ülke'de bir anda tüm enerji tüketiminin durması neye yol açar?

Aynen

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet varabiliriz bence. :) ama israf olur yazık yani elektrik enerjisi üretilmiş ama kullanılmıyor.

Ne mi olur :) ;

Santrallerin tepkisi,

üretim ve tüketim sürekli bir dengede tutulur, alternatif akımda böyledir, üretildiği anda tüketilir depolanmaz. Arz-talep eğrisi Trafo merkezleri tarafından sürekli kontrol edilir, bir gün önceden tahmini tüketim hesaplanır, ona göre santrallere talimat verilir yarın şu kadar güç üretmeye hazır olun gibisinden. Gelelim ne olucağına, öncelikle şunu söyleyeyim, alternatif akım üretildiği anda tüketilen bir kaynak olduğu için, atıyorum 500 MW üretim ve 500 MW tüketim var, sistem devrede alternatör devirleri sabit ( misal 1500 devir/dakika) Şebeke frekansı 50 HZ olarak korunuyor,Enterkonnekte sistemde bunlar anlık olarak sürekli kontrol edilir dengede tutulur, enerji talebi 600 MW a çıktığını varsayalım, tüketilen enerji %20 arttı sistem bunu dengelemek için hemen alternatörlere daha fazla güç tatbik edicektir, bu bir hes ise türbinlere giden suyun debisini arttırır, buhar türbini ise daha çok buhar gönderir. böylelikle arz-talep dengesini korumaya çalışacaktır. (şöyle bir örnek, arabadadüz yolda 3000 devir ile 100 km hız ile seyrederken önümüze bir yokuş çıkarsa, hız ve devir düşecektir, bz bu dengeyi korumak için gaza biraz daha basarız.) bu şekilde denge kurularak şebeke frekansı ve geriliminde değişim olması önlenir. üretim aktif olarak devam ederken tüketilen enerji bir anda düşerse-sıfırlanırsa ne olur bakalım;

Tüketilen enerji sıfırlandıı için alternatörlerdeki yük de sıfıra inecek bi anda boşa çıkacaktır, termik santral için örnek veriyorum, alternatörü çeviren bir buhar türbini var, normal şartlarda 1500 devir sakika ile dönen alternatördeki yük sıfıra inince bir anda hızla devir sayısı yğkselme eğilimine girecektir, frekans ve gerlim hızla yükselecektir, bunun sebebi arkadan buhar türbininden enerji gelmeye devam ediyor olmasıdır, bu durum kontrol edilmezse çok ciddi zararlar meydana gelir, öyleki sonsuz devire çıkmaya çalışan sistem bir anda paramparça olabilir. gerilim ve frekanssın yükselmesi şebekeye zarar verebilir. ( yine otomobilden örnek vericem, atıyorum 3000 devir ile sabit bir hızla gidiyoruz, ayağımızı gazdan çekmeden bir anda debriyaja basarsak, yani konumuzda olduğu gibi enerjiyi üretmeye devam ederken/gaza basarken tüketimi sıfırlarsak/debriyaja basıp yükü boşa çıkarırsak motorun devri bir anda yükselecektir. Modern arabalarda devir kesici vardır, motorun zarar görmesini egellemek için Elektronik Kontrok Ünitesi-.ECU bu duruma müdahale eder ve motorun devrini sınırlar ki yüksek devirden dolayı motor zarar görmesin.)

Termik santrallerde de böyle bir durum olursa, türbinin-alternatörün devrini kontrol eden sensörler bu devir yükselmesini ilk anda algılar ve sistemi anında off duruma geçirir ( bu anda birsürü trip sinyali meydana gelir ve envai çeşit koruma devreye girer, sisteme buhar akışı durdurulur, şalt sahasındaki ilgili kesicilere açma sinyali gönderilir, santral şebekeden ayrılır, var ise ki yanılmıyorsam vardı türbine frenleme uygulanır , kazana gönderilen yakıt kesilir vb.)

bu bir HES olsa idi türbin kanatçıkları boş duruma getirilir ve türbine gönderilen su kesilir di.

Nükleer santral olsaydı çekirdeğin ısı üretimini-tepkimesini durdurmak için çekirdekteki nükleer çubukların arasına grafik çubukları hızla indirilerek tepkime durdurulur, yine buhar türbini frenlenir,

Rüzgar gülü için yanılmıyorsam kanatçığın açısı değiştirilerek rüzgar tutmayacak şekile getiriliyor,

bu ve benzeri yöntemlerle sistem enterkonnekte sistemden ayrılır ve türbin frenlenir-korumaya alınır.

Böyle durumlar olmaması için enterkonnekte sistemde birsürü koruma vardır, şebekemiz güvenlidir :)

Yazım hatalarım vardır kusuruma bakmayın , inşallah anlaşılabilir olmuşumdur.

Saygılar..

Son düzenleme:
Hocam, ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler açıklayıcı olmuş :) Hatta gayet açık ve de net.
Saygılar bizden...

Her şeyi bir yana bırakın,yoğun Bakım ünitesinde diyaliz makinesine,suni akciğer cihazına,vb. direk makineye bağlı
ve durumu çok kritik olan bu hastaların durumu çok kötü olabilir.Çünkü bazı hastanelerin tahmin ediyorum bir çoğunda kesintisiz güç kaynakları olarak,sürekli olan güç kaybında devamlı şebekeyi besleyecek ups sistemi yok diye biliyorum.Sürekli kesintiyi karşılayacak ups sistemi olanlar için bir sorun olamaz çok doğal olarak.Kolay gelsin.

Sn.Akbulut00,bu olay gerçekleştiğinde,enterkonnekte sistem çöker.Bütün santraller sistem dışı kaldığı gibi hemen hemen hepsinde elektrik üretimi durur.Bu durumda türbinleri döndüren buhar,su aniden dışarı tahliye edilmeye başlar.Bu seneryodaki tüketim sıfırlanmasının gerçekleşme süresine bağlı olarak,tüketicilerde,trafo merkezlerinde ve santrallerde cihaz ve donanımlarda,elektriksel ve mekaniksel bir çok maddi zararda ortaya çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri