Kontrol Kalemi

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

İmpuls röle – Darbe Akım Anahtarı – Telerüptörler Nedir? Bağlantısı nasıldır?

  Aydınlatmanın iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Darbe akım anahtarlarının en önemli avantajı ışıksız liht butonları ile sınırsız sayıda aydınlatma kontrol noktası sağlamasıdır. Bir başka ifade ile mevcut aydınlatmayı çok sayıda noktadan aç-kapa yapabilirsiniz.

  impuls-role-darbe-akim-anahtari-2Bu ürünlerin en büyük avantajı aydınlatmayı birçok çok noktadan açma-kapama işlevini klasik yöntemler ile yapmak istediğiniz takdirde ekstradan kablolama ve çok sayıda ürün kullanmak zorunda kalınır ama bu ürünler ile bu işlem için tek bir darbe akım anahtarı yeterlidir.

  EN 60669-2-2 standardına gore imal edilmelidirler ve ray tipi ürünlerdir. Bazı markalarda anahtar priz kasasına montajlanabilir tipleri bulunmaktadır.

  Piyasada bu ürün darbe akım anahtarı, impuls röle ve telerüptör adıyla karşımıza çıkabilir. Bu üç isimde aynı anlamı ifade eder.

  İhtiyaca bağlı olarak 1 kutup – 2 kutup – 4 kutup (3 kutuplu olarak da kullanılabilir) olarak üretilir. En yaygın kullanılan model ise 1 kutuptur. Darbe akım anahtarı, impuls role, telerüptör dediğimiz ürünlere duruma göre yardımcı kontak ilave edilip uzaktan da izlenebilir.

   

  Bağlantı Şemaları

  1-kutup-icin_0

  1 kutup için

  2 kutup için

  2 kutup için

   

  4 kutup için

  4 kutup için

   

  Kaynak: Legrand Elektrik San. A.Ş.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ