Topraklama Hakkında Genel Bilgi

merhaba arkadaşlar bir elektrik prizinde 3 bağlantı yeri vardır faz nötr toprak eğer toprak olan yerede nötürü bağlarsak bir sakıncası varmı acaba
Siz o dediginizi yaparak devreye aldınız. Bir şekilde binanıza ya da dairenize gelen nötr hattı gevşeklik ya da temassizlik yaptı. Fişe takılı cihaz çalışır mı çalışmaz mi sizce ? Ya da başka ne olabilir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar, çocuğum tabletiyle oynarken ona dokunduğum da ufak bir gıdıklama hissiyle bir akım hissettim. Ben yere çıplak ayakla bastığım için devreyi tamamlamıştım sanırım. Bu sebeple iPad şarj aletini topraklı hale getirdim. 18 w güçlü bir topraklama olmayan şarj aletini multimetre ile ölçüm yapmaya çalışırken probun bir ucunu (diğer - ucu boşta dururken nasıl böyle bir değer ölçtü anlayamadım) şarj ucunun metal kısmına deydirdiğimde 14 volt civarı gördüm. Topraklı şarK aletimde aynı kabloyla böyle bir değer görmüyorum. Burada böyle bir voltaj nasıl olabilir ? Evimdeki toprak hattını da ölçtüm (nötr toprak Arası 2 yada 3 volt) topraklamam düzgün çalışıyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Merhabalar, çocuğum tabletiyle oynarken ona dokunduğum da ufak bir gıdıklama hissiyle bir akım hissettim. Ben yere çıplak ayakla bastığım için devreyi tamamlamıştım sanırım. Bu sebeple iPad şarj aletini topraklı hale getirdim. 18 w güçlü bir topraklama olmayan şarj aletini multimetre ile ölçüm yapmaya çalışırken probun bir ucunu (diğer - ucu boşta dururken nasıl böyle bir değer ölçtü anlayamadım) şarj ucunun metal kısmına deydirdiğimde 14 volt civarı gördüm. Topraklı şarK aletimde aynı kabloyla böyle bir değer görmüyorum. Burada böyle bir voltaj nasıl olabilir ? Evimdeki toprak hattını da ölçtüm (nötr toprak Arası 2 yada 3 volt) topraklamam düzgün çalışıyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba. Topraklama yapılmadan jak ucundan yapılan bir ölçümde olası statik elektrik yüzünden muhtemelen bu 14 voltu ölçmüş de olabilirsiniz, çünkü başka bir açıklaması akla gelmiyor. Tek + uçtan diğer elinizle probun siyah (-) kanblosunu da tutsanız bu değer yine okunamaz, az önce aküde ve güç kaynağı + çıkışında bunu bizzat kendim denedim, 0.00... kusüratta çok küçük oynamalar şeklinde bu değişmeler olabilir, hepsi budur, ama 14 voltun tek prob ucundan direk okunması ise mümkün değildir.

Olay bir ucun topraklaması ile kaybolduğuna göre, bu SMPS'li adaptörünüz EMI yayınlıyor ve 1.5-2 mt' lik adaptörün kablolarında bu ölü (statik) elektrik oluşarak tek prob ucuyla size bu DC voltajı göstermiş bulunuyor, kendi görüşüme göre. Ama jakın iki ucundan bu ölçmeyi yapsaydınız ölçülen 14 volt DC değeri normal olacaktı, bu durumda çok normal değil. Jaka el (parmak) temasıyla bu voltaj kaybolup tam sıfırlanıyorsa % 100 statik (ölü) bir elektriktir, size ve ayrıca çocuğunuza çok büyük bir riski (devamlı bu jakın metal ksımıyla temas da edilmeyeceğinden dolayı) pek yoktur, merak etmeyin. (jakın metal kısmına el teması sırasında avometreyle ölçülen bu voltaj tam yok oluyorsa eğer) Kolay gelsin.

Merhaba. Topraklama yapılmadan jak ucundan yapılan bir ölçümde olası statik elektrik yüzünden muhtemelen bu 14 voltu ölçmüş de olabilirsiniz, çünkü başka bir açıklaması akla gelmiyor. Tek + uçtan diğer elinizle probun siyah (-) kanblosunu da tutsanız bu değer yine okunamaz, az önce aküde ve güç kaynağı + çıkışında bunu bizzat kendim denedim, 0.00... kusüratta çok küçük oynamalar şeklinde bu değişmeler olabilir, hepsi budur, ama 14 voltun tek prob ucundan direk okunması ise mümkün değildir.

Olay bir ucun topraklaması ile kaybolduğuna göre, bu SMPS'li adaptörünüz EMI yayınlıyor ve 1.5-2 mt' lik adaptörün kablolarında bu ölü (statik) elektrik oluşarak tek prob ucuyla size bu DC voltajı göstermiş bulunuyor, kendi görüşüme göre. Ama jakın iki ucundan bu ölçmeyi yapsaydınız ölçülen 14 volt DC değeri normal olacaktı, bu durumda çok normal değil. Jaka el (parmak) temasıyla bu voltaj kaybolup tam sıfırlanıyorsa % 100 statik (ölü) bir elektriktir, size ve ayrıca çocuğunuza çok büyük bir riski (devamlı bu jakın metal ksımıyla temas da edilmeyeceğinden dolayı) pek yoktur, merak etmeyin. (jakın metal kısmına el teması sırasında avometreyle ölçülen bu voltaj tam yok oluyorsa eğer) Kolay gelsin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi statik elektirik olduğunu bende ilk başta düşündüm fakat elimle defalarca dokundum ama tek prob ta hala 14 voltu görmeye devam ettim. Şarj kablosuna dokunulduğunda da ufak bir çarpma hissi devamlı olarak devam ediyor.(çıplak ayakla yere basıldığında) . Tek probla nasıl bu değeri gösterdiğini ve neden çarptığına anlam getiremiyorum.

MErhaba resim ekleyin lütfen, hangi konumda ölçtünüz? Şarj aleti zaten 5v veriyor fazla verse cihaz iptal arızalanır.

Konunun topraklama (toprak hattına bağlantı) ile ilgisi yoktur.
Konunun esası şarj cihazının ilmine göre tasarımı ve imalatıdır.
Bu ilmin temeli ise İZOLASYON TEKNİĞİ'dir.
Basit üretimlerde izolasyon tekniği yeterince iyi yapılmaz.
Ölçü aleti ile ölçülen ve 14V olarak ölçülen bu ölçüm doğru değildir.
Teorik olarak ölçümlenen uçların bağımsız toprak hattına göre en azından 50-60V AC olması gereklidir ki insanı hafif olarak gıdıklayabilir.
Test için şarj adaptörünü fişe ters takarak deneyiniz.

MErhaba resim ekleyin lütfen, hangi konumda ölçtünüz? Şarj aleti zaten 5v veriyor fazla verse cihaz iptal arızalanır.

Merhaba iphone kablosunun düz metal kısmına değdiriyorum. Her iki prob da aynı voltajı veriyor.
D78068B2-C2BB-489C-A708-AE77C94EAB1A.jpeg
37C10804-3BFA-4C87-B4D9-845B95CE18D9.jpeg
C9064E60-D0A5-4942-A7A0-C71240F1F3B8.jpeg

@ugur6701 yanlış kademe zaten ekranda AC yazısı var, siz DC kısmına getirip 20 veya 200 kademesiyle ölçün. Görüldüğü üzere şarj aleti 5v.

Konunun topraklama (toprak hattına bağlantı) ile ilgisi yoktur.
Konunun esası şarj cihazının ilmine göre tasarımı ve imalatıdır.
Bu ilmin temeli ise İZOLASYON TEKNİĞİ'dir.
Basit üretimlerde izolasyon tekniği yeterince iyi yapılmaz.
Ölçü aleti ile ölçülen ve 14V olarak ölçülen bu ölçüm doğru değildir.
Teorik olarak ölçümlenen uçların bağımsız toprak hattına göre en azından 50-60V AC olması gereklidir ki insanı hafif olarak gıdıklayabilir.
Test için şarj adaptörünü fişe ters takarak deneyiniz.
Teşekkür ederim, fişe ters takıp ta da denemiştim sonuç aynı.Diğer adaptörümde topraklama olduğu için onda sonuç 0.
@ugur6701 yanlış kademe zaten ekranda AC yazısı var, siz DC kısmına getirip 20 veya 200 kademesiyle ölçün. Görüldüğü üzere şarj aleti 5v.
Haklısınız fakat, çarpma hissettiğim için alternatif akımda ölçüm yapmayı denedim.

Son düzenleme:
Aynı mantıkta tek propla prize de dokunup ölçer misiniz? Ölçü aletinin doğruluğundan emin misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri