Çift Yönlü Sayaç

muratkiyam

Üye
arkadaslar elinde cift yonlu sayaçlar ile ilgili dokuman olan var mi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaslar elinde cift yonlu sayaçlar ile ilgili dokuman olan var mi

Avrupa ülkelerinde uygulanan çift yönlü sayaç sistemi ülkemizde henüz uygulanmamaktadır. Bu sistem ürettiğiniz elektriği akülerde depolamaya gerek kalmadan şebekeye satıp kullanacağınız elektriği de yine şebekeden satın almanız prensibine dayanır. Bu sayede akü ve şarj kontrol masrafı ortadan kalkmakta ve temiz enerji sistemlerinin Şebeke elektriği bulunan yerlerde de uygulanmasına olanak sağlanmaktadır. Çift yönlü sayaç sistemlerinde eğer üretiminiz tüketiminizden fazla ise fatura ödememenin yanı sıra ürettiğiniz enerjiden gelir elde etmeniz de mümkündür. Bu sistemin Türkiyede ne zaman faaliyete geçeceği hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber enerji kanunlarında son dönemde yapılan değişiklikler böyle bir uygulamaya giden yolu açmıştır.

Alıntıdır!

Linki inceleyebilirsiniz;

Çift Yönlü Sayaç - ALTERNATURK

Arkadaşlar,dağıtım şirketi aboneleri,Tedaş onaylı normal tek yönlü giren enerjiyi ölçen sayaçları kullanmak zorundadır.Fakat otoprodüktör şirketler,çeşitli özel elektrik üretim tesisleri,EPDK onaylı çift yönlü sayaç kullanmak zorundalar.Ülkemizde de kullanılmaktadır.Fiyatları 1500 liradan başlamaktadır.

peki arkadaşlar, iki tane mekanik sayaç ard arda seri olarak, biri diğerine göre, akım uçları ters bağlansa, alınan ve verilen enerji kayıt edilemezmi?tabiki sayaçların geri dönüş mekanik kilitli olması kaydıyla.benimkisi bir fikir.

Çift Yönlü Sayaç ile ilgili kanuni prosedürün son durumu nedir? Yani Eve taktırabilirmiyiz?

selam arkadaşlar.Çift yönlu sayaçların belli bir prosedürü varmı?evimde güneş paneli var degerlendiremezmiyim bunları?kime başvurmak gerekir?

selam arkadaşlar.Çift yönlu sayaçların belli bir prosedürü varmı?evimde güneş paneli var degerlendiremezmiyim bunları?kime başvurmak gerekir?

Dağıtım şirketine başvurmanız gerekiyor, 4Q katranlı ( çift yönlü sayaçlar ) tüm üretim noktalarında mevcut genelde actrist marka oluyor türkiyede.

Arkadaslar çift yönlü sayaç ta üretimdeki(6.8.0)ceza oranı hesaplanırken 1.8.0 mı 2.8.0 a oranınamı bakılıyor. Elinde net bilgi olan varmı yönetmelik vs.

Hortlamış bir konu ama hala mekanik sayaç kullananlar var ise bunun çift yönlü çalıştığını bilsinler. Sonradan geri dönmeyi önleyen mekanizmalar eklemişler ama eski modellerde yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,359
Kullanıcılar
450,223
Son üye
elektrikklicocuk

Yeni konular

Geri