Kompanzasyon elektrik tasarrufu sağlar mı ?

asilxx

Üye
Kompanzasyon yapmak aktif sayacın yazdığı enerji değerini değiştirir mi?
Yani tedaş faturalarında tasarruf sağlar mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aktif sayacın ölçtüğü güç aktif güçtür. Değiştirmez.
Reaktif sayaçlar reaktif indüktif ve reaktif kapasitif güçleri ölçerler.
Kompanzasyon yaparken; şebekeden çekilen reaktif indüktif gücü azaltmak için reaktif kapasitif güçten (kondansatörlerden) faydalanırız.
Kompanzasyon sonunda reaktif güç (Q) azalacağı için şebekeden çekilen görünür güç (S) azalır. (S2= P2+Q2)
Tedaş tarafından müsade edilen yüzde değerleri aşmadığın sürece ceza ödemezzsin (tasarruf sağlarsın).

Merkezi kompanzasyon yerine ,lokal kompanzasyon yapılan yerlerde kompanzasyon yapılması halinde,
akımın düşeceği matematiksel bir gerçektir.Akımın düşmesi,kablolardaki kayıpları karesel olarak etkile-
diğinden ( akım kare*r*t ),kablolardaki güç kayıpları azalacaktır.Bu nedenle,sayacın kaydetmiş olduğu
aktif tüketim düşecektir.Merkezi kompanzasyon yapılan tesislerde ise,kompanzasyondan sonraki kablolarda akım kare*r*t kayıpları fazla olacağından,sayaç daha fazla aktif güç tüketimi yazacaktır.So-
nuç olarak,kablolarda oluşacak güç kaybını düşünmemiz halinde,aktif sayacımız mutlaka daha fazla tü-
ketim yazacak demektir.

fahri yetiş'in yazdıklarını okuyunca hatırladım. Tarımsal sulama amaçlı kullanılar motorlara münferit kompanzasyon yaptığımızda şebekeden çektiği akımın azaldığını pensampermetre ile görmüştüm.
+1pop

demek ki "aktif sayacın varsa kompanzasyon yapsan da ,yapmasanda birşey değişmez,sayacın
yazdığı değer değişmez " lafı tam da doğru değil.bu forumdada konu edilen tasarruf cihazları
en azından teorik olarak bunu kullanıyor diyebilirmiyiz ?,düşük akımlarda pratik olarak sonucu değiştirmese de.
çünkü bu cihazları pazarlayanlar "kompanzasyondan ve güç faktöründen bahsediyorlar.
fahri yetiş ' Alıntı:
Merkezi kompanzasyon yerine ,lokal kompanzasyon yapılan yerlerde kompanzasyon yapılması halinde,
akımın düşeceği matematiksel bir gerçektir.Akımın düşmesi,kablolardaki kayıpları karesel olarak etkile-
diğinden ( akım kare*r*t ),kablolardaki güç kayıpları azalacaktır.Bu nedenle,sayacın kaydetmiş olduğu
aktif tüketim düşecektir.Merkezi kompanzasyon yapılan tesislerde ise,kompanzasyondan sonraki kablolarda akım kare*r*t kayıpları fazla olacağından,sayaç daha fazla aktif güç tüketimi yazacaktır.So-
nuç olarak,kablolarda oluşacak güç kaybını düşünmemiz halinde,aktif sayacımız mutlaka daha fazla tü-
ketim yazacak demektir.

Pens ampermetre ile ölçülen değer aktif akım değildir. Aktif ve reaktif akımlarının karelerinin toplamının karekökü yani görünür-zahiri akımdır. Bu yüzden tasarruf değerini pens ampermetre ile ölçerek hesaplayamazsınız. Bunun için analizör ya da aktif sayaç kullanmanız gerekir.
Enerji tasarrufunu ise kablonun direnci + mesafesi + çekilen akım gibi değerleri hesaba katarak düşünmek gerekir ki, çoğu uygulamada tasarruf denebilecek miktarlara ulaşması zordur.

volverine ' Alıntı:
Pens ampermetre ile ölçülen değer aktif akım değildir. Aktif ve reaktif akımlarının karelerinin toplamının karekökü yani görünür-zahiri akımdır. Bu yüzden tasarruf değerini pens ampermetre ile ölçerek hesaplayamazsınız. Bunun için analizör ya da aktif sayaç kullanmanız gerekir.
Enerji tasarrufunu ise kablonun direnci + mesafesi + çekilen akım gibi değerleri hesaba katarak düşünmek gerekir ki, çoğu uygulamada tasarruf denebilecek miktarlara ulaşması zordur.
Yani diyorsun ki:
Penasmpermetre I2=IP2+Iq2 formülündeki I akımını gösterir. ( I:görünür akım, IP:Aktif akım, Iq: reaktif akım)
Biz kondansatör takarak Iq akımını azaltmıyor muyuz?. Bu da toplamda I akımını azaltmıyor mu? Sonuç olarak pensampermetrenin gösterdiği akım değeri azalmıyor mu?
Zaten motorun çektiği aktif akımı (IP) verimini etkilemeden azaltamayız ki! (Ben mi yanlış biliyorum yoksa , lütfen düzeltin alınmam, yeni şeyler öğrenmiş olurum.)
Düşününce şu sonuca vardım:
Aktif sayaç IP akımıyla ölçüm yaptığı için tasarruf olmuyor.
Fahri yetiş'in de belirttiği gibi kabloda kaybolan güç nedeniye aktif tüketim artıyor.

Gereksiz tartışmaya son noktayı da Teknikadam_41 koydu.

Pensampermetre görünür güçten doğan akımı gösterir endüktifgüç ve endüktif akım, kapasitif güç ve kapasitif akımla (kondansatörle) azaltıldığı için toplam akım azalır yalnız aktif akım sabittir evlerdeki sayaçlarımızda aktif sayaç olduğuna göre aktif akımlarda değişmediğine göre mevzu açık ve nettir.

Arkadaşlar hepnizin yorumlarını okudum bilgiler için teşkk. fakat ben tm olatak şunu öğrenmek istiyorum cezai işlem haricinde bir tesisisin kompanzasyon yaptırması tesise tasarruf yada başka açılardan faydası dokunurmu lütfen cvp. larsanız çok memnun olurum..

Ana dağatım panonuzda kompanzasyon ile ana şalterinizden geçecek reaktif akım miktarı düşer, lokal kompanzasyon yaparsanız işletmenide dolaşan reaktif akımlar düşer, kablolar ısınmaz. Faturanızda fark edebileceğiniz bir tasarruf beklemeyin...

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri