çarpılma olur mu

nötür toprak kısa devresınde kacak akım atmaz demıssınız yanılıyorsunuz kacak akımı attırıyor bızzat denedım ve attı
Kaçak akımın bağlı olduğu devrede hiç bir cihaz akım çekmesin birde öyle deneyin!Hatta bütün sigortaları kapatın sadece kaçak akım açık kalsın sonra nötr-toprak kısa devre edin bakalım atacak mı?Ben test ettiğimde atmadı!Neden atmadı çünkü devrede faz-nötr arasında bir akım hareketi olmadığı için nötr den dönende bir akım olmaz akım olmaynca da kaçak akım atmaz!

nötr toprak arasında akım akarsa atar. çünkü kaçak akım koruma rölesi fazdan akan akım nötr üzerinden geri dönmediğini tespit eder.

Onu denedim sigorta kapliyken nötr ü toprağa deydirdim attı.
Ama konu dağılıyor
300 volt + damarı tutunca ne olur

nötür topraga göre daha sıfır degılmıdır neden toprak uerınden akmaya calıssın ki akım @halhal dedigi gibi atıyor kacak akım

Onu denedim sigorta kapliyken nötr ü toprağa deydirdim attı.
Ama konu dağılıyor
300 volt + damarı tutunca ne olur
Bende denedim atmadı gelelim senin soruna sen 300 volt + tuttun ama 0 volt veya nötr (tutmadın artıyı tutup toprağı tutarsan yine çarpılırsın) tutmadın akım bir noktaya girer diğer noktadan çıkar!Eğer ayakbaın ve elbiselerin yalıtımlıysa akım çıkışı olmayacağı için bir akış olmayacaka ve çarpılmayacaksın ama artı 300 voltu tutup akımın akacağı toprak,nötr veya güç kaynağının 0 yani negatif ucunu tutarsan çarpılırsın ancak bu çarpılmalarda eğer devrede kaçak akım varsa artı voltu tutup sonra toprağı tutarsan kaçak akımın atması lazım.çünkü akım girişi var ama nötr den dönüş yok!
nötür topraga göre daha sıfır degılmıdır neden toprak uerınden akmaya calıssın ki akım @halhal dedigi gibi atıyor kacak akım
benim test ettiğim kaçak akımlarda atmadı neden atmadı kaçak akımın özelliği nedir?fazdan akım gelir ve nötr den döner kaçak akımda dikkat ettiyseniz bir kontağında faz diğerinde nötr vardır ve giden akımla dönen akımı ölçer eğer arada kaçak akımın üstündeki değer kadar(aslında bu değer daha düşüktür 30mA de 20mA 300 mA de 200mA kadardı galiba) bir kaçak akım oluşursa devreyi keser yani kaçak akım nötrden giden akımı değil fazdan gelen ve nötr den dönen akıma bakar!Eğer devrede herhangi bir akım yoksa nötrden dönen akım olmayacaktır.Benim test ettiklerimde bu böyleydi.Belki sizinkilerin farklı çalışma mantığı vardır.Türkiyede kaçak akımlar sigorta koruması yapmaz ama almaya da yaşayan bir elektrikçi arkadaşım Almanaya standartlarında kaçak akımların aynı zamanda sigorta özelliğ de olduğunu söylemişti.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri