Kontrol Kalemi

Hidroist’in 2016 Hedefleri

Hidroist’in 2016 Hedefleri

  Hidroist, hidrojen ve İstanbul kelimelerinin kısaltılmış hali olup 2011 yılında kurulmuş bir yarış ekibidir.

  Ekip; Elektrik&Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmalar; Sponsorluk Departmanı, Elektronik Departman ve Mekanik Departmanın koordineli bir şekilde çalışmasıyla yürütülmektedir.

  hidroist shell eco marathon

  Hidroist Ekibi

  2012 yılından itibaren her yıl tasarladığı yeni bir araç ile Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılmaktadır. İlk yıl tasarlanan “Sigma” isimli araç ‘’En İyi Tasarım Ödülü’’ne layık görülmüştür. Tübitak 2014 ve 2015 Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda sırasıyla “Hidroist’14” ve “Hidroist’15” isimli araçlar ile yarışı birinci tamamlayarak “Türkiye’nin En Verimli Hidrojen Enerjili Araçları’’nın tasarımını gerçekleştirmiştir.

  2015 yılından itibaren ise, Shell firmasının organize ettiği Shell Eco-marathon yarışına katılmaktadır. İlk defa katıldığı 2015 yılında ‘Hydro1453’ isimli araçta Avrupa’nın/ Dünya’nın en verimli 5. hidrojen enerjili aracını tasarlamıştır ve Avrupa 5. si olarak ülkesine dönmüştür. Ayrıca 2015 yılında Shell Eco-marathon yarışında Türk ekipleri arasında en iyi dereceye sahip ekiptir.

   

  Yarış

  Araç İsmi

  Yarış Formatı

  Derece

  Km başına tüketim

  Tübitak 2015

  Hidroist’15

  Verimlilik

  1.

  8 kuruş/km

  Shell Eco-Marathon 2015

  Hydro1453

  Verimlilik

  5.

  12 kuruş/km

  2016 Yılında Hedefi

  Ekibin 2016 yılında hedefi ise, elde edilen tecrübeler ile birlikte Türkiye ve özellikle de Avrupa’da gerçekleştirilecek yarışlarda derecesini geliştirip en verimli hidrojen aracını üretmektir.

  Son olarak tüm bu süreç boyunca desteklerini esirgemeyen tüm değerli sponsorlarına teşekkürü bir borç bilir.

  Hidroist 2015 yılı tanıtım videosu

  [mom_video type=”youtube” id=”Flzp6NGxs2I”]

  hidroist sponsor

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ