1000\5 akım trafosu enaz kac amperle saglıklı ölçüm yapar

Federal Elektrik'in IEC6044-1 standartlarını belirten, akım trafoları ile ilgili PDF'sini inceledim. Doğruluk sınıfı 0.1 olan akım trafosunda %100 yükte %0.1, %5 yükte %0.4 ölçüm hatası yaptığı görülüyor.
Ayrıca %100 yükte 5dk, %5 yükte ise 15dk yani 4 derece faz hatası yaptığı belirtiliyor.
Dökümandaki bilgiler Sn. "3elibrahim" adlı üyeyi doğruluyor.

İkincisi de her ne sınıfta olursa olsun her ne tipte olursa olsun akım trafosunun çıkışındaki 250mA değeri nasıl olur da 20mA ölçebilen bir röle göremez? Rölenin ölçebileceği minimum değerin 12.5 katı bir sinyal!
Ayrıca normalde 5dk (1,25 derece) faz farkı, %5 yükte 15dk (4 derece) faz farkı olmakta. 4 derece de PF = 0,99756... yapmakta. Yani pratikte 4 derecelik bir faz farkının röle için fazla bir önemi olduğunu zannetmiyorum.

Excel dosyasındaki değerler yoruma açık. Hafta sonu rölenin ölçtüğü reaktif değerler gözlenmeli bu değerler de limitlerin içine sokulabilmesi için kompanzasyon panosundaki en küçük kapasiteli kademenin de yarısı kadar bir kademe daha sisteme takılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu durumda sanırım burada Sn. Analizör kendi paylaştığı dökümanları pek dikkatlice okumadığı görüşündeyim.

Aslında buradaki mevzu bana şu fıkrayı aklıma getirdi. (SN. Analizör hep birlikte gülelim dediğinden dolayı yani)

Papa bir gün Newyork' a ziyarete gider. Uçaktan inerken bir gazeteci sorar " Efendim Newyork taki genelevler için ne düşünüyorsunuz? "

Papa Sorar "Newyork ta genelevmi var? "

Ertesi günü gatelerin manşetinde " PAPA UÇAKTAN İNERİNMEZ GENELEVLERİ SORDU? "

Arkadaşlar Burada bahsedilen olaylar akım trafolarının yada rölelerin hassasiyetlerinden ziyade Kompanzasyon sisteminin alt yapısının doğrumu yanlışmı yapıldığının araştırmasıdır. Çekilen en küçük akım nedir? gibi araştırmalar yapılmadan yapılan her sistemde bu tip problemler oluşabilir. Her türlü malzemenin doğru monte edildiğini düşünecek olursak ta peki rölenin ayarları doğrumu.

Burada tartışılan konu gerçekten bir incir çekirdeğini doldurmayacak kadar büyük bir konudur. Yani burada daha hassas iş yapılabilmesi için CL:0.1 hassasiyetinde bir akım trafosu ile bile sistem değiştirilseydi sorunların düzeleceğine inanmaktayım.

Bu mesajı Fabrikamızın AR-GE bölümü ile birlikte yaptığımız toplantı neticesinde kaleme almış bulunmaktayım. Yani sadece bir kişinin değil bir çok konularında tecrübeli arkadaşlarımızın fikirlerinin toplamıdır.
Tossun2008
Mevzuyu hala anlamamışsınız. 250mA altı akım trafosu bilgileri röleye hatalı aktarır dedik o örnekte siz hala 3elibrahim gibi ama röle 20mA'i algılıyor diyorsunuz. 250mA ve altı değerde akım trafosu akım bilgisini değer ve faz açısı olarak hatalı verir röleye diyoruz yani hatalı iletilen datayı röle alıp değerlendirse ne çıkar diyoruz(ne çıktığını yaşadığım örnekte verdim heyetinizle birlikte iyice inceleyin) siz hala ama bu röle 20mA'i algılıyor diyorsunuz.

Burada tartışılan konu akım trafosunun yük miktarına göre röleye verdiği bilginin hangi değerlerde doğru ve sağlıklı olduğudur. Siz hala röle ayarlarından bahsediyorsunuz.
Ben şimdi fıkranızada gülüyorum sizede :D
Bu konuda bu kadar sohbet yeter fazlası tehlikeli...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
31,5 kv 60/5 akım trafosu sayın analizor 400 v 25 kvar kondansator 37,5 a çeker kısa bi hesap matematik bilgisi zayıf belli

Son düzenleme:
gelin size yemek ısmarlıyayım misafim olun şimdi 60-5 akım trafosu takcam 31/5 kv 25 kvar 400 v kondansatoru nasıl tanıyacak sana video su ile birlikte çok yakında bekleyin

31/5 kV ne? 3elibrahim
25kvAr-400V kondansatör kaç amper çeker? 62,5A evet akım trafomda 60/5A diyorsun gayet normal tanıması. Konumuzla ne alakası var. İyice şaşırmaya başladınız siz iyisimi ben bu konuya son noktayı koyayım.Hepinize hayırlı günler dilerim.Byee

şimdi analizor 31,5 kv 60-5 akım trafosu ;abonenin 3 adet trafosu var
1:31,5/0,9 kv 2000 kva
2:31,5/0,4 kv 400 kva
3:31,5/0,46kv 700 kva
anlasılmayan bişey yok burda degilmi 25 kvar 400 v kondansatoru tanıyacak ok mi artık bundan sonra hata %10 da ise madem akım trafolarında,25 kvar havada kaybolacak o zaman bende diyorum ki rvc c/k bile bindelik yanılma payı ile bulacak ben sana bunu gostercem gordukten sonra sen sadece diyeceksin ki 3elibrahim dogru soyluyormussun diyecen olay kapanacak tmm?

Sn Analizör.

Arkadaşın demek istediği OG de bağlı 60/5 Ampere karşılık AG deki 25 kVAR lık kondansatörden bahsediyor sanıyorum. Lütfen bu foruma girerken ön yargılarınızı ve Alaycı tavırlarınızla birlikte ONLINE olmayınız.

31,5 kv 60/5 akım trafosu sayın analizor 400 v 25 kvar kondansator 37,5 a çeker kısa bi hesap matematik bilgisi zayıf belli

Evet hesap hatası yapmışım haklısınız ama sizin çıkardığınız 37,5A değeride yanlış :D
Qc=1,73xUcxIc
25000=1,73x400xIc
Ic= 36,127A çıkar.
Kök 3 değerini tam alırsanızda 36,084A çıkar. Hadi hayırlı traşlar.
Birdahada benim açtığım konuyu saptırıp başka noktalara çekmeyin konu A.G.'de akım trafosu.Yazdıklarıma cevap bekliyorum.Sorularıma soruyla cevap vermeye kalkmayın.

TOSSUN2008 özel mesajınızdan sonra birdaha bu siteye girmeme kararı aldım zaten dönmemde hataymış şimdi bunu daha iyi anlıyorum. Size bol paylaşımlar dilerim...

Arkadaşlar bu konu gerçekten önemli ve bir tartışma platformunda bu konunun tartışılması bence kullanıcılar için ve elektrik idareleri için çok önemli. Akım trafolarının hassasiyetlerinin ne olduğuna bakılmaksızın ortak özelliği kullanım alanında primer akım değerinin %10 ila %100 oranında olması şarttır. %10 altına düştüğünüz anda hassasiyetiniz önemli ölçüde azalırken %5 yükte akım trafosu için herhangi bir hassasiyet değeri söz konusu değildir. Yani tutarsız bir değere sahiptir ve hiçbir üretici firma %5 altı için herhangi bir değer belirtmez zira akım trafosu kararsız bölgededir ve akım trafosuna bağlı VA, kablo mesafesi, gerilim düşümü vs etkenlere bağlı olarak kararsızdır. Yani 1'i 5 , 5i 1 gösterebilir ve hatta sıfır değer görebilirsiniz.

Şimdi size daha ilginç bir örnek vereyim. Bir fabrika düşünün . İşletmenin sözleşme gücüne göre akım trafosu üzerinden class 0.5 sayaçla faturalama yapılıyor işletmeye. Diyelimki işletme kurulu gücüne hiçbir zaman ulaşamıyor ve düşük yüklerde çalışıyor. Bu işletmede diyelim ki 4000/5 akım trafosu olsun kompanzasyon için ve 200A yük çekilsin. Akım trafonuz kararsız bölgede çalıştığından dolayı sekonderindeki akım primer ile alakası yok. Dolayısıyla kompanzasyon yanlış çalışacak. Peki size bir soru? Sayacın akım trafosu doğrumu? Sayacınızın yazabileceği ceza gerçekmi?

Bu sorunun cevabı sayaç akım trafosu AG'de veya OG'de %5 altında yükle çalışıyor ise tamamen kararsız bölgededir. Siz gerçek ödemeniz gereken kwh değerinin çok üstünde veya çok altında bir maliyet ödüyor olabilirsiniz. Cezaya girmiyor olsanız bile ceza ödüyorda olabilirsiniz. Sayacınızın hassasiyeti bu noktada hiçbir önemi yok sonuçta referansınız yanlış. Bu yanlışlık tutar olarak ne kadar olabilir derseniz %3'de olabilir %500'de.

Akım trafosunun %5 altı yükte vermiş olduğu referans yanlış dedik peki 0.2s class bir sayacın okuduğu değer doğrumudur? Elbette değil. 0.2 hassasiyet sınıfındaki bir sayacı %0,2 hata payı laboratuar koşullarında yani %100 PF=1 yük, belirlenen sıcaklık, belirlenen gerilim altında yapılan testler için geçerlidir. Sayacınız %50 yük altında ve PF=1 olmayan yükte ve dalgalı bir gerilimde çalışıyor ise %0.2 hata payı %0,5'lere ve hatta %1'lere tırmanacaktır. %15 yük altında ise bu sayacınız %3 hata payı ile çalışıyor olabilir. %5 yükte %5'lere ve altında ise %10 hata payına ulaşabilir.

%2 yükle çalışan bir işletmenin sayaç akım trafosu yükü olması gerekenden 2 kat fazla göstersin ve sayacınızda bu mA'i %10 hata payı ile görsün. Bu işletmede neyi ne göre kompanze edeceksiniz ? İşte aslında cevaplanması gereken en önemli konu bu..

31/5 kV ne? 3elibrahim
25kvAr-400V kondansatör kaç amper çeker? 62,5A evet akım trafomda 60/5A diyorsun gayet normal tanıması. Konumuzla ne alakası var. İyice şaşırmaya başladınız siz iyisimi ben bu konuya son noktayı koyayım.Hepinize hayırlı günler dilerim.Byee

valla Analizör kardeşim bu 62,5A nasıl buluyon bana bir izahatini yaparmısın yoksa sen :D:D:D:D:D:D:eek:

Evet hesap hatası yapmışım haklısınız ama sizin çıkardığınız 37,5A değeride yanlış :D
Qc=1,73xUcxIc
25000=1,73x400xIc
Ic= 36,127A çıkar.
Kök 3 değerini tam alırsanızda 36,084A çıkar. Hadi hayırlı traşlar.
Birdahada benim açtığım konuyu saptırıp başka noktalara çekmeyin konu A.G.'de akım trafosu.Yazdıklarıma cevap bekliyorum.Sorularıma soruyla cevap vermeye kalkmayın.

TOSSUN2008 özel mesajınızdan sonra birdaha bu siteye girmeme kararı aldım zaten dönmemde hataymış şimdi bunu daha iyi anlıyorum. Size bol paylaşımlar dilerim...

evet ben hesap hatası yaptığımı söyledim ve 3elibrahimin çok bilmişliği ile açıkladığı değerinde yanlış olduğunu herkes içinde ispatladım.

YOKSA SEN KÖRMÜSÜN YADA GERİZEKALI FALAN HIII :D

evet ben hesap hatası yaptığımı söyledim ve 3elibrahimin çok bilmişliği ile açıkladığı değerinde yanlış olduğunu herkes içinde ispatladım.

YOKSA SEN KÖRMÜSÜN YADA GERİZEKALI FALAN HIII :D

Sn. Analizör sizin probleminiz budur. Benim size özelden attığım mesajdan sonra birdaha girmeyeceğinizi söylemenize rağmen tekrar gelmişsiniz. Ve Sn. üyelerimize hakaret etmektesiniz. Lütfen kurallara uyunuz.

Arkadaşlar bu konu gerçekten önemli ve bir tartışma platformunda bu konunun tartışılması bence kullanıcılar için ve elektrik idareleri için çok önemli. Akım trafolarının hassasiyetlerinin ne olduğuna bakılmaksızın ortak özelliği kullanım alanında primer akım değerinin %10 ila %100 oranında olması şarttır. %10 altına düştüğünüz anda hassasiyetiniz önemli ölçüde azalırken %5 yükte akım trafosu için herhangi bir hassasiyet değeri söz konusu değildir. Yani tutarsız bir değere sahiptir ve hiçbir üretici firma %5 altı için herhangi bir değer belirtmez zira akım trafosu kararsız bölgededir ve akım trafosuna bağlı VA, kablo mesafesi, gerilim düşümü vs etkenlere bağlı olarak kararsızdır. Yani 1'i 5 , 5i 1 gösterebilir ve hatta sıfır değer görebilirsiniz.

Şimdi size daha ilginç bir örnek vereyim. Bir fabrika düşünün . İşletmenin sözleşme gücüne göre akım trafosu üzerinden class 0.5 sayaçla faturalama yapılıyor işletmeye. Diyelimki işletme kurulu gücüne hiçbir zaman ulaşamıyor ve düşük yüklerde çalışıyor. Bu işletmede diyelim ki 4000/5 akım trafosu olsun kompanzasyon için ve 200A yük çekilsin. Akım trafonuz kararsız bölgede çalıştığından dolayı sekonderindeki akım primer ile alakası yok. Dolayısıyla kompanzasyon yanlış çalışacak. Peki size bir soru? Sayacın akım trafosu doğrumu? Sayacınızın yazabileceği ceza gerçekmi?

Bu sorunun cevabı sayaç akım trafosu AG'de veya OG'de %5 altında yükle çalışıyor ise tamamen kararsız bölgededir. Siz gerçek ödemeniz gereken kwh değerinin çok üstünde veya çok altında bir maliyet ödüyor olabilirsiniz. Cezaya girmiyor olsanız bile ceza ödüyorda olabilirsiniz. Sayacınızın hassasiyeti bu noktada hiçbir önemi yok sonuçta referansınız yanlış. Bu yanlışlık tutar olarak ne kadar olabilir derseniz %3'de olabilir %500'de.

Akım trafosunun %5 altı yükte vermiş olduğu referans yanlış dedik peki 0.2s class bir sayacın okuduğu değer doğrumudur? Elbette değil. 0.2 hassasiyet sınıfındaki bir sayacı %0,2 hata payı laboratuar koşullarında yani %100 PF=1 yük, belirlenen sıcaklık, belirlenen gerilim altında yapılan testler için geçerlidir. Sayacınız %50 yük altında ve PF=1 olmayan yükte ve dalgalı bir gerilimde çalışıyor ise %0.2 hata payı %0,5'lere ve hatta %1'lere tırmanacaktır. %15 yük altında ise bu sayacınız %3 hata payı ile çalışıyor olabilir. %5 yükte %5'lere ve altında ise %10 hata payına ulaşabilir.

%2 yükle çalışan bir işletmenin sayaç akım trafosu yükü olması gerekenden 2 kat fazla göstersin ve sayacınızda bu mA'i %10 hata payı ile görsün. Bu işletmede neyi ne göre kompanze edeceksiniz ? İşte aslında cevaplanması gereken en önemli konu bu..

Sn. Hakaneryurt;

Gösterdiğiniz örneğe göre size bir soru sormak istiyorum. o bahsettiğiniz işletmenizin 4000 A nominal akım kapasitesi var fakat tatil günlerinde yük 50 A e düşüyor. Nasıl bir sistem kurmayı düşünürsünüz?

Daha önce yazmış olduğum mesajlarda akım trafolarının hata oranlarının (ölçüm ve faz kaymaları) eğer uygun malzemeyi kullandığınızda tamamen tolere edilebilecek değerlerde olduğunu göreceksiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri