Kontrol Kalemi

Mucitlerin Akım Savaşı AC vs DC

Mucitlerin Akım Savaşı AC vs DC

  1880’lerin sonunda iki mucidi birbirine düşüren akım savaşları günümüzdede sonuca bağlanabilmiş değil. Edison tek bir yöne sürekli akan ve pil, yakıt hücresi gibi malzemelere depolanabilen enerji çeşidi doğru akımı (DA) buldu. Elektrik ilk yıllarında ABD’de  doğru akım (DC) standarttı. Ama bir sorun vardı; Doğru akımı yüksek veya düşük voltaja dönüştürebilmek kolay değildi.

  Tesla alternatif akımın (AC) bu sorunun çözümü olduğuna inanıyordu. Alternatif akım yönü ve şiddeti saniyede birkaç kez değişen enerji olduğu için  bu sayede basit bir transformatör ile farklı gerilimlere kolayca dönüştürülebiliyordu. Edison ise doğru akım patentinden elde ettiği kazancı kaybetmek istemediğinden, Tesla’nın bulmuş olduğu alternatif akımı karalamak için kampanya başlattı. Topy adındaki fil’e 6600volt  alternatif akım vererek alternatif akımın daha tehlikeli olduğunu söyleyerek yanlış bilgiler yayılmasına neden oldu.

  1893 yılında düzenlenen Chicago Dünya Fuarı’nın aydınlatma ihalesinde Edison’nun 554.000$’lık teklifine karşılık, Tesla aynı işe sadece 399.000$ teklif vererek Edisonun ihaleyi kaybetmesine sebep oldu.Aynı yıllarda ABD’leri Niagara şelalesine kurulacak santralin yapımını Teslaya verdi ve 16 Kasım 1896 tarihinde Buffalo şehri,  Niagara şelalerinden gelen alternatif akımla aydınlatıldı. Bu yıllarda General Electric te alternatif akım trendine katılmaya karar verdi.

  Bugün elektrik hala ağırlıklı olarak alternatif akım kullanılmakta ancak bilgisayarlar, LED’ler, güneş pilleri ve elektrikli araçlar gibi birçok cihaz doğru akımla çalışmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde doğru akımı yüksek veya düşük voltaja dönüştürmek kolaylaşmıştır. Doğru akım daha kararlı olduğundan şirketler daha az elektrik kaybı ile elektiriği uzun mesafelere taşımak için yüksek voltaj doğru akım (HVDC) kullanmanın yollarını buluyorlar.

  Edison kill elephant topsy

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ