Kontrol Kalemi

Yeni Bir Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Yeni Bir Yenilenebilir Enerji Kaynağı

  Uzaktaki ıssız bir karakolda güneş battıktan sonra gece boyunca hangi enerji kaynağı güç verecek? Bir pil , akü , eski bir dizel jenaratör mü? Belkide garip ve yeni bir kaynak!
  Fizikçiler (Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Harvard School (SEAS)) Dünya’dan uzaya giden kızılötesi enerjiyi toplaya bilecek bir cihaz öngörüyorlar.
  Son teknolojik gelişmeler sayesinde, araştırmacılar geniş ve kullanılmayan enerji kaynağı , ısı dengesizliğinden yararlanılarak yakında doğru akım (DC) güçe dönüşmüş olabileceğini söylüyorlar.Fakat şuan için bu enerji kaynağını kullana bilecek bir teknoloji olmadığı ve bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü belirtiyorlar.

  infrared human

  Kızıl ötesi (İnfrared) Isıtma Etkisi

  Kızılötesi ışınım bir ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Kızılötesi sauna ve bazı elektrikli sobalarda ısınma amacıyla, uçak kanatlarında ise oluşan buzu eritmek amacıyla kullanılırlar. Kızılötesi ışınım aynı zamanda bir sağlık ve fizyoterapi alanında da kullanılmaktadır. Kızılötesi ışınım etraflarındaki havayı ısıtmadan sadece ışık geçirmeyen cisimleri ısıttığından yemek pişirme için de kullanılabilir.Kızılötesi ısıtma sanayide boya kurutma, plastik üretimi, tavlama, plastik kaynaklama gibi alanlarda da popüler olmaya başlamıştır. Bu tip uygulamalarda kızılötesi ısıtma yavaş yavaş geleneksel fırın ve ısıtma elemanlarının yerini almaktadır. Malzemenin karakteristiğine uygun kızılötesi frekans seçimi enerji verimliliğini de arttırmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ