Kontrol Kalemi

Kaçak Kullanıyorsan Kullan ama İsraf Etme

Kaçak Kullanıyorsan Kullan ama İsraf Etme

  Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, Keban ve Karakaya Barajları’nın ürettiği toplam elektriğin, israf edilen miktardan daha az olduğunu belirterek, “Biz yine de ‘kaçak kullanıyorsan kullan ama israf etme‘ diyoruz” dedi

  Karagüzel, DEDAŞ Diyarbakır Bölge Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında, “tarımsal sulama desteklerine Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) DEDAŞ tarafından blokaj konulduğu” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  Diyarbakır’da çiftçilerle 3 yıllık bir sözleşme imzalandığını ve kayıt dışı tüketimi engellemek için çiftçilerin sayaç taktırdığını ifade eden Karagüzel, şöyle konuştu:

  “Bu sayaçların kaydettiği tüketim miktarının yüzde 41’ini alarak çiftçilerimizle sözleşme imzaladık. Bu anlaşmayı imzalayan çiftçilerimizin desteklerine blokaj söz konusu değil. Sayaç taktırıp bu anlaşmaya dahil olan çiftçilerimiz için bu blokeyi kaldırıyoruz. Ancak anlaşma yapmayan çiftçilerin desteklemelerine tebliğ gereği bloke konuldu.”

  Bölgede yaklaşık 20,5 milyar kilovat saat elektrik tüketildiğini, israf oranının ise arttığına dikkati çeken Karagüzel, “Abonelerimiz kaçak elektrik kullansalar dahi israf etmeseler, biz bu 20 milyarın 8 milyar kilovat saatini rahatlıkla tasarruf edebiliyoruz. Bunun rakamsal karşılığı 2,4 milyar liradır” diye konuştu.

  “Keban ve Karakaya Barajları’nın ürettiği toplam elektrik, bizim israfımızı karşılamıyor. Biz yine de ’kaçak kullanıyorsan kullan ama israf etme’ diyoruz” diyen Karagüzel, vatandaşları israf konusunda duyarlı olmaya davet etti.

  DEDAŞ Enerji Grup Başkanı Ahmet Demir ise çiftçilere yardım etmek için çaba sarf ettiklerini, blokajın DEDAŞ’tan kaynaklanmadığını ifade etti.

  Demir, tarımsal sulamada yıllardır süre gelen bir kayıt dışı enerji tüketimi olduğuna işaret ederek, bu kapsamda tarımsal sulamada çiftçilere emsalsiz bir kampanya sunarak destek olmak istediklerini belirtti.

  “Blokajı banka koydu, bankayla blokajların kaldırılması yönünde görüştük. Yüzde 75’e varan bir indirim yapıyoruz. Bu sadece Dicle bölgesini kapsamaktadır” ifadelerini kullanan Demir, bölgede tarımsal sulama abonelerine özel bir kampanya yapıldığını vurgula

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bulent nur dedi ki:

   Şaka gibi, pes vallahi kaçak kullan lafım yok ama israf etme !?!?!? Mantık ötesi!

  BİR YORUM YAZ