Kontrol Kalemi

Kış Ayları Geldi Elektrik Arızalarına Dikkat

Kış Ayları Geldi Elektrik Arızalarına Dikkat

  Kış aylarının gelip havaların soğuması ile birlikte elektrik kullanımı yaz aylarına göre %30 artış gösteriyor. Elektrik tüketiminde ki bu artış, voltaj dalgalanmalarını, aşırı gerilim sorunlarını ve elektrikli eşyalarda arızalanmaları da beraberinde getiriyor. Kış aylarında en çok arıza ise kombilerde yaşanıyor ve tamiri 30 günü bulabiliyor.

  Kış aylarında elektrik yükünün arttığına dikkat çeken Elektrik Yangınları ve Hasarlarından Korunma Derneği Genel Başkanı Evren Yurttaş:” Şebeke voltajı 220 volt olarak tanımlansa da aslında çeşitli sebeplerle bu gerilim artabildiğini görüyoruz. Yani şehir şebekesinden her zaman düzenli olarak 220 voltluk gerilim alınamayabiliyor. Fırtınalı havalarda, elektrik direklerinin yıkılıp tellerin kopması, zarar görmesi, trafoya veya yakınlardaki bir elektrik kaynağına yıldırım düşmesi gibi olaylarla birlikte, sanayi bölgelerinde bulunan makinelerin çektiği yüksek akım ve kış aylarında ki elektrik yükünün artması şebeke enerjisinde aşırı gerilime sebep olur. Bu da elektrik kullanıcılara çeşitli arızalar olarak geri döner. Yaşanan arızaların oluşma biçimine bakıldığında ise; transformatörlerin aşırı yüklenme sonucu arızalanması ya da patlaması, elektrik gerilim dağıtım şebekelerinde ark, iletken kopmaları, irtibat noktalarında klemens arızaları, iletkenlerin aşırı yük sonucu yanması ve etki altında kaldığı, bu nedenle elektrik kullanıcılarının can ve mal güvenliğini risk altına soktuğu görülmektedir. Çünkü bu gibi arızaların sonucunda bazen elektrik kaynaklı yangınlarla karşılaşılması muhtemel hale geliyor.” dedi.

  Kombiler Kesintisiz ve Sağlıklı Çalışabilmeli”

  Soğukların kendisini hissettirmesiyle birlikte kombilerin kesintisiz ve sağlıklı çalışması önemine vurgu yapan Yurttaş:” Kombinin ısı seviyesi ve elektronik ayarları kombi kartı olarak bilinen anakarttan düzenlenir. Bu parça için bir anlamda kombinin beynidir de diyebiliriz. Diğer bütün elektronik kartlarda olduğu gibi, voltaj dalgalanması olarak bilinen aşırı gerilimden dolayı infilak eder.  Dolayısıyla kombi kartı adı verilen anakartta görülen yanmalar ciddi problemlere yol açabilir. Diğer yandan, kombi kartlarının tamiri 30 gün kadar sürebilmektedir ve firmalar kart değişimini garanti kapsamına almamaktadır. Kullanıcılar kış aylarında kombilerinin kesintisiz ve sağlıklı çalışabilmesi için mutlaka “Elektrik İç Tesisleri Proje Yönetmeliği”nde de zorunlu olan aşırı gerilim sönümleyici kullanmaları gerekiyor. Bu sayede hem elektrikli eşyalar korunmuş olur ve elektrik kaynaklı yangınların çıkması da engellenmiş olur.” şeklinde konuştu.

   

  Aşırı Gerilim Sönümleyici Nedir

  Elektriğin olduğu her yerde gerilim yükselmesi riski vardır. Nitekim elektrik, yüzeylere temas ettikçe yükselen ve şiddetini arttıran bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla, binaların elektrik tesisatı prosedüre uygun bir biçimde yapılmış olsa bile, aşırı gerilim riski her zaman bulunuyor. Bundan korunmak ve zararlarını önlemek için ise binalara aşırı gerilim koruması olarak bilinen sistemleri entegre etmek gerekiyor. Aşırı Gerilim Sönümleyici cihazlar, ani voltaj dalgalanması, aşırı gerilim, yıldırım düşmesi ve trafo patlaması gibi durumlarda yapılarda ki elektrik tesisatlarında ve bağlı bulunan elektrikli eşyalarda koruma sağlıyor. 3 Aralık 2003 Tarihinde 25305 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği’ne göre “aşırı gerilim sönümleyici” kullanılması zorunludur

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ