Kontrol Kalemi

IQ seviyesi yüksek evler geliyor

IQ seviyesi yüksek evler geliyor

  Viko’nun Thea IQ Bina Otomasyon sistemleri evleri akıllandırmakla kalmıyor davetsiz misafirleri de evden uzak tutuyor.

  Panasonic tarafından satın alınan Türk teknoloji şirketi Viko yeni dönemde evleri akıllandıracak. Türkiye’nin elektrik anahtarı ve priz sektöründe yüzde 55 pazar payı ile açık ara lider konumunda olan Viko, Thea IQ markasıyla akıllı bina otomasyonu üzerinde uzmanlaşma kararı almıştı. Evde kontrolü tamamen ev sahibine bırakan Thea IQ Bina Otomasyon sistemi, çok özel teknoloji ve yazılımlar sayesinde önceden belirlediğiniz senaryoyu evinizde uygulama imkanı tanıyor. Türkiye’de akıllı ev sistemleri olarak da bilinen bu teknolojiyi hayata taşıyan kuruluşların en önemlileri arasında yer aldıklarını belirten Viko CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, “Thea IQ Bina Otomasyon Sistemleri ile iklimlendirme, aydınlatma ve perde-panjur kontrolünden güvenlik sistemleri entegrasyonuna kadar bir binada ya da dairede konfor, enerji tasarrufu ve güvenlik için çok yönlü çözümler sunuyoruz. Bu sistem, hem evlerde hem ofislerde hem de otel, restoran gibi ticari işletmelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. İsterseniz tatildeyken akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan evinizi izleyebilir, aynı şekilde evde yokken dilediğinizde ışıkları yakarak ya da yüksek sesle müzik çalarak davetsiz misafirleri uzak tutabilirsiniz. Benzer konfora iş yaşamında da sahip olmak mümkün. Örneğin bir sunum gerçekleştireceksek ofisin ışıklarının otomatik olarak kapanmasını sağlayabiliyoruz” dedi.
  Viko ayrıca Thea IQ Bina Otomasyon Sistemlerinde, Avrupa’nın bu konudaki özel standardı olan KNX protokolünü uygulayan sektörünün ilk kuruluşlarından biri. KNX protokolü ile enerji yönetimi, aydınlatma, klima, perde, panjur, sulama, televizyon, fırın, çamaşır makinesi, duman dedektörü gibi farklı cihazlar birbirine bağlanıp tek bir panelde kontrol edilebiliyor. Yakın gelecekte akıllı ev sistemi kullanmak isteyenlerin, satın alacakları ürünlerde KNX protokolü olup olmadığına dikkat etmeleri dahi gündemde olabilecek. Akıllı ev sistemini kullanabilmek için önceden özel bir kablolama yapılması şart. Bu işlemin başlangıç maliyeti 3 bin avro civarında. Ekstra özelliklere göre bu maliyet daha da fazla artabilir.

  priz

  Viko Thea

   

  Prizde 1 numara  olmak istiyoruz
  Ürün grupları arasında elektrik anahtar ve prizleri, grup prizler, şalt ürünleri, sigorta kutuları, elektronik elektrik sayaçları ve otomatik sayaç okuma sistemlerinin yer aldığını belirten Viko CEO’su Nusret Kayhan Apaydın Panasonic ile dünya liderliğini hedeflediklerini söyledi. Apaydın, “Panasonic, elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünya ikincisi konumunda. Panasonic ile ortaklığımızın Viko ürünlerini dünya pazarlarına sunmada büyük avantaj oluşturacağına inanıyoruz” dedi. 2018 yılının kendileri için çok önemli önemli bir yıl olduğunu dile getiren Apaydın, “Çünkü 2018’de Panasonic 100. yılını kutlayacak. Hedefimiz, 2018 yılında elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünyada 1 numara olmak” diye konuştu.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ