çamaşır makinesi, tv, derin dondurucu, uydu kaç amper çeker ?

calderon61

Üye
merhaba arkadaşlar,
odanın boatından balkona 3x2,5mm ttr öznur marka kablo çektirdim ve b 25 lik sigorta takıldı. bu kablo ucuna viko 3lü priz takıldı.
bu üçlü prizde
çamaşır makinesi,
3 çekmeceli a+ dondurucu,
72 ekran lcd tv ve uydu cihazı
takılı. bir sıkıntı olur mu hepsi aynı anda ?

bu ürünler kaç amper çeker ?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Onları çeken elektrikçi ( şu buattan ek alıp yeni tesisler üreten elektrikçilere hastayım ) herhalde hesabını kitabını yapmıştır . Bize değil ona güvenmeniz lazım. Güvenmiyorsanız niye yaptırdınız ; yüzünü bile görmediğiniz sanal dünyada ki insanlara mı yoksa elini sıkdığınız insana mı daha fazla güvenmeniz lazım :)

ne yapılması gerektiğini açmış olduğun bir önceki konuda söylemiştik ama havada kalmış.

Yönetmeliğe aykırı olsa da, teknik olarak hepsinin tek bir linye üzerinden beslenmesinin (kullanım ön görülerine yönelik bazı şeyler hariç) bir sakıncası olamaz. Tabî ki bazı yük türlerinin sebep olduğu enerji kirliliğinin, bazı hassas yüklerdeki etkileri de olabilir ki; ev ortamındaki yük türleri için bu pek de olası değildir. Buradaki sakınca, kullanılan kablonun akım taşıma kapasite sigortanın nominal anma akımına ya eşit ya da düşük. Ya kablo bir üst kesit, ya sigortanın nominal akımı bir seviye düşük seçilmeli. Bu cihazların toplam yükü için bir alt seviye yeterli değilse, mecburen bir üst çapta kablo kesiti kullanılmalı.

Yönetmeliğe aykırı olsa da, teknik olarak hepsinin tek bir linye üzerinden beslenmesinin (kullanım ön görülerine yönelik bazı şeyler hariç) bir sakıncası olamaz. Tabî ki bazı yük türlerinin sebep olduğu enerji kirliliğinin, bazı hassas yüklerdeki etkileri de olabilir ki; ev ortamındaki yük türleri için bu pek de olası değildir. Buradaki sakınca, kullanılan kablonun akım taşıma kapasite sigortanın nominal anma akımına ya eşit ya da düşük. Ya kablo bir üst kesit, ya sigortanın nominal akımı bir seviye düşük seçilmeli. Bu cihazların toplam yükü için bir alt seviye yeterli değilse, mecburen bir üst çapta kablo kesiti kullanılmalı.
Buna eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek diyor eskiler . Teknik elemanlar olarak piyasanın istediği işlerde kap götür malı götür mantığı yerine yönetmelikler bize ne ikazı yapıyorsa ona uymalıyız . Yoksa kıç cebine pense tornavida takanlardan farkımız kalmaz. Bir kere B 25 diye ev kullanımında bir linye sigortası yok . 2,5 luk linye hattının akım taşıma kapasitesi 21 amper 16 amper sigorta ile korunur , elektrikçi amcam bu hattan 25 amper sigortayla yeni hat almış. Yuh kere yuh.

sonuç olarak kullanmamda bir sakınca yok. ( yangın tehlikesi falan) problem sadece sigorta da ise onu 16 amper ile değiştirsem herhlde hallour mu ?

at-1222-acil-durum-telefonlari.jpg

Buna eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek diyor eskiler . Teknik elemanlar olarak piyasanın istediği işlerde kap götür malı götür mantığı yerine yönetmelikler bize ne ikazı yapıyorsa ona uymalıyız . Yoksa kıç cebine pense tornavida takanlardan farkımız kalmaz. Bir kere B 25 diye ev kullanımında bir linye sigortası yok . 2,5 luk linye hattının akım taşıma kapasitesi 21 amper 16 amper sigorta ile korunur , elektrikçi amcam bu hattan 25 amper sigortayla yeni hat almış. Yuh kere yuh.

Yönetmelik dediğiniz, yapanlar tarafından yerden yere vurulan; çeviriler ile dolu ve anlamsız ön koşulları belirten bir yazı dizisi. Adam gibi yönetmelik yapamayan, boş şartlar koyan, kendi yaptığı yönetmelikteki maddeleri anlamayanlar veya sorsanız bu madde neden böyle diye tek teknik sebep ortaya süremeyecek olanların; bir gün oturup yarım yamalak birşeyler yapıyor, sonra da alın size yönetmelik diye dayatıyorlar.

Teknik olarak benim dediğimde bir hata var mı, yok mu? O yönetmeliği hazırlayanlarla da tanıştım, konuştum. Ne olduklarını da, bilgi seviyelerini de biliyorum. Yasal olarak bu metne bağlılık zorunluluğu dışında hiç de özelliği olamayan bir yazılar dizisi.

Zaten orada ya bir alt nominal akım değerinde sigorta, ya da bir üst seviye kesit kablo kullanılması gerektiğini yazan benim. Ben yazmasam, yorum bile yapacağınız yok bu unsura, gelmiş beni mi eleştiriyorsunuz?

Yönetmelik dediğiniz, yapanlar tarafından yerden yere vurulan; çeviriler ile dolu ve anlamsız ön koşulları belirten bir yazı dizisi. Adam gibi yönetmelik yapamayan, boş şartlar koyan, kendi yaptığı yönetmelikteki maddeleri anlamayanlar veya sorsanız bu madde neden böyle diye tek teknik sebep ortaya süremeyecek olanların; bir gün oturup yarım yamalak birşeyler yapıyor, sonra da alın size yönetmelik diye dayatıyorlar.

Teknik olarak benim dediğimde bir hata var mı, yok mu? O yönetmeliği hazırlayanlarla da tanıştım, konuştum. Ne olduklarını da, bilgi seviyelerini de biliyorum. Yasal olarak bu metne bağlılık zorunluluğu dışında hiç de özelliği olamayan bir yazılar dizisi.
Topraklamalar yönetmeliği ( Sen ne yaptın ismail hocam yav ) ile ilgili söylediklerinizin bir kısmına katılabilirim ama iç tesisleri yönetmeliğinin neresinde ne abzürtlük bulduğunuzu ben anlayabilmiş değilim . Mesela boş şartlar ne imiş ? Bir kaç örnek verebilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri