İlk nasıl çarpıldınız?

İlk elektriğe çarpılmam 7 yaşında evimizin karşısındaki parkta oldu.Çarpılmak içinde birhaylide uğraştım!Nasılmı?Geceleri park birkaç tane ampulle aydınlatılıyordu,zamanla ampuller tek tek yok oldu haliyle.Bir sabah erkenden parktaydım hep merak ediyordum o ampulleri yakan şeyi,parktaki iki sandelyeyi üst üste koyup güçlükle yetiştim o duy denen alete.Baktım içinde birşey yok.Birde elimle yoklayayım dediğimde kendimi yerde bulmamla,koşarak eve varmam bir oldu.Çok zaman sonra öğrendim o garip acının elektrik çarpması olduğunu.

yaşım kaçtı hatırlayamıyorum, hatırladığım bizim amca oğluyla oyun oynarken, evin altında ambar vardı, içinde çeşme hemen yanı başındada anahtar, bizde elimiz ıslak yakmaya çalışırken elimizi gıdıkladığını hissedip, elektrikle oyun oynuyuduk bi ben çarpılıyudum bi amca oğlu oyun yapmıştık, takii babam görüp bizi bi güzel fırçalayana kadar. ne oyun muş ama dimi... bide ilgınç bi olay yaşadım çarpılma değil ama ilginç, staj yaptığım yıl,yattığım odada aplık vardı hemen yatağımın yanında koltuk onun üzerinde gece yatıyorum, sabah bi fırça bi fırça neye uğradığımı şaşırdım annem bana bakıyor bi yandan da fırça atıyor, ne yaptın sen diye meğer sen uykuda ayağa kalk koltuğun başına çık, elinle tornavida kullanmadan apliği yerinden sök at.ama hatırlıyorum bende uyurken bi hırs oldu, onu sökmeye çalıştığımı hatırlıyorum, hatta elimle asılırken yerinden çıkmıyudu veterliyudum, o zorlandıkça çıkmamak için ben uğraşıyudum ıpıslak olduğumu hatırlıyum ve söktuğumde sanki öle bi rahatlamıştımkii onuda hatırlıyum. ve yatağa tekrar yattımıda hatırlıyum. bu olay neydi halaaaa çözebilmiş değilim ben o gece neden kendinden habersiz bi şekilde o apliği söktum, eğer uyuyusam nasıl hatırladım olayı, rüya isebu lambanın yerde ne işi var sökülmüş halde. halee cevabınııı bulamadımm

10 yaş civarı köyde dedemin enerjili bıraktığı boş bir duyu temizleme iç güdüsü ile çarpılmıştım...
Allah'tan sadece baş parmağımla duyun içini temizledim :) belki de altımda tahta sedirin de olması daha iyi olmuştur.
Netice olarak başparmağımı arı sokmuş gibi olduğunu halen acı acı hatırlıyorum aman dikkat unutulan basit şeyler insanı mezara sokabilir.

benimde ilk çarpılmam bir elektrikçi dükkanında oldu. arızaya gelmiş bir simit florasanın tamiri sırasında hem faz hemde nötre temasım ile kendimi hareket eder vaziyette yavas yavas ilerleyerek buldum. allahtan müsteri fişi çekti de hayata döndüm. etkilerini hala tasıyorum. parmaklarımda yanık izleri olustu. ondan sonra da bir çok kez çarpıldım. hiçbiri unutulmuyor tabide ilki hiç çıkmıyor aklımdan :(

EEM diplomasını aldım, çocuk oyuncağı deyip yeni taşındığımız evin odalarından birinin lambasını bağlıyım dedim; koskoca mühendisim ne de olsa :) Düğme açıkmış! Zar zor kabloları sıkıştırmıştım, ellerim yukarda. İletken kısma dokunmamla "Anammmm!" diye bağırmam bir oldu, taktığım lambayada asılıp yere atmışım :S Daha önce bu işi yapmamıştım.
Aslında demek istediğim bu bile tecrübe ;)

ilk kahvedekı çay kazanında çöarpıldım gozumden yas gelmıstı

Bugün tesisat kontrolü yaparken çarpıldım :D.Artık tam bir elektrikçi oldum!!!:D:D:D

staj yaptığım fabrikada çalışma masamızın kenarında prizler vardı.bu prizlerden bir tanesi kırıktı.terzi kendi söküğünü dikemez derler ya aynen öyle birşey.kırık olduğunu bildiğimiz halde tamir etmedik.birgün ben o masaya yaslandım ve ellerimi masanın kenarlarında dolaştırırken birden irkildim...elim o kırık prize değmişti

yüksek okulda elektronik bölüm teknisyenıydım osilaskop arıza yapmış baktım sorun yok lab a gonderdım öğrencıler tekrar geldıler osilaskop ta elektrik kaçaği var dıye
bende işim yoğun oğrencılere kızdım neresınde kaçak dedım probu tuttum diğer elımdede topraklama oğretım gorevlısı yenı mezun bır bayan oğrencıler hepsı bana bakıyor bır elımden voltaj gırıp dığer elımden toprağa gıdıyor kaslar kılıtlendı benım ama bılıncım yerınde sesım çıkmıyor ama kımsede kabloya vurup elımden sıyrılmasını aklına getırmış değıl baktım kurtaracakları yok gerı gerı yurudum kablo elımden sıyrıldı kurtuldum tabii oğrencılere oğretım gorevlısıne bağırıp çağırdım benım o esnada kontrol edıyor olduğumu duşunmuşler:) elektrikte benım goruşum kendıne aşırı guvenmek çok buyuk hata guvenlığın her ıhtımalını gozonunde bulundurmak gereken bır iş dali elektrik ve elektronik

Ilk defa (sakın yapmayın ha !!) sınemada elektrık faturasını düşürmek için sayacda baglantı düzenlemesi yaparken carpıldım. (İlahi adalet) Daha sonra fabrıkada vardıya uyurken , makınanın biri calısmıyor deıdlerdi, uyku sersemı kontrol ettım, güç dagıtım panasındakı NH sıgortalardan biri atmış, NH pensesını salladım, arkasınan birgümbürtü, gözümde şimsekler , ellerım sımsiyah o halımle yedek bı sigorta bulup değişdirdim , arkasından hastaneye yanık tedavisine. Panoda,sigortalar, R_S_T olarak yanyana idi,halıyle NH pensesı dengelı takılmayınca sıgorta sökülürken yandakı faza temas etmişdi. Daha sonra, o ve dıger panalordakı NH sıgortaaltlıklarını, Alt alta gelecek şeikılde değiştirdik, sıgorta yan tarafa degse bıle aynı fazda oldugundan carpılma sorunu olmıyacakdı, bir tecrübe oldu. Daha sonrakı iş yerlerımde, büyükpano dızaynı gerektiğinde, bu şekılde montaj yaptık.
Tek veya az sayıda olanlarda da, fazlar arasında, ızole ayrıcı olmasına dıkkat ettık.
Kazasız calısmalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri