Kontrol Kalemi

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın Söndürme Sistemleri

  Yangın, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının neden olduğu bir doğal afettir. Yanma olayının meydana gelebilmesi için üç şartın bir arada olması gerekmektedir. Bu şartlar yanıcı madde, ısı ve oksijendir. Şartlar birleştiğinde yangın olayı meydana gelmektedir.

  Yangın oluşmadan önce alınacak bazı önlemlerle yangının büyümesi ve yayılması önlenebilir. Sulu söndürme sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri, gazlı söndürme sistemleriyle yangınlar başladıkları anda fark edilip söndürülebilirler.

  Sulu Söndürme Sistemleri

  Sulu Sprinkler söndürme sistemleri yahut yağmurlama sistemi, oluşabilecek bir yangın sırasında, yangının söndürülmesi bakımından en çok kullanılan ve tercih edilen sistemlerdir. Mahal özellikleri ve uygulanabilirlik esasları elverdiği sürece, bu tür sulu yangın söndürme sistemleri yangının yayılmasının önlenmesinde ve söndürülmesinde en etkili sistemlerin başında gelmektedir. Sulu sprinkler sistemi yangın esnasında en hızlı müdahaleyi gerçekleştiren sistemdir. Sprinkler söndürme sistemleri, yangın algılandığında devreye girerek su püskürtme kanallarından ortama su püskürterek yangına müdahale eden bir sistemdir.

  Sulu Söndürme Sistemi Ve Yağmurlama Sistemi Ürünleri

  Yangın Pompa Grubu

  Yangın Su Deposu

  Yangın Dolapları

  İtfaiye Su Alma Ağızı

  Sprinkler Sistemi

  İtfaiye Su Verme Ağızı

  Hidrant Sistemi

  Pre action söndürme sistemi

  Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri

  Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

  Su ile söndürmenin sağlık açısından olumsuz sonuçlar vereceği yahut su ile söndürmenin içerideki ekipmanlara zarar verebileceği ortam şartlarında, alternatif söndürme sistemleri tasarlamak zaruridir. Bu alternatif söndürme sistemleri içerisinde, günümüzde en çok tercih edilen söndürme sistemleri çeşitlerinden biri, gazlı yangın söndürme sistemleri alt dalı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir.

  Günümüzde özellikle içerisinde elektrik bazlı iletkenler bulunan mahallerin söndürme sistemi gereksinimlerini karşılayan temiz gazlı söndürme sistemleri, çevre dostu olduğu ve insan sağlığına zarar vermediği için öncelikli tercih sebebi olmaktadır.

  İçerisindeki söndürücü ajan ile yangını söndüren temiz gazlı yangın söndürme sistemleri, oda içerisinde insan bulunması ihtimalinde de, sağlığa herhangi bir olumsuz etki etmemektedir.

  Dikkat edilmesi gereken bir nokta, ülkemizde yönetmeliğin, Avrupa normlarını işaret ederek, gazlı söndürme sistemi için bu bazda tasarımları zorunlu kılmasıdır. Dolayısıyla özel durumlar haricinde, gazlı söndürme sistemi için EN 15004 standartları dikkate alınarak tasarımlar yapılmalıdır. NFPA2001 ve EN 15004 standartları arasındaki ciddi farklar, NFPA2001 standartları takip edildiği takdirinde, gazlı yangın söndürme sistemleri için tasarımlarda yetersiz kalınmasına sebebiyet vermektedir.

  Köpüklü Söndürme Sistemleri

  Sulu söndürme sistemleri, her ne kadar çoğu yangının söndürülmesi için uygun olsa da, yanıcı parlayıcı sıvıların bulundurulduğu, depolandığı yahut üretildiği alanlarda söndürme için ya yetersiz kalmakta yahut kullanımı uygun olmamaktadır. Bu aşamada devreye köpüklü yangın söndürme sistemleri girmektedir.

  Köpüklü yangın söndürme önemi geç fark edilen bir söndürme yöntemidir. Yanıcı parlayıcı sıvı bulundurulan mahallerin söndürülmesi için en etkili söndürme sistemi, köpüklü söndürme sistemleridir. Söndürücü ajan olarak özel köpüklerin kullanıldığı köpüklü söndürme sistemi, bazı tesisler için tek alternatif olarak göze çarpmaktadırlar. Köpüklü yangın söndürme sisteminin en önemli özelliği, yakıt buharı ile oksijeni temas etmesini engellemesidir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ