Kontrol Kalemi

Nesnelerin interneti ve The Connected Enterprise vizyonu

Nesnelerin interneti ve The Connected Enterprise vizyonu

  Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) ile nesnelerin de biz insanlar gibi kablolu ya da kablosuz olarak bir ağa erişip birbirleri arasında veri paylaşabileceği yeni bir dünyadan bahsediyoruz. İnsanların internet aracılığı ile birbirine bağlanmasını sağlayan dijital devrim, akıllı telefonların ve cihazların yaygınlaşmasıyla ikinci bir devrime doğru yol alıyor. Bu ikinci devrim ile sosyal yaşamdan endüstriye kadar birçok platformda yeni fırsat ve yatırımlar bizleri bekliyor. Bu devrim Nesnelerin Interneti, Büyük Data üzerinden data analizleri, uzaktan izleme ve mobil çözümler gibi alanlarda ilerleyerek modern üretime çok büyük potansiyel sunuyor. Rockwell Automation’ın ‘The Connected Enterprise’ metodolojisi bu teknolojileri birleştirerek Endüstri 4.0’ı hayata geçirmenizi ve bugünün ve geleceğin market ihtiyaçlarını karşılamada çeviklik sağlayacak daha esnek, sürdürülebilir bir faaliyet göstermenizi sağlıyor.

  The Connected Enterprise vizyonu operatörlerin (OT) üretimi yönetip geliştirmelerini destekler ve böylece endüstriyel süreçlerin daha karlı olmasını sağlar. Diğer yandan IT yöneticilerinin riski ve network karmaşıklığını azaltmalarına yardımcı olur. Böylece üretim ile ilgili doğru bilgiye kolay ulaşılmasını sağlar ve verimsizliği ortadan kaldırır.

  Bahsi geçen “nesnelerin” çoğu hali hazırda tesis tabanında zaten çalışmaktadır. Endüstriyel Ethernet kabiliyetine sahip işlemciler, I/O modülleri gibi geleneksel otomasyon ekipmanlarını, operatör panellerini, enstrümanları ve sürücüleri birbirine bağlar. Diğer Ethernet cihazlarının çok hızlı gelişimi de endüstriyel mimarinin dönüşümünün arkasındaki en önemli etkendir. Açık standartlı video kameralar, RFID okuyucular, dijital tabletler ve akıllı telefonları da içeren Ethernet kabiliyeti, tesis dışındaki cihazlar ile tesisteki üretim ekipmanları arasındaki bağlantı ile üretim ve süreç operasyonlarında kalitenin, verimliliğin, güvenliğin ve emniyetin yeni üst seviyelerine ulaşmalarında yardımcı olur. Bu “nesneler” birbirleriyle otomatik olarak ve basitçe Endüstriyel Ethernet kabiliyeti sağlanmış bir ara yüz vasıtasıyla otomatik olarak konuşabilir mi?

  rockwell iot

  Cevap “hayır”. The Connected Enterprise cihazların birbirlerini tanımasını sağlamanın ötesinde, daha çok cihazlar arasındaki iletişim ile ilgilidir. Bu yüzden, bu cihazlar için aynı veri formatlarını paylaşmak, standart açık Ethernet protokolünü desteklemek ve bilgi depolama ve işleme kabiliyetlerine sahip olmak gereklidir. Bu arada tüm bu cihazların, üretim ve işletme sistemleri için veriyi sağlayan temel bilgi kaynakları olarak hizmet verebilen akıllı cihazlar ile bağlantılı çalışması gerekir.

  Eğer tesisler birbirleri ile bağlantılı ise, tüm üretim zinciri görünür hale gelecektir. Bu, yalnızca kalite yönetimi ve hammaddenin satın alınmasında anlamlı bir gelişim için yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sizi müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında bilgilendirir ve üretiminizi daha esnek ve kesinlikle yönetmenize yardımcı olur.

  Örneğin;

  • Diyagnostik bilgilere ulaşarak problemi önceden haber vermeyi (kestirimci) sağlayabilir ve öyleyse yalnızca tesisinizde neler olup bittiğini değil aynı zamanda olası sorunları da bilirsiniz,

  • Tesis dışı uzmanlar anlık mesajlaşma, ses ve video dahil çoklu medya veri akışını analiz ederek olası problemlerin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz,

  • İşletmenin içinde eldeki her dijital cihaz her sabit cihazın durumunu, personele gerçek zamanlı ve kullanılabilir bilgiye mobil erişim sağlayarak rapor edebilirsiniz,

  • Takılabilir sensörler ile işletmedeki her bir çalışanın nerede olduğunu izleyebilir ve böylece, örneğin yangın durumunda herkesin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz,

  IP teknolojisi üstüne inşa edilmiş yukarıda adı geçen özellikler size, bu akıllı cihazlar arasındaki bağlantı üzerinden iyileştirilmiş üretkenlik ve kalitenin yanı sıra büyük bir ortak çalışma, kararlılık ve gelişmiş emniyet ve güvenlik elde etmeniz için yardımcı olabilir.

  Özetle; Rockwell Otomasyon’un The Connected Enterprise yapısı standart, güvenli networkler, pazara sunma sürelerini azaltan verimli ve güvenli ekipmanlar kullanırken, ekipman faydalarını ve iş gücü verimini arttırır. Uzun yıllar hem kendi tesislerinde hem de müşterilerinin tesislerinde edindiği tecrübesi ile sizin de bir Bağlantılı Kuruluş (Connected Enterprise) olmanıza yardımcı olmak için herkesten daha hazırdır.

  Rockwell Automation Satış Destek Takım Lideri Cihan BULUT

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ