Kontrol Kalemi

Marmara’ya denizden elektrik

Marmara’ya denizden elektrik

  Nüfusun en kalabalık, sanayinin en fazla geliştiği Marmara Bölgesi’nin enerji ihtiyacı için özel eylem planı hazırlanacak. Bu çerçevede, Doğu Avrupa ile piyasa birleşmesi, bölgesel ayrışma, ilave iletim hattı yatırımları ve benzeri çalışmalar ile Marmara Bölgesi’nin arz güvenliğini destekleyecek iletim altyapısının güçlendirilmesi amaçlanacak

  Nüfusun en kalabalık, sanayinin en fazla geliştiği Marmara Bölgesi’nin enerji ihtiyacı için özel eylem planı hazırlanacak.

  Marmara Bölgesi’nin enerji talebi, nüfus ve sanayileşmedeki liderliği nedeniyle diğer bölgelere göre daha fazla seviyede bulunuyor. Bölgenin enerji talep artışı da diğer bölgeleri geride bırakıyor. Bölgede artan turizm, özellikle İstanbul’un bir kongre turizm merkezi haline gelmesi enerji güvenirliğinin önemini daha da artırıyor. Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı anakentlerinden birisi olan İstanbul’u bünyesinde bulunduran Marmara Bölgesi açısından güvenilir elektrik arzı hayati önem taşıyor.

  Marmara Bölgesi sahip olduğu bu özellikler nedeniyle enerji politika ve stratejileri belirlenirken özel olarak değerlendirilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla hazırlanan ve çalışmaları süren Elektrik Enerjisi Piyasası Strateji Belgesi Taslağı’na göre, önümüzdeki dönemde elektrik sektöründe mevcut sınır ötesi ticaret altyapısını sağlayan enterkonneksiyon hatlarının güçlendirilmesi, Karadeniz ve Akdeniz ring çalışmalarının devam ettirilmesi imkanları araştırılacak.

  Sınır ötesi ticaret yolu ile piyasa derinliğine katkı sağlanması, özellikle Türkiye’nin doğu komşularındaki piyasa oluşumlarına tecrübelerin aktarılması, devam eden süreçte bu piyasalar ile bölgesel bütünleşme çabalarında lider rol üstlenilmesi hedeflenecek. Ayrıca Avrupa piyasaları ile piyasa birleşmesi yönünde inceleme ve değerlendirme çalışmaları sürdürülecek, bu alanda uluslararası girişimler başlatılacak.

  Doğu Avrupa ile piyasa birleşmesi, bölgesel ayrışma, ilave iletim hattı yatırımları ve benzeri çalışmalar ile Marmara Bölgesi’nin arz güvenliğini destekleyecek iletim altyapısının güçlendirilmesi amaçlanacak. Bu kapsamda Marmara Bölgesi için özel eylem planı hazırlanacak. Bu eylem planı kapsamında olası teknik çözümler ile (HDCV hatlar ve ilave deniz altı geçişleri ve benzeri) Karadeniz ve Marmara Denizi üzerinden Trakya’nın Anadolu’ya bütünleşmesi desteklenecek.

  Mevcut iletim hatları ise Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin yatırım planına uygun, bölgesel talep tahminleri ve üretim yatırımlarının gelişimine paralel olarak ilerletilerek, iletim sisteminin hiçbir şekilde üretim yatırımı kısıtı oluşturmaması için gerekli önlemler alınacak.

  BOTAŞ yüzde 25 talep artışına hazır olacak

  Kritik dönemlerde elektrik piyasasının işleyişinde dolaylı etkisi olan BOTAŞ’ın iletim sistemi operatörü kimliği ile iletim sistemi için ileriye dönük talep tahminleri yapması, olası arz sıkıntılarına yönelik önlemlerin tespiti, bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşması, başta Marmara Bölgesi olmak üzere tüm ülkede her yıl beklenen puant kapasite kullanım talebinin yüzde 25’inin üzerinde taşıma ve işletme kapasitesi planlaması ve işletmesi sağlanacak.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ