Şerit Led Isınma Sorunu?

Walorn

Üye
Arkadaşlar dolapların kenarına rgb şerit led uygulaması yaptım.Bağlantıyı dikkatlice yaptım.Fakat ledlerde el değmeyecek bir sıcaklık söz konusu oluyor.

İlk kez şerit led kullanıyorum bu ısı normal mi bilemedim? Trafoda (Smps Güç kaynağı) sıcak ama tutulabilir derecede nispeten..

** Ledler SMD 5050 3çip metre 60 ledli rgb (silikonlu değil) Ledlerin üzerinde Max 14,4 W/m 1,2A/m yazıyor tüketim olarak
** 2 Parça halinde 7,5metre ve 5metre
** Trafo 16,5A
** RGB Kontrolcü 12A

Sorun nerde olabilir neyi yanlış yapıyor yada kullanıyor olabilirim???
Yoksa bu ısınma normal mi ? (Ledleri ellediğimde elim yanıyor,patlar matlar diye korkuyorum vallahi:)

__Bağlantıyı defalarca kontrol ettim,bir sorun yok diye tahmin ediyorum.
__Güç kaynağı çıkış voltajını ölçtüm 12V olarak çıkış alıyorum.10V seviyesine düşürdüğümde sıcaklık gidiyor fakat ledlerin parlaklığıda kayboluyor.
__Denemek için yanlızca 2,5m parçalar halinde bağladım fakat ısınma durumu değişmedi..Heryeri sıcak oluyor ledin
__7,5m tek parça bağladığımda ise ilk baş 1-2 m çok sıcak,diğer bölümler nispeten normal seviyede ısıları oluyor..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar dolapların kenarına rgb şerit led uygulaması yaptım.Bağlantıyı dikkatlice yaptım.Fakat ledlerde el değmeyecek bir sıcaklık söz konusu oluyor.

İlk kez şerit led kullanıyorum bu ısı normal mi bilemedim? Trafoda (Smps Güç kaynağı) sıcak ama tutulabilir derecede nispeten..

** Ledler SMD 5050 3çip metre 60 ledli rgb (silikonlu değil) Ledlerin üzerinde Max 14,4 W/m 1,2A/m yazıyor tüketim olarak
** 2 Parça halinde 7,5metre ve 5metre
** Trafo 16,5A
** RGB Kontrolcü 12A

Sorun nerde olabilir neyi yanlış yapıyor yada kullanıyor olabilirim???
Yoksa bu ısınma normal mi ? (Ledleri ellediğimde elim yanıyor,patlar matlar diye korkuyorum vallahi:)

__Bağlantıyı defalarca kontrol ettim,bir sorun yok diye tahmin ediyorum.
__Güç kaynağı çıkış voltajını ölçtüm 12V olarak çıkış alıyorum.10V seviyesine düşürdüğümde sıcaklık gidiyor fakat ledlerin parlaklığıda kayboluyor.
__Denemek için yanlızca 2,5m parçalar halinde bağladım fakat ısınma durumu değişmedi..Heryeri sıcak oluyor ledin
__7,5m tek parça bağladığımda ise ilk baş 1-2 m çok sıcak,diğer bölümler nispeten normal seviyede ısıları oluyor..

Merhaba.Bakın,üzerinden akım geçen her lamba (flüoresan,led,power led,şerid ledlerde çipli smd led,vb.) belirli bir derecede de ısınır,bu normaldir.Hiç ısınmayan bir lamba normalde de hiç mümkün değildir.Örnek olarak sadece ateş böcekleri kimyasal yolla ışık yayarken soğuk ışık (Isı açığa çıkarmayan) bir ışık kaynağını kullanırlar.

Ancak aşırı ısınma sorunu varsa onu besleyen güç kaynağının tam dc. olmaması,regülesiz olup dalgalı dc.yi tam içermesi ve voltajının gereğinden de fazla olmasında ledler daha fazla ısınabilir.Ayni zamanda dalgalı dc. ile beslemek bu ledlerin ömürlerinin de azalmasına direk yol açar.(Onları öldürür.)

Şimdi elinizdeki güç kaynağında 12 volt dc. den 10 volt dc. ye ayarlanırken regüleli ve kaliteli bir güç kaynağında yer alan voltaj ayar trimpotu ile bu ayar tam olarak da sağlanıyorsa 10 voltta da 12 voltta da alınan çıkış gerilimi hem regüleli hem de kesin ayarlanan o voltajda olur.Ama kademeli bir adaptör veya güç kaynağındaki kademeli bir sürgüsü ile bu voltaj değişimi de mekanik olarak da yapılıyorsa eğer,çıkış akımının regülesiz ve tam istenilen voltajda (12 volt dc-10 volt dc. gibi) alınmaması da o zaman muhtemelen söz konusu olabilir.

Güç kaynağı bu şekilde regülesiz bir güç kaynağı (adaptör) ise bunu kullanmayıp regüleli bir güç kaynağı satın alınmasında ısınma sorunu kalmayıp normale de dönecektir.Ancak bu durum bir başka etken olarak kullanılan rgb şerit ledin kendi kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir.Eğer böyleyse kaliteli ve regüleli bir adaptör satın almanızda da bu durum (Fazla ısınma sorunu) ne yazık ki fazla değişmeyecektir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Metresi 14,4watt olan yani metresi 12v'da 1,2A çeken led kullanıyorsun. Toplam led uzunluğun 12,5m buda devrenden 15A akım çektiğini gösterir (12v çıkış geriliminde) . RGB kontrol devren 12A sadece 7,5m led kullansan 9A akım yapar.

Not: RGB kanal çıkışlarına bak tek çıkışlı mı? birden çok kanal çıkışlı ise her bir kanal çıkış akım değeri önemli.

Son düzenleme:
_7,5m tek parça bağladığımda ise ilk baş 1-2 m çok sıcak,diğer bölümler nispeten normal seviyede ısıları oluyor..

Çünkü ilk metrelerde voltaj ve akım gereğinden fazla olarak da bu ledlere geliyor,son metrelerde ise bu şerid ledin,iletken bakır yollarında akım iletilirken,mevcut voltajında ve akımında bu metrajlarda da bir azalma olduğundan (İnce kesitli iletkenden geçen akımların yol açtığı joule etkisi ve gerilim düşümü etkisinin ortaklaşa da etkisiyle) ısınma da bu noktalarda nispeten azalmış oluyor.Şerid ledleri 4-5 mt gibi belirli (sınırlanmış) metrajlardan daha uzun olarak da bu kendi mevcut bakır iletim yollarıyla beslemek doğru da değildir.Daha kısa parçalara bölüp,ayni güç kaynağından (Regüleli 12 volt dc.'den) paralel bağlı olarak beslenmesi daha sağlıklıdır.(İçindeki,son metrelerde muhtemelen de oluşacak voltaj ve akım kayıplarına tam engel olmak için) Kolay gelsin.

_7,5m tek parça bağladığımda ise ilk baş 1-2 m çok sıcak,diğer bölümler nispeten normal seviyede ısıları oluyor..

Çünkü ilk metrelerde voltaj ve akım gereğinden fazla olarak da bu ledlere geliyor,son metrelerde ise bu şerid ledin,iletken bakır yollarında akım iletilirken,mevcut voltajında ve akımında bu metrajlarda da bir azalma olduğundan (İnce kesitli iletkenden geçen akımların yol açtığı joule etkisi ve gerilim düşümü etkisinin ortaklaşa da etkisiyle) ısınma da bu noktalarda nispeten azalmış oluyor.Şerid ledleri 4-5 mt gibi belirli (sınırlanmış) metrajlardan daha uzun olarak da bu kendi mevcut bakır iletim yollarıyla beslemek doğru da değildir.Daha kısa parçalara bölüp,ayni güç kaynağından (Regüleli 12 volt dc.'den) paralel bağlı olarak beslenmesi daha sağlıklıdır.(İçindeki,son metrelerde muhtemelen de oluşacak voltaj ve akım kayıplarına tam engel olmak için) Kolay gelsin.

Merhabalar,öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

__ Kullandığım güç kaynağı smps tipi,trimpottan voltajı ayarlanan tipten : ürün şunun türünde (bu ürün değil)

__ Multimetre ile baktığımda sorunsuz 12 v veriyor...
__ Yukarıda da bahsettiğim gibi 2,5 m parçalar halinde denediğimde hepsi sıcak oluyor:) uzun denediğimde ise ilk 1-2 m sıcak gerisi soguk oluyor ...voltajı ölçtüğümde şerit ledin 1mde 0.2v civarı voltajının düştüğünü gördüm.
__ Bahsettiğim sıcaklığın normal olup olmadığını bilmediğim için sizlere soruyorum fakat elimle şerit ledi tutamıyorum o derece çok ısınıyor.Hatta 5-10dk beklediğimde hafiften koku geliyor..Bilmiyorum normal mi bu sıcaklık:rolleyes:

__ Makara halinde 30m almıştım,şerit ledte sorun olabileceğini düşünüp farklı yerlerinden kesip denedim ama aynı sonucu aldım..

__ Bunun sebebi başka ne olabilir,farklı olarak ne yapabilirim ?

__ Son çare olarak ufak bir miktar başka marka şerit led alacağım ama 30m aldığım için baya para verdim.Böyle olabileceği hiç aklımdan geçmezdi,herkes alıyor çünkü aynı yerden (reklamcılar vs) çok garip gerçekten.Bu sıcaklıkla çalışmaya devam ederse muhtemelen kısa sürede yanarlar diye tahmin ediyorum..

aldıgınız serit led tam olarak nedir? markası özelliği falan yazan bir yer varsa söylermisiniz.

sadece 1 led takip bakma sansınız var mı sıcaklıgına? daha sonra da o tek ledi sogutucu gibi bir seye baglayıp sıcaklıgına bakabilirmisiniz ?

aldıgınız serit led tam olarak nedir? markası özelliği falan yazan bir yer varsa söylermisiniz.

sadece 1 led takip bakma sansınız var mı sıcaklıgına? daha sonra da o tek ledi sogutucu gibi bir seye baglayıp sıcaklıgına bakabilirmisiniz ?

Vallahi bilsem araştırır en iyisini almaya çalışırdım, hepsi aynı sanıyordum (tip olarak aynı yani o yüzden)
Ürün şu:
Do1moo.jpg

3 ledde bir kesiliyor o şekildemi diyorsunuz acaba? öyleyse denerim tabiki

oyle yapın ölçü aletiniz varsa direnclerin üzerinde ki voltajlarıda ölçün. ısındıkça bu voltaj değişiyor mu onada bakın.

soğutmanız lazım ledlerinizi bence.

Yapıştıracağın yer vitrin alüminyum profilse sorun değil ama bunun dışında çok uzun metrajlı uygulamalrda alüminyum profil (led kullanımı için özel üretim var) kullan, beslemeyi kenardan değil ortadan ver. Kolay gelsin.

Yapıştıracağın yer vitrin alüminyum profilse sorun değil ama bunun dışında çok uzun metrajlı uygulamalrda alüminyum profil (led kullanımı için özel üretim var) kullan, beslemeyi kenardan değil ortadan ver. Kolay gelsin.

Hocam bugün baktım fakat çevremde profil olarak satılanların alt tarafı alüminyum üst tarafı kapalı plastik ve ışığı kırıyor (çıkartılabiliyor ama gereksiz olmuş yani..) ve çok fazla U şeklinde,ledler baya baya içerde kalıyor...
__Bunun yerine L şeklinde alüminyumun üstüne yapıştırsak nasıl olur aynı etkiyi yapar mı? (alt tarafı zemine, üste kalan dik tarafına yan şekilde şerit led )
__Sizin önerebileceğinz alabileceğim başka profil şekli varmıdır?

103810.jpeg
Z2B6nk.png

Forum istatistikleri

Konular
128,319
Kullanıcılar
450,155
Son üye
srtczngn

Yeni konular

Geri