s7-300 Özel Memory Bitleri

starskyinn

Üye
Arkadaşlar s7-200 de bu bitleri SM0.0 gibi kullanıyordum.s7-300 de böyle birşey var mı? Varsa bunların listesini nereden bulabilirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Mustak teşekkürler de network 9 için dediğini yapamıyorum.Çünkü plc staj yaptığım yerde ve oraya gidecek kadar vaktim yok.Acilen lazım bu bilgi.Yardım edenlere şimdiden teşekkürler

ı0.3 orda şartlı çağırmadır move komutunun çalışabilmesi için ı0.3 ün uyarılı olması gerekir

An  m0.0
= m1.0  // her zaman 1 olan flag
network2
an  m1.0
=m0.0 herzaman 0 olan flag
bu Şekİlde kendİn oluŞturabİlİrsİn

meraba ben arif move nn yanındaki en girişi enable yani sarta baglamadır eger ı o.3 de gerçeklik olmassa ıw2 deki bilgiyi transfer edemezsin move komutu ise ın girisinden aldıgı bilgiyi out çıkısına yazdıgın adrese kopyalar yavuz hocanın kitabını başlangıç için tavsiye ederim ama uygulamasını yapamasan boşa zaman kaybetmiş olursun uyglama için simatic manager yazılımını versiyonlarından birini temin etmelisin bunun similatörü sana yardımcı olacaktır

Arkadaşlar s7-200 de bu bitleri SM0.0 gibi kullanıyordum.s7-300 de böyle birşey var mı? Varsa bunların listesini nereden bulabilirim.

s7 300 de sm komutları yok maalesef onun yerine kendin bir m alanı yaratıyorsun bunun için ayrıl özle bir bayte alanı vardır bu alanda atıyorum M20 alanını bu SM görevlerini yapmak için ayırdın her bit in ayrı özllikleri var mesela M20.7 2 saniye,M20.6 1,6 saniye M20,5 1 saniye M20,4 0,8 saniye M20,3 0,5 saniye M20,2 0,4 saniye M20,1 0,2 saniye M20,0 0,1 saniye burdaki saniyeleri flaşör olarakta kabul edebilirsin

move komutuyla yapılmak istenen şeyi şöyle açıklayabiliriz starskyinn,

eger I0.3 devreye girerse IW2'di sanırım yazdıgın gırıs alanı, bu giriş alanınındaki 1 ve 0 ları word formatında MW8 memory alana atıyorsun. yani I0.3 kosulun oluyor bu yazılımda, kosulun saglanınca da istediğin Word formatını baska word degerinin içine yazıyorsun.

s7-200deki Sm0.0 bitlrini de bir arkadas cok güzel acıklamıs, senın belirleyecegın memory degerlerine belırlı zamanlar atayarak s7 200deki sm0.0 kullanımını devam ettirebilirsin.
iyi çalışmalar diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,210
Son üye
İsmlll

Yeni konular

Geri