çamaşır makinesi, tv, derin dondurucu, uydu kaç amper çeker ?

Siz anlamamış olmanız referansım olamaz; bu konuda yönetmelik bütün linyelere bütün yükler bağlanıp yapılacak tesisatta bir sabunlama yapılmasın diye bir üst sınır konulmuş , bu hususta da lambalara bağlanacak lamba güçleri ve prizlere bağlanabilecek yükler için ortalama bir değer alınmış . Buna göre ortalama bir üst sınır oluşturulmuş . Sizin bu hususta neyi eleştirip ne olmasını istediğinizi anlayabildiğimi söyleyemem .

Sizin zaten yeterli teknik bilginiz olmadığından anlamamış olmanız muhtemel. Önceki iptal olan yönetmeliklerinde mesela tek linyeye 7 priz bağlanabilir; ama toplam priz yükü 2000W'ı geçemez diye saçma sapan bir ön şartları vardı. Yani 6 priz bağlayabilirsiniz anlamına gelir bu. Şimdi 2000W ön şartı bu yönetmeliklerinde yok; ama hâlen eski yönetmeliğin kalıntıları sebebiyle yapı denetim, belediye onayları filanda karşımızda çıkıyor.

Tamamen saçma, teknik hiçbir gerekçesi olmayan ön koşullar. Bir linyeyi korumak için seçtiğiniz devre açma elemanının nominal akımına kadar en fazla yük yükleyebilirsiniz. Aynı kesit ve sigorta için çamaşır makinesi, bulaşık makinesi için 2,5kW'ı ön görüp, sonra da prizler için 7 priz veya eskiden 2000W'ı ön görmeleri izah edilemez; teknik olarak da edilecek tarafı yoktur.

Örneğin, teknik olarak bir linyedeki elektrik aygıt miktarını sınırlamak istiyorsan, bunun için koruma elemanının nominal akımı, kullanılan elektrik ekipmanlarının sürekli kaçak akımları, vb. 3-4 madde öne sürüp ancak teknik sınırlama getirebilirsiniz. 7-9 filan gibi, gerekçesiz sayılarla sınırlamalar yapmak mühendislikten uzaktır.

Değişik elektrik ekipmanlarının da aynı yükten beslenmemesi yine teknik şartlarla izah edilmelidir. Bunun da birçok alt maddesi var. Burada yazmamla bitmez.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
25 amper çok mu olmuş tüm cihazlar için

Sizin zaten yeterli teknik bilginiz olmadığından anlamamış olmanız muhtemel.
İlk önce sizi edebe davet ediyorum . Ben kalkıp sizi kişisel olarak rencide edici bir söylem içine girmedim . Konuşmamda yazdıklarımda sadece teknik mevzular ile ilgili.
Kalkıp ben yönetmelikteki her maddenin birebir doğru ve uygulanabilir olduğunu da savunmuş değilim . Söylemek istediğim şey yönetmeliklerdeki yanlış veya eksik hususlar illegalite ye mazaret olamaz , illegalite için izin hiç olamaz.
Dahada bu konuda söyleyebileceğim sözüm yok .

Aynı kesit ve sigorta için çamaşır makinesi, bulaşık makinesi için 2,5kW'ı ön görüp
Bu arada bildiğiniz gibi bunlar özel linye ve bu linyelerin beslediği başka yükte yok . 7 prize bağlabilecek güç için ise yapılabilecek bir üst sınır tespiti yok. Bunu da ancak sigortanın dur dediği yer belirler malesef. Fakat oturma odasında yatak odasında fırın ya da çamaşır makinesi çalışmayacağı için ortalama 300 W düşünülmüş ki bence çok da abes değil. Ev gibi yüklerin çok fazla değişken ve oynak olabileceği bir tüketim mahalli için bence çok kötü yaklaşıklıklar sayılmaz.

Son düzenleme:
İlk önce sizi edebe davet ediyorum . Ben kalkıp sizi kişisel olarak rencide edici bir söylem içine girmedim . Konuşmamda yazdıklarımda sadece teknik mevzular ile ilgili.
Kalkıp ben yönetmelikteki her maddenin birebir doğru ve uygulanabilir olduğunu da savunmuş değilim . Söylemek istediğim şey yönetmeliklerdeki yanlış veya eksik hususlar illegalite ye mazaret olamaz , illegalite için izin hiç olamaz.
Dahada bu konuda söyleyebileceğim sözüm yok .

Yazdığım maddeler, aynen bu konuyla ilgili konular. Tek linyeyle ne beslenebilir, ne beslenemez. Yönetmeliğin geneline girmedim zaten.

Edep isteyen de, önce edepli olmalı. Beni konu hakkında cahil biriymişim gibi, tek linyeyle tüm elektrik tesisatı çekmeleri mi tarzı yorumunuzdan daha kaba bir üslup kullanmadığımı düşünüyorum.

Yazdığım maddeler, aynen bu konuyla ilgili konular. Tek linyeyle ne beslenebilir, ne beslenemez. Yönetmeliğin geneline girmedim zaten.

Edep isteyen de, önce edepli olmalı. Beni konu hakkında cahil biriymişim gibi, tek linyeyle tüm elektrik tesisatı çekmeleri mi tarzı yorumunuzdan daha kaba bir üslup kullanmadığımı düşünüyorum.
Bu konunun yeterince sulandığını düşünüyorum . Enerjimi sarfetmem gereken başka işlerim de var ; kendi adıma kabalık yaptığımı düşünmesem de gene de siz öyle algıladığınız için özür diliyorum . İyi günler iyi mesailer.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri