Kontrol Kalemi

Yumuşak Vücutlu Robot OCTOBOT

Yumuşak Vücutlu Robot OCTOBOT

  Harvard Üniversitesi araştırma ekiplerinden biri tarafından üretilen yumuşak bir robot ve tamamen otonom. “Octobot“un birleşenleri, yakıt deposu da dahil olmak üzere, tamamen 3D yazıcı ile üretilmiş durumda. Bunun şimdiye kadar üretilen ilk yumuşak robot olduğunu söylemek doğru olmaz; ama bu robota asıl önem kazandıran özelliği, kendi başına hareket edebilme yeteneği.

  Octobot, ekibin bir üyesi olan George Whitesides tarafından tasarlanan mikro sıvı bir mantık devresi kullanıyor ve az miktarda hidrojen peroksidi bol miktarda gaza dönüştüren tepkimeyi kontrol ediyor. Devre, tepkimeyi başlatma ve durdurmanın yanı sıra, gazın makinenin dokunaçlarına pompalanmasından sorumlu durumda.238

  Octobot, şu anda sadece bir SD kart boyutunda ve sadece kollarını hareket ettirebilmekte. Ancak ekip, gerçek bir ahtapot gibi yüzebilen bir robot üretmeyi planlamakta. Araştırmacılardan Profesör Robert Wood‘ub (Engineering and Applied Sciences) söylediğine göre bu araştırma, bilim adamlarının basit, tamamen yumuşak robotların anahtar parçalarını kolaylıkla üretebildiklerini göstermekte ve bu da daha karmaşık tasarımlar için temel anlamını taşıyor..

   

  [mom_video type=”youtube” id=”vkQ3SBwuU4″]

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ