Kontrol Kalemi

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir Enerji Nedir?

  Giderek önemi daha fazla anlaşılan ve her sene daha çok yatırım yapılan enerji kaynağı yenilenebilir enerji nedir.

  Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerjiye “temiz enerji” veya “yeşil güç” de denir, çünkü havayı veya suyu kirletmez.

  Yenilenebilir enerji kaynaklarından en bilinenlerden biri güneş enerjisidir, en yayğın olanı ise rüzgar enerjisidir ve hidroelektrik en eskisidir. Bu saydıklarımızın yanında jeotermalenerji, biyoenerji, dalga enerjisi veya gelgit enerjisi kullanılır.

  Neden Yenilenebilir Enerjiye İhtiyacımız Var

  Yenilenebilir enerji yazının başındada bahsettiğim gibi önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bunun başlıca sebebi iklim değişiklidir. Peki bunun yenilenebilir enerji ile ne ilişkisi var diye düşünebilirsiniz. Enerji tüketiminin 1990-2008 yılları arasında %40 oranında artmıştır bu enerji ihtiyacınında %80 lik bölümü fosil yakıtlardan üretilmektedir.

  Kulanılan fosil yakıtların %27’si kömür oluşturmaktadır. Enerji kaynaklı sera gazı emisyonlarının %43’ü kömür kaynaklıdır.
  İşte bu sebepten yenilenebilir enerji iklim değişikliği ile ilişkilidir.

  Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması bugünden ziyade gelecek nesiller için kritik öneme sahiptir.

   

  Yenilenebilir Enerjinin Avantajları

  • Ülke kaynakları kullanıldığı için enerjide dışa bağımlığı azaltır
  • Fosil yakıt kullanılmadığı için ikilim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlar
  • Yeni iş sahaları yaratarak istihdam sağlar

   

  Güneş enerjisi

  Güneş enerjisi en temiz ve tükenmez bir kaynak olan güneşten elde edilen enerji türüdür. Güneş enerjisi ile elektrik iki yöntemle üretilir.

  Yöntemlerden birisi güneş ışığın bir noktada toplanması ile ısıtılan sudan çıkan basınçlı su buharı ile elektrik üretimi, bir diğer yöntem de fotovoltaik güneş pilleri ile güneş ışığından doğrudan elektrik üretimi yöntemleridir.

  Güneş pillerinin üretim maliyetlerinin giderek azalması güneş enerjisi kullanımında belirgin bir artış meydana getirmektedir.

  Rüzgar enerjisi

  Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde büyük yer tutar.

  Rüzgar tribünlerinden elde edilen elektriğin temizliğini anlayabilmemiz için 1 yılda üretilen elektriğin iki milyar ton petrol ile elde edilen enerjiye eşdeğer olduğunu söylememiz yeterli olur sanırım.

  Gelgit ve dalga enerjileri

  Denizlerde ve okyanuslarda meydana gelen gelgitler anında meydana gelen kinetik enerjinin suyun tribünlerden geçirilerek kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Benzer şekilde deniz ve okyanuslardaki dalgaların salınımlarının aktarılması ile elde edilen hareketlerden enerji elde edilmektedir.

  Sürekli ve temiz enerji sağlayan bu yöntem birçok ülkede kullanılmaktadır

  Yenilenebilir enerji kaynaklarının en büyük dezavantajı üretimin sizin kontrolünüzde olmamasıdır.Çok güneşli bir gün olabilir veya güneş günlerce yüzünü göstermeyebilir böyle durumlarda tek başına yenilenebilir enerji aynakları, enerji arz güvenliğini sağlamaz. Bu noktada Yenilenebilir enerji için depolama yöntemleri devreye girer.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ