İşletme Topraklamasından Geçen Akım.

Özellikle 3. harmonik nötr kablosunun belâsıdır.Bu sebepten nötr kablosunun 4x16 ya kadar faz kabloları ile aynı kesitte olması önerilir.Eskiden belki çok önemli değildi.Oysa bu gün pek çok evde KGK ,bilgisayar,invertörlü klima var.bu yüzden belki de yönetmelikleri revize etme zamanı geliyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ali Bey;
Emir benim yaklaşık 9 yıllık arkadaşım. Daha çok takılmak için öyle ters yazmış Biz bu konuyu çok kez de telefonda tartıştık. Ama birbirimizi ikna edememiştik. Neyse konuyu tatlıya bağladığımıza göre artık nötr geriliminin neden yükseldiğine geçebiliriz bence.
Benim yorumumu göre nötr gerilminin artma sebebi de, işletme topraklamasından akan kaçak akım X işletme toprak direnci + nötr hattından dönen akım X nötr kablosunun direnci kadar olur. Başka analizleriniz var mıdır?

Gerilim açıkladığınız nedenden ötürü artıyor. Bu gerilim etkisi de, elektronik malzemelerin çalışmasına etki ediyor. Bu gerilimi azaltmamızın yolları arasında; Sistemi dengesizlikten kurtarmak, nötr iletken direncini düşürmek(Kesiti arttırmak,nötr toprak arası mesafeyi mümkün olduğunca az tutmak), nötr topraklamasının direncini düşürmek.(Nötr iletken direnci ve topraklama direncini bilmek gerekli) gerilim düşümüne etkisi için. Saygılar ;)

Gerilim açıkladığınız nedenden ötürü artıyor. Bu gerilim etkisi de, elektronik malzemelerin çalışmasına etki ediyor. Bu gerilimi azaltmamızın yolları arasında; Sistemi dengesizlikten kurtarmak, nötr iletken direncini düşürmek(Kesiti arttırmak,nötr toprak arası mesafeyi mümkün olduğunca az tutmak), çok az etkisi olmasına rağmen nötr topraklamasının direncini düşürmek.(Nötr iletken direnci ve topraklama direncini bilmek gerekli) gerilim düşümüne etkisi için. Saygılar ;)

Doğrudur. Bu saydığınız yöntemlerden ilk uygulanması gereken, diğer faktörlerden dolayı da yararlı olabilecek olanlar;
1)Fazlardaki yükleri eşitlemek.
2)Kaçak akımları engellemek.

Fakat en son cümlenizdeki nötr topraklamasıyla ilgili olan kısma katılmıyorum. Gerilim düşmününün, nötr yani işletme topraklamasıyla direk olarak bağlantısı yoktur. Siz neden var olduğunu düşündünüz?

Şöyleki; Tek fazlı bir sistemde beslenen yükü düşünelim. Dirençleri sayarsak; Besleme kablo direnci, yük direnci, nötr kablo direnci, topraklama kazıklarının oluşturduğu topraklama havuzu direnci. Burada Nötr-Toprak gerilimine etki eden direnç değerleri hesaplanırken, Nötr kablo direnci ve topraklama kazık-kazıklarının oluşturduğu dirençtir ;) Eşdeğer devreyi çizerek bu durumu görebilirsiniz... Kolay gelsin...

Şöyleki; Tek fazlı bir sistemde beslenen yükü düşünelim. Dirençleri sayarsak; Besleme kablo direnci, yük direnci, nötr kablo direnci, topraklama kazıklarının oluşturduğu topraklama havuzu direnci. Burada Nötr-Toprak gerilimine etki eden direnç değerleri hesaplanırken, Nötr kablo direnci ve topraklama kazık-kazıklarının oluşturduğu dirençtir ;) Eşdeğer devreyi çizerek bu durumu görebilirsiniz... Kolay gelsin...

İnanın bu konu üzerine günlerce forumda tartışıldı. Sonuç olarak nötr akım yolunun üzerinde topraklama direncinin olmadığı üzerinde anlaştık. Forumda arama yaparsanız göreceksiniz. Gerçi konu içinde çok çok uzun onlarca mesaj var ve çoğu kafakarıştırıcı. :) Ama ben size özetleyeyim : Nötr akım yolu üzerinde işletme topraklaması direnci yok.

Üç fazında eşit olrak yüklendiği simetrik şebekelerde nötr iletkeni üzerinde herhangi bir akım yoktur. Ancak eğer şebekede üçüncü harmonik varsa nötr iletkenler üzerinde akımlar görülür.
Deşarj lambalı sistemde , faz iletkenindeki harmonik miktarı faz akımlarının değerinin %30 değerine ulaşır.Böylece nötr iletkeninin yüklenmesi faz akımlarının 3x%30= 0.9 u değerine ulaşır.
Tecrübeler göstermiştirki İş hanları , bankalar , ticari binalarda flüoresant lambaların bilgisayarlarin ve bilgisayarlara bağlı kesintisiz güç kaynaklarının artmasıyla nötr iletkenlerde görülen 3. Harmonik akımları herbir faz iletkeninden akan akım değerlerinin %150 ila %210 katına ulaşmıştır.
Faz akımlarının 1200 faz farkından dolayı nötr iletkendeki vektörel toplamı birbirini ifna ederken , faz iletkenlerindeki 3. harmonik akımları aralarında faz farkı olmadığından nötr iletkeni üzerinde birbirlerine ilave olarak yüksek değerlere ulaşırlar

İnanın bu konu üzerine günlerce forumda tartışıldı. Sonuç olarak nötr akım yolunun üzerinde topraklama direncinin olmadığı üzerinde anlaştık. Forumda arama yaparsanız göreceksiniz. Gerçi konu içinde çok çok uzun onlarca mesaj var ve çoğu kafakarıştırıcı. :) Ama ben size özetleyeyim : Nötr akım yolu üzerinde işletme topraklaması direnci yok.

Ali bey;
Tartışmaları ben de okudum. Her kafadan bir ses çıkıyor doğrusu. Benim mantığıma yatan ve eşdeğer devreyi çizdiğimizde karşımıza çıkan durum bu. (Dediğim gibi nötr iletkeni ve topraklama kazığı-havuzu direncini bilmemiz gerekli hesaplamalarla) ;) Sizin söylediğiniz durumu bana kısa bir açıklama yapar mısınız? Neden topraklama direnci yok? Kendimle çelişme değilde sizin açıklamanızı merak ettim :) Madem tartışıldı PM de atabilirbilirsiniz ;)

herkese saygılar,
Çizimde gorunen Ix akımına , dengesiz yükler için akan akımların vektörel toplamı diyebilirmiyiz acaba?

herkese saygılar,
Çizimde gorunen Ix akımına , dengesiz yükler için akan akımların vektörel toplamı diyebilirmiyiz acaba?

hayır. I-X akımı, her fazdan akan akımın vektörel toplamı değildir. I-N akımı, her fazdan akımların vektörel toplamıdır. I-X akımı, faz-toprak hatası sonucu(izolasyonun zayıflaması) veya faz ile toprak arasına bağlanan yük nedeniyle akan akımdır ve işletme toprağından kaynağa döner. Yukarıda şekilde görüldüğü üzere.

saygılar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri