Kontrol Kalemi

Güneş Enerji Santrali, İnönü Üniversitesine 13 Milyon Lira Kazandırdı

Güneş Enerji Santrali, İnönü Üniversitesine 13 Milyon Lira Kazandırdı

  120 dönüm arazi üzerinde kurulan ve Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralleri arasında yer alan Malatya İnönü Üniversitesindeki santral hizmete girdiği 1 Şubat 2015 yılından itibaren üniversiteye 13 milyon 300 bin liralık katkı sağladı.

  Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralleri arasında yer alan Malatya İnönü Üniversitesindeki güneş enerji santrali, 21 bin 177 panelle 4 yıldır elektrik üretiyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, santralin çalıştığı sürede 13 milyon 300 bin lira katma değer sağladığını söyledi.

  İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, santralin 1 Şubat 2015 yılında hizmete girdiğini belirterek, şunları söyledi:

  Elektrik üretmeye başlayan güneş enerji santralimiz 120 dönüm arazi üzerinde bulunuyor. Arazinin 90 dönümünde panel ve diğer güneş enerji santrallerinin gerekli yapıları kurulu. Dere yatakları ile su drenaj hattı korunan tarım arazisi olmayan 30 dönümüne de güneş enerji santrali kuruldu. 2 bin 200 metrelik enerji nakil hattı ile 34 bin 500 voltluk enerjiyi Turgut Özal Tıp Merkezimize gönderiyoruz. Üniversitemizin en büyük elektrik tüketimini hastanemizde yapıyoruz. Hastanemizin toplam elektrik enerjisi ihtiyacını yüzde 22-23 olarak bu güneş enerji santralinden karşılıyoruz. Şimdiye kadar 2015 yılından bugüne 51 ayda ürettiğimiz enerji ile hastanemize, üniversitemize 13 milyon 300 bin liralık katkı sağlandı.”

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ