üç priz bir sorun Kaçak akım rölesi..

tuhaf

Üye
Merhabalar
Mutfakta bulunan 3 priz var. 3 te çalışmamakta. üçüde tek buattan. bunlardan birine ekeltrikli bir alet taktınızda kaçak akım rölesi atıyor. (evin içindeki değil bina girişinde ana panodaki) Nötr ile topraklamanın karış tırıldığını düşündüm.
buatı açtım kırmızı, kahverengi ve siyah kablolar gelmiş. kırmızı faz doğru verilmiş, prizlere dağıtılmış. siyah dağıtılmış toprak verilmiş. kahverengide yeşil sarı ve kahverengi olarak nötr dağıtılmış. prizleri kontrol ettiğimde kablolar doğru.
ama acaba nötr ile toprak yanlışmı?
dün değiitireyim yerlerini dedim, prizle uğraşırken kaçak akım yine attı, (sigorta kapalıydı).
(tesisat yeni hiç kullanılmamış)

sorular:
-sizce gerçekten nötr ile topraklamamı karıştırılmış?
-sigorta kapalı iken kaçak akım niye attı? (nötr ile toprak kısa devre yaptımı bilmiyorum)
-Neden daire deki kaçak akım değilde ana panoda ki atıyor?
-nasıl bir yol izlemeliyim. (üç prizide söküpmü? prizlerde hata olabilirmi)?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. tuhaf
Sanırım tahmin ettiğiniz gibi toprakla nötr karıştırılmış. Bunu anlmamnın en kolay yolu nötr ve toprak arasında avometre ile kısa devre ölçümü yapmaktır.
Eğer avometreniz yoksa daire girişindeki toprak bağlantısını çözün ve mutfaktaki prizleri kullanın bu şekildede bir sonuca varabilirsiniz. (NOT: bunu yaparken topraklı cihazlara dokunmamaya özen gösterin ve yaptıktan sonra topraklamayı mutlaka geri bağlayın)
Toprakla nötr arasındaki temas sizin dairenizin girişi ile Binanın ana panosu arasında bir yerde ise o zaman bina girişindeki K.A.K rölesi atar.

Temel doktora gitmis.
Hastayim doktor, cok hastayim, vucudumun her yeri agriyor,nereme dokunsam sizim sizim sizliyor, dökülüyor...

Doktor:
- Nasıl hastalık o, tum vucudunu saran, agritan?
Temel parmagının ucuyla kafasına dokunmuş.
- Ay ay ay...
Sonra göğsüne parmağını basmış ve yine acıyla bağırmış. Sonra beline yine acıdan allak bullak olmuş, sonra bacaklarına...
Temel parmağını neresine dokundursa ağrıyla irkiliyormus...
Doktor muayene ettikten sonra temele dönüp
- Bak oglum senin parmagin kirik...

Muhtemelen bu üç prizede taktığınız cihaz aynı. sorun cihazdan gibi geldi ve yukarıdaki fıkra aklıma geldi. (ya yutarsa:)

Temel doktora gitmis.
Hastayim doktor, cok hastayim, vucudumun her yeri agriyor,nereme dokunsam sizim sizim sizliyor, dökülüyor...

Doktor:
- Nasıl hastalık o, tum vucudunu saran, agritan?
Temel parmagının ucuyla kafasına dokunmuş.
- Ay ay ay...
Sonra göğsüne parmağını basmış ve yine acıyla bağırmış. Sonra beline yine acıdan allak bullak olmuş, sonra bacaklarına...
Temel parmağını neresine dokundursa ağrıyla irkiliyormus...
Doktor muayene ettikten sonra temele dönüp
- Bak oglum senin parmagin kirik...

Muhtemelen bu üç prizede taktığınız cihaz aynı. sorun cihazdan gibi geldi ve yukarıdaki fıkra aklıma geldi. (ya yutarsa:)
Haahaaaahaaaa:D güzel fıkra tebrikler.
Doğrusu bu ihtimal benim aklımada geldi ama buatı falan kontrol ettiğine göre arkadaş işi biliyor gibi bu ihtimali düşünmüştür diye düşündüm....

taktığım cihaz diğer prizlerde çalışmakta. başka cihazda denedim sonuç aynı

Sn.tuhaf,eee o zaman sizin nötr ile toprak karışmış.Prizde bunların yerini değiştirmelisiniz.Sigorta inik olsada ,nötr ile toprağı birbirine değdirirseniz ,kaçak akım atar.Neden dairedeki değilde ana panodaki atıyor? sorunuza gelince;dairenizdeki 30 mA ,ana girişteki 300 mA olmak zorundadır.Hata oluştuğunda 300 mA den büyük ise bunlardan herhangi biri atacaktır.Çözüm ana girişe selective özellikli bir cihaz takılmalıdır.Bu dairedekinin önce açması için zaman tanır.Ha bunların otomatik tekrar kapamalısıda var.

sorunuza gelince;dairenizdeki 30 mA ,ana girişteki 300 mA olmak zorundadır.Hata oluştuğunda 300 mA den büyük ise bunlardan herhangi biri atacaktır.Çözüm ana girişe selective özellikli bir cihaz takılmalıdır.Bu dairedekinin önce açması için zaman tanır.Ha bunların otomatik tekrar kapamalısıda var.

Cevabınız için teşekkürler ana panodaki kak ı kontrol ettim oraya 30mA dairedekilerle aynı takmışlar. bunu değiştireyimmi? dediğiniz gibi 300mA lik bi kak ile? yada bahsettiğiniz selective özellikli bir cihaza örnek verirseniz satın almama yardımcı olursunuz teşekkürler.

peki linyenin geliş yolunu takip ettinizmi yani yandaki odanın buatındanmı veya sigortadan direkmi geliyor. sanırım hata oralardadır veya buattan nötr ile toprağın yerini değiştirip öylede deneyebilirsiniz.bu arada panodaki kar ni 300 mA değişirsen iyi olur.kolay gelsin.

Sn.tuhaf,ekli fotoğrafları incelerseniz.Aradığınızı bulursunuz.Seçici olmaz ise sorunlar baş olmaz.Fotoğraftakiler merlin Gerin başka markalarda olabilir.

Ekli dosyalar

• SEÇİCİ.JPG
    SEÇİCİ.JPG
    66.5 KB · Görüntüleme: 33
  • TEKRAR KAPAMALI KAR.JPG
    TEKRAR KAPAMALI KAR.JPG
    49.4 KB · Görüntüleme: 20

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,056