Kontrol Kalemi

IBM yeni pillerini üretmek için deniz suyu kullanıyor

IBM yeni pillerini üretmek için deniz suyu kullanıyor

  Kobalt sıkıntısı pil üreticilerini alternatif mineralleri keşfetmeye yönlendiriyor

  IBM , şu anda elektrikli araç pazarından yüksek talep görüldüğünden, kobalt yerine deniz suyundan çıkarılan malzemeleri kullanan yeni bir pil tasarımı yarattığını açıkladı.

  Yazılım devi, yeni tasarımın ticari gelişimine yardımcı olmak için Mercedes-Benz’in araştırma kanadı, pil elektrolit tedarikçisi Central Glass ve pil üreticisi Sidus ile ortaklık kurdu.

  Bununla birlikte, IBM Research başkan yardımcısı Jeff Welser’e göre, yeni pilin ilk çalışma prototipi en az bir yıl kadar gelmeyecek ve şirket tasarımı kullanarak bir ürün üretmeyebilir.

   

  Çevresel Etki

  IBM’deki yeni nesil piller için malzeme yenilikleri müdürünün atılımını açıklayan bir blog gönderisinde Young-hye Na, şirketin yeni pili için neden geleneksel olmayan malzemeleri kullanarak araştırdığını açıkladı:

  Nikel ve kobalt gibi ağır metaller de dahil olmak üzere birçok pil malzemesi, büyük çevresel ve insani riskler oluşturmaktadır. Özellikle orta Afrika’da büyük oranda mevcut olan kobalt, dikkatsiz ve sömürücü ekstraksiyon uygulamaları için ateş altındadır. IBM Research’teki ekibimiz, daha önce hiçbir zaman bir pilde birleştirildiği kaydedilmeyen üç yeni ve farklı tescilli malzeme kullanarak, ağır metalleri veya kaynak kaygıları olan diğer maddeleri kullanmayan yeni bir pil için bir yöntem keşfetti.

  Akü üreticileri, elektrikli araç endüstrisinin büyümesinin esas olarak Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunan mineral eksikliğine yol açması beklendiği için lityum iyon akülerindeki kobalt içeriği miktarını azaltmaya çalışıyor .

  IBM, çevre için daha iyi olmanın yanı sıra, maliyet, şarj süresi ve enerji verimliliği söz konusu olduğunda teknolojisinin lityum iyon pillerden daha iyi performans gösterebileceğini söylüyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ