride bu işlerin içindeyim. Ben sadece kitaptan okuduğumu satmam yada bana yolladığın özel mesajında dediğin gibi bunun deneyini yapıp paylaşacığım demem bahsettiğim olayla ilgili bir çok deneyimim oldu.
Çok değil 2 ay önce yaşadığım olayı ispatlarıyla ortaya dökeceğim. Ekte sayaç endeksleri ve end. kap. oranlarını verdiğim tuzla organize deri sanayisindeki balonevi balon fabrikasında akım trafosu 600/5 idi ve değerleri %20-30 end gidiyordu. Akım trafosunu 250/5A olarak değiştirttim. Sistemde RG3-12c röle ve son gruplar monofaze 1kvar. Hafta sonları 15-20A akım çekiliyor tesiste elemanlarla gidip bizzat gözlemledik. Sonuçlar excel dosyada.
20A yük akım trafosunun %8'i 15A'de %6'sı yani %5 üzeri (senin istediğin aralıkta)
şimdi dosyayı aç değerleri gör hafta sonu değerlere dikkatli bak.
Dengesiz yük her zaman var hatta sistemde monofaze ups'de var. Hafta içi dengesiz yükü çok iyi kompanze eden röle hafta sonu yük akım %6-%10 arasındayken acaba neden şaşırıyor.
20A yük akımı cosfi=0,7 kabulüyle 9,2kw yapar bunu tam kompanze edebilmek için 9,38kVAr gerekir eee kademelerde uygun buna peki neden ne arkadaşım? hala anlayamadın mı?

Tossun2008
Sizin o çok bilmiş abilerinizin olduğu heyete şu yapmış olduğum kompanzasyon sistemini sonuçları gösterin detaylı yorum yapsınlar bir görelim.
Hafta sonu 15-20A yük akımı var. Hesapta gösterdiğim gibi bu 9-10kvar'a tekabül eder faz başına 3kvar'dan fazla kondansatör demektir. Tek fazlı kondansatörlerim 1kvar yani dediğiniz gibi 0,5 ihtiyacı abesle iştigalden başka birşey değil. Hafta içi dengesizliği mükemmel kompanze eden sistem ne oluyorda hafta sonu yük akımı düşünce sapıtıyor. Sizin çok bilmiş heyet bunu bana izah etsin.
HakanEryurt konu ile ilgili bilgilerimi doğrulayan pekiştirici açıklamarda bulunmuştur tabi anlayana.
Anlamak istemeyenler mi? Beni hiç ilgilendirmiyor istediklerini yapsınlar.

Sistemi yerinde incelememiz lazım derse sizin heyet excelde açık adres var istedikleri zaman gidip bakabilirler.Bu da benden size açık çek...
Fabrika müdürü oğuz beye Elektrik müh. Hakan beyin selamı var sistemi incelemek için geldik demeleri yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri