Soğuk Hava Depoları ve PLC

renkli16

Üye
Soğuk oda depoları plc ile kontrol edilebilir mi?Yapan birisi var ise nasıl yaptı ne kullandı burada paylaşması mümkün mü?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tam olarak ne yapmak istiyorsunuz. Kaç oda kontrol edilecek. Odaların sıcaklık değerleri ne civarda olacak. Kompresörlerin panosunuda mı plc ile yapacaksın.
yazarsan yardımcı olabilirim.

Plc ile yapılır sadece maliyetinde belki biraz artış olur.

Mesela elektronik expansion valf kontrolü,evaparatörün kontrolü,komperesörün kontrolü,konderserin kontrolü;
Basınç Bilgileri,
Sıcaklık Bilgileri,
Durum,Arıza Bilgileri ve Kumandası;
Yaklaşık 10 oda ve bunların hepsi scadadan izlenicek.Sıcaklıklar farklı,her odanın kendine ait sistemi(Kompresör ve konderseri)olucak.
Komple sisteme start verildiğinde istenen sıcaklığa göre otomasyona bağlı şekilde çalışacak

Son düzenleme:
Siz buradan alacağınız bilğiler ile yapmayı planlıyorsanız,işin içinde çıkamazasınız.
Scada ve plc proğramlamasını bilmeniz şart.Bence işi bilen biri ile ortaklaşa yapın.
Kolay gele

Siz buradan alacağınız bilğiler ile yapmayı planlıyorsanız,işin içinde çıkamazasınız.
Scada ve plc proğramlamasını bilmeniz şart.Bence işi bilen biri ile ortaklaşa yapın.
Kolay gele

Öyle bir niyetim olduğunuda nereden cıkardınız.Dün gezdiğim bir yerde sistem manuel olarak çalışıyor ve buranın otomasyonu olsa nasıl olur diye aklıma takılan soruyu burada paylaştım.Mantıken olur ve bunu yapan biri var mı ne kullandı onu merak ettim.Saygılarımla...

Soğuk oda kontrol edeceksen bazı bilgiler vermen gerekir.

1- Soğutma grubun Split mi (Tekli mi ?)
2- Soğutma grubun Multi mi ? ( Çoklu mu ?)
3- Soğuk oda da ki evaporatörün kaç fanlı fanlar kaç amper,Rezistans var mı ?
4- oda pozitif mi ? Negatif mi ?

Eğer split grub ise ki en yaygın split gruptur.Benim şiddet ile tavsiyem profosyonel bir sistem kuracaksan

1- CAREL - MASTERCELLA MD33DOEB00 150 £
2- DİXELL - XLR 170 100 £

Eğer ucuz bir yöntem yapacaksan

1- DİXELL XR500C - XR60CX veya muadili
2- ELİWELL ID974

Burada yöneteceğin kısımlar çok önemli yukarıda yazdığım maddelerden hangi tipe göre uyumlu ise belirt,ona göre yardımcı olurum.

Öncelikle 10 odanın alarm,grafik,kompresör çalışma saatleri vs.gibi bilgilere ulaşmak istiyorsan kesinlikle bu SCADA olmaz hem maliyetli hemde çok zor (Maliyetten kastım eğer yazılım yaptıracaksan 10,000 EURO sadece bu Modbus,RS485 de olacağından bu fiyatı 10 ile çarp)

Ben bildiğim yoldan sana en ucuz ve basit bir konfigurasyon konusunda yardımcı olayım.

1 - İZLEME SİSTEMİ DİXELL XWEB500 (16 MODÜLLÜK)
2 - SOĞUK ODALAR İÇİN XR500C VEYA XR60CX HATTA SÜPER BİŞEY OLSUN DERSEN XLR150-170
3 - XLR170 SEÇERSEN RS 485 CONNECTÖRÜNE AYRICA PARA ÖDEMEZSİN AMA XR SERİSİ KULLANACAKSAN XJ485 SOĞUK ODA SAYISI KADAR.

Bunlar aralarında RS485 dilinde 9600b Baud Rate hızında konuşurlar.

Şimdi sizin yazdığınız cihazlara baktım bunlar paket cihazlar,benim aklıma bunların hepsi plc ile yazılabilir mi yazılamaz mı gelmişti.Biraz araştırdım çok rahatlıkla yazılabilir.Yani sistemi iyi bilen bir soğutmacı anlatsa senaryoyu expansion valfi bile plc nin puls çıkışıyla kumanda edebilirsin.Ama yapan oldumu onu merak ettim.İlgin ve alakan için teşekkür ederim.

her odayı kontrol bir plc koy ve sonra plc leri network uzerinden scadaya tasi
detayları bana gonderirseniz size projeyi yaparım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri