Kontrol Kalemi

TÜBİTAK’tan buluş yapanlara 200 bin TL destek

TÜBİTAK’tan buluş yapanlara 200 bin TL destek

  TÜBİTAK, Türkiye’nin teknolojide dışa bağımlılığını azaltacak “yeni ürün geliştirenlere”, 200 bin TL’ye varan destek verecek.
  Hükümetin dönüşüm hedefi yüksek teknolojide de hayata geçiyor. TÜBİTAK, Türkiye’nin teknolojide dışa bağımlılığını azaltacak “yeni ürün geliştirenlere”, 200 bin TL’ye varan destek verecek. 16 Ocak’tan itibaren başvuruları alınmaya başlanacak projeyle, patentli ürün sayısının artırılması amaçlanıyor.
  Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında geçen hafta yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısında, yeni bir teknolojik altyapı kurulması, ARGE yoluyla yenilik kapasitesinin artırılması ve Türkiye’nin yüksek teknolojili ürünleri ihraç eden bir ülkeye dönüştürülmesi hedefi çizilmişti. Bu kapsamda, verilen desteklerin çoğaltılması ve “Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı”nın, 2015 yılında devamı kararı verildi. TÜBİTAK, üst limiti 200 bin TL olan program başvurularını almaya başlıyor.
  AMAÇ REKABET GÜCÜNÜN ARTMASI
  Program kapsamında başvurular 16 Ocak’tan itibaren online ortamdan alınacak ve süre 6 Mart’a kadar devam edecek. İkinci dönem başvurularının da 15 Temmuz-4 Eylül tarihleri arasında kabul edilmesi öngörüldü. Proje süresi en fazla 18 ay olarak belirlendi. 200 bin TL üst limiti bulunan desteğe burs da dahil. Proje teşvik ikramiyesi ve yurt dışı araştırmacı giderleri için ayrıca destek sağlanacak.

  Projenin amacı, Türkiye’de ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığı azaltacak ve ülkenin rekabet gücünü artıracak ulusal veya uluslararası yeni ürün geliştirme olarak belirlendi. Başvuru yapılan projenin, daha önce patent, faydalı model veya tescilinin alınmamış olması gerektiğinin altı çizildi. Yürütülecek çalışmayla, yeni ürünlerin hızla ticarileştirilmesi ve Türk malı olarak uluslararası pazarlara da taşınması hedefleniyor.

  Kaynak: Sabah

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ