İlk nasıl çarpıldınız?

uzmansel

Üye
Okuldan çıkıp mesleğe ilk başladığım yer bir televizyon tamircisiydi. Tüner Arızalı bir televizyon geldi Usta açtı kapağını başladı tamire. Çalışırken kablodaki kopukluktan dolayı televizyon ikidebir kapanıyordu. Bordun üzerinden bir kordon lehimledi Uçlarını açtı prize sokturdu çıkmasın diyede bana tutturdu. Diğer fişi çıkardık tabi biz ama onun ucunda elektrik olduğu ustanın bile aklına gelmemiş. Ben kabloyu tutmaya devam ediyorum yarım saat oldu hala tutuyorum yoruldum tabi. Tutmayı bırakmak için uçlarını düzelteyim öyle prize sokayım dedim. Kabloyu çıkarmadan televizyonun kendi fişini taktım sonra ustanın lehimlediği kabloyu çıkardım. Düzeltmek için ayırayım biraz dedim sağ elimle bir ucu sol elimlede diğer ucu tuttum ayırmak için:D YERDEYİM...

(Demekki çarpılacağım varmış televizyonun kendi fişini taktığımda yüzde 50 ihtimalle faz nötr çakışmasından sigorta atabilirdi atmadı doğru takmışım:))

Bana 30-40 saniye gibi geldi avazım çıktığı kadar bağırdım .Ama uzta birden bire yere düştüğümü ses falan çıkarmadığımı söyledi. Biraz baygın kalmışım.

Ben ilk çarpıldığımda zemin ile temasım olmadığı için ve sadece elim faza geldiği için fazla etkilemedi ama sağ kolum iyicene kasıldı. Sonraki çarpılmalarda ani reflekslerim kuvvetli olduğunu için çarpıldığımı hissettiğim anda elimi çeliyorum.

Ben ilk çarpıldığımda zemin ile temasım olmadığı için ve sadece elim faza geldiği için fazla etkilemedi ama sağ kolum iyicene kasıldı. Sonraki çarpılmalarda ani reflekslerim kuvvetli olduğunu için çarpıldığımı hissettiğim anda elimi çeliyorum.

Zeminle temas yoksa sadece eliniz faza değerse çarpılmazsınız bile hatta deneyin (Ben çok çarpıldığım için çok yöntem denedim:)) Ama herkez hayatında birkerede olsa faz nötr arası tadını almalı. hatta tek el değil bir el faz diğeri nötr:D (ben üç kere aldım)

Başka bir konuda yazdığım yazı
Metal yere değdiğinizde çarpılmazsınız arkadaşlar bunu bilmeniz gerekir FAZI DİREK OLARAK TUTSANIZ BİLE ÇARPILMAZSINIZ nötürüde tutmadığınız sürece tabi Hatta deneyin lastik tabanlı bir ayakkabı ile.... prizin fazına bir çivi visa vs sokun soktugunuz çıvıde faz oldugunu kontrol kalemı ıle kontrol edın sonra sadece baska bır yere dokunmadan cıvıye dokunun mantıklı olarak carpılmayacaksınız hatta yanınızdakı arkadasınıza kontrol kalemını verıp sızın herhangı bır yerınıze değdirip fazı gorsun bunu herkes bılıyor olmalı elektrik devresını tamamlayamadıgı surece carpması mumkun degıldır yanı soz konusu bıle olamaz

iyide vücudun iki ayrı noktasında potansiyel fark çarpılmamak mümkünmü, tabi elimin biri merdivendeydi ama merdivenin alt kısmı izoleli idi. Ben çarpıldım yine ama beni oynatmadı.

çarpılmak isteyen iki eline birer kontrol kalemi alsın her kontrol kalemini aynı anda ayrı ayrı fazlara versin ne kadar tatlı bir çarpılma oluyor görsün :):):)

Yazılanları okumak hoş ama birde acı tecrübeler var.Piyasada çalışmaya başladığım zamanlar,iş yerimizde ki abimiz ampul takarken elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetti.Kaldı ki kendisi yıllarını bu işe vermiş.

]Metal yere değdiğinizde çarpılmazsınız arkadaşlar bunu bilmeniz gerekir FAZI DİREK OLARAK TUTSANIZ BİLE ÇARPILMAZSINIZ nötürüde tutmadığınız sürece tabi Hatta deneyin lastik tabanlı bir ayakkabı ile.... prizin fazına bir çivi visa vs sokun soktugunuz çıvıde faz oldugunu kontrol kalemı ıle kontrol edın sonra sadece baska bır yere dokunmadan cıvıye dokunun mantıklı olarak carpılmayacaksınız hatta yanınızdakı arkadasınıza kontrol kalemını verıp sızın herhangı bır yerınıze değdirip fazı gorsun bunu herkes bılıyor olmalı elektrik devresını tamamlayamadıgı surece carpması mumkun degıldır yanı soz konusu bıle olamaz

Görsel basında tehlikeli hareketler denendiğinde 'sakın evde denemeyin' diye alt yazı geçerler.Sn uzmansel denemiş ve bu tecrübesini bizimle paylaşmış.Ben de not düşüyorum ; 'Sadece evde değil,hiç bir yerde denemeyin'

Son düzenleme:
Yazılanları okumak hoş ama birde acı tecrübeler var.Piyasada çalışmaya başladığım zamanlar,iş yerimizde ki abimiz ampul takarken elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetti.Kaldı ki kendisi yıllarını bu işe vermiş.

Uzmansel'den alıntı ;
Başka bir konuda yazdığım yazı
Metal yere değdiğinizde çarpılmazsınız arkadaşlar bunu bilmeniz gerekir FAZI DİREK OLARAK TUTSANIZ BİLE ÇARPILMAZSINIZ nötürüde tutmadığınız sürece tabi Hatta deneyin lastik tabanlı bir ayakkabı ile.... prizin fazına bir çivi visa vs sokun soktugunuz çıvıde faz oldugunu kontrol kalemı ıle kontrol edın sonra sadece baska bır yere dokunmadan cıvıye dokunun mantıklı olarak carpılmayacaksınız hatta yanınızdakı arkadasınıza kontrol kalemını verıp sızın herhangı bır yerınıze değdirip fazı gorsun bunu herkes bılıyor olmalı elektrik devresını tamamlayamadıgı surece carpması mumkun degıldır yanı soz konusu bıle olamaz

Görsel basında tehlikeli hareketler denendiğinde 'sakın evde denemeyin' diye alt yazı geçerler.Sn uzmansel denemiş ve bu tecrübesini bizimle paylaşmış.Ben de not düşüyorum ; 'Sadece evde değil,hiç bir yerde denemeyin'

Evet aslında denememek lazım.

meslek lisesi 1.sınıf atelye dersinde vaviyen anahtar bağlantısını yaptığım sırada çarpıldım.gözlerim açıkken dümyam simsiyah oldu.bunu hiç unutamadım.

:D Güzel anılar...
Seviyorum çarpılmayı, iyi geliyor bile diyebilirim...:D

Genelde kauçuk tabanlı ayakkabılar tercih ederim.
Gençliğimde bir büroda elektrik işleri yapıyorum. Fıstık gibi bir sekreter var. Bende gencim, fena delikanlı değilim. Kız hep yanımda. Buatı açtım. Kontrol kalemini faza değdirip "bak elektrik var" dedim. Hava olsun diye de kabloyu elimle tuttum. O da "yapma" diyerek beni tuttu. İkimiz birden obiçim çarpıldık...:D

Bu ne ilk ne de son çarpılmam oldu.. Ama OG bambaşka... Allah hepimizi OG'den korusun...

sadece florasanın kablosunu kontrol ederken aklı evvel zevatın sigortayı indirmesiyle sandalyeden düşmem bir oldu :) onun haricinde çok şükür çok büyük patlamalar yaşamama rağmen bu genç yaşımda ne bana ne de diğer teknisyen arkadaşlarıma bir şey oldu. mesela teknisyen arkadaşım amerikalı süpervizörün aklına uyup faz ile toprağı kısa devre edince labaratuvar bir ışık topuna döndü. arkamı döndüğümde eleman yerdeydi ve kaşları ile kollarındaki kıllar yanmış bir şekilde yerde uzanıyordu.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri