İndirici merkezimizde akım trafosu 2-3 kat fazla yükleniyor.

emodiyator

Profesyonel Üye
Arkadaşlar indirici merkezimizde giriş kısmında ilçe merkezi tüm köylerin tükettiği enerjiyi ölçmek için akım trafosu bağlı, yanlız akım tafosu yüksekde ve sürekli enerji altında olduğu için nasıl bir bağlantı yapıldığını bilmiyorum ağaşıdan sadece akım trafo oranını görebiliyorum.Akım trafo oranı 25-50/5 ve akşam 20-22 saatleri arası sayacın girişinden pensampermetreyle ölçtüğümde 8-9 amper civarı bir akım çekiyor.

Akım trafosu 50/5 olarak bağlanmışsa sayaç girişinden ölçtüğümüz akımla kıyaslarsak akım trafosu küçük şeçilmiş olabilirmi? 50/5=10 8x10= 80 amper olur. 50/5 bağlanan akım trafosunda 80 amperin çekilmesi akım trafosuna zarar verirmi

yada 25-50/5 akım trafosunun 25 ve 50 lik kısımları birbirine bağlanarak 75/5 olarakmı bağlanmış eğer bu şekildeyse akım trafolarımız yine küçük kalmış olmuyormu çünkü 75/5 akım trafosunun çarpanı 15 olursa og tarafında 15x9=135 amper olmaz mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. emodiyator, 25-50/5 akım trafosunu ne şekilde bağlrsanız bağlayın, 75/5 akım trafosuna dönüştüremezsiniz (https://www.kontrolkalemi.com/forum...-cekirdeli-akim-trafolari-hakkinda-genel.html konusunda detaylı bir şekilde değinilmişti çift primerli akım trafolarına.) Sargıları seri bağlarsanız 25/5 paralel bağlarsanız 50/5 olarak çalışır akım trafosu.

Ölçü aletiniz doğru ölçüyor mu? Eğer sayacınızın özelliği müsaitse, (akım trafosunun sekonderinden) çekilen akımı görebilirsiniz. Bu sayede yapılabilecek küçük hata önlenmiş olur. Çünkü gerçekten de 8-9 amper geçiyorsa akım trafosunun sekonderinden, hatalı seçim yapılmıştır ve sizin de hesapladığınız gibi 50/5 bağlantı durumuna göre 80-90A kım geçiyor demektir. Eğer ki 25/5 bağlı ise 40-45A kım geçiyordur. Bu durum, 25/5 bağlantının 50/5'e çevrilmesi ile düzeltilir.
Gündüz ölçümlerde ne kadar akım geçiyor? AKım trafosu seçimi gündüz yüküne öre tercih edilmiş olabilir (Ya da yük arttı zamanla.)

Evet ölçü aletim doğru ölçüyor true rms özelliği var artı bunu teiaşdan yapılan ölçümlerle de doğruluyoruz.Bize puant zamanında 4,5-5 MVA civarı bir gücün toplam olarak çekildiğini söylüyorlar ve gündüz ölçtüğümde 4-5 amper okuyorum ölçü aletiyle bu arada sayaçlarımız eski tip mekanik sayaç 3 sayaç var aktif -reaktif-kapasitif

yarın farklı bir ölçü aleti götürüp onunlada tekrar deneyecem benim tahminim sizinde belirtiğiniz gibi tesisin akım trafosu gündüz yüküne göre seçilmiş ve zamanla yük artınca şuanki hale dönmüş olabilir. 100/5 akım tafosu kullanılması gerekmezmi?

Kafamın almadığı nokta eğer ölçü aleti doğru ölçüyorsa 80-90 amper akım trafosu nasıl oluyorda patlamıyor bunun bir sınırı varmıdır acaba?

Son düzenleme:
Kafamın almadığı nokta eğer ölçü aleti doğru ölçüyorsa 80-90 amper akım trafosu nasıl oluyorda patlamıyor bunun bir sınırı varmıdır acaba?

aslında sınırı %20 fazlasında sürekli çalışma ama akım trafolarının 2 katı fazla akım da çalıştıgına bende şahit oldum.
birde akım trafon eski model akım trafosu heralde.
eskiler taş gibi akım trafosu 30 yıl daha çalışırlar diye düşünüyorum.

Bugün farklı bir ölçü aletiyle (KYORITSU 20-56 R)tekrar ölçüm taptım gündüz vakti 8.5 amper çektiğini gözlemledim gece doğal olak biraz daha yüksek çıkacaktır acaba ölçümlerimizde yani tüketim yönünden bir hata olurmu eksik yada fazla yazma gibi

birde akım trafolarının sn.hilmi 42 de söylediği gibi % 20 fazla olarak yüklenebildiklerini duydum ama bizdeki gibi nerdeyse 2 katı bir akımla nasıl hala çalıştığını anlamadım.2-3 katı fazla akımla çalışabiliyorsa buradaki akım tafosu belirleme kriteri ne olmalı?

Bugün farklı bir ölçü aletiyle (KYORITSU 20-56 R)tekrar ölçüm taptım gündüz vakti 8.5 amper çektiğini gözlemledim gece doğal olak biraz daha yüksek çıkacaktır acaba ölçümlerimizde yani tüketim yönünden bir hata olurmu eksik yada fazla yazma gibi

Akım trafosu sargıları zarar görmediği müddetçe eksik yazacağını zannetmiyorum. Çünkü akım trafoları tam yüklendiği zamanlarda ancak tam doğru olarak çalışırlar. Sizinkinde durum biraz farklı. Üreticiler ile görüşmek daha yerinde bir karar olur.

birde akım trafolarının sn.hilmi 42 de söylediği gibi % 20 fazla olarak yüklenebildiklerini duydum ama bizdeki gibi nerdeyse 2 katı bir akımla nasıl hala çalıştığını anlamadım.2-3 katı fazla akımla çalışabiliyorsa buradaki akım tafosu belirleme kriteri ne olmalı?

Evet. % 20 üzerinde yüklenebiliyorlar. Ama 2-3 kat fazla akımda sürekli olarak çalışma durumunu ben de anlayamadım.

...50/5 akım trafosu 80A'lik akıma dayanabilse bile (ki akım trafosuna zarar verir, oran belirtilse bile hatta riskli), Hücre üzerindeki ampermetre yanar. Çünkü, ampermetre, akım trafosunun oranı ne olursa olsun, akım trafosundan çıkan kablolardan ampermetreye kadar 5A'lik akım cevabı olmalıdır. Mantıklı düşündüğünüzde, 5A'lik maksimum akıma göre imal edilmiş ampermetre, dolayısıyla daha yüksek akımda (tölerans yüzdesini hesaba katma riski ile) ampermetre yanacaktır. Aynı zamanda, akım trafosunun imalat değerlerine göre, sargıları yanacatır. Bu yüzden teknik çizergelere mutlaka bakılmalı ve standarda göre akım trafosu mutlaka seçilmeli. Dediğim gibi: 50/5 dönüştürme oranındaki akım trafosunu kullanmayın, ki töleransları hesaba katmak bile riskli her durumda.

-----------------------------------
"Para ile ilgili konuşan insanlar,
para ile ilgili şeylerle ilgilenmelidir."
Benjamin FRANKLYN

arkadaşlar akım trafosunun 2 - 3 kat çekmesi önemli ama daha önemli olan kısımlar da var.
1. akım trafosunun doyma katsayısı: akım trafosu doyma katsayına kadar akım iletimi sağlayabilir. yalnız akım trafosunun yükü sürekli durumlarda etiket değerini geçmemesi gerekir. Ayrıca sayaçlarında hata sınıfı ne olursa olsun 0.125-0.25-0.50-0.75-1.00 ve 1.20 katı akım değerleri için büyük ihtimalle test edilmiş ve bu testlerden geçmiştir. daha üst değerler için sayaçlarını ayrıca teste tabi tutman gerekir. fazla veya eksik fatura gelmesi mümkün.
Her ne koşulda olursa olsun kesinlikle akım trafosu değerin gayet düşük. Yenilenip mümkünde 100-5 akım trafosu kullanmanızı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,256
Kullanıcılar
450,080
Son üye
Yusuf02p

Yeni konular

Geri